şükela:  tümü | bugün
  • yapyap, oha diyorum, yalan dolan gibi türkiye'nin son zamanlarda youtube'da fenomen olmuş kanallarının yapımcısı sanırım. hoş şirket, gördüğümüz kadarıyla stüdyoları falan güzel
  • (bkz: #49923006)
  • yalan dolan diye bir youtube kanalı vardı meğer bunlarınmış oradaki çocuklar ayrılmak istiyoruz diyince kanaldaki bütün videoları gizlemişler (ya da silmişler)

sorsan youtube kapanınca yasaktı sansürdü sabaha akdar mağdur edebiyatı yaparlar. resmen emek hırsızlığı yapmışlar. yakıştıramadım.

onun dışında diğer kanalları sürekli iddiaya falan giriyor böcek möcek yiyor adamlar.
  • takipçilerinin ve izlenmelerinin bot olduğu iddia ediliyorlar.
  • bugün kız arkadaşımla moda sahilde yürüyüş yaparken
    'mediakraft' logosu ve ismi yazan bir ofis gördüm. youtube'dan bildiğim için 'lan bir bakayım cem melih falan vardır bir sigara içer kolay gelsin beyler der çıkarım' kafasıyla çaldım zili.

kapıyı patronları açtı selam hoş beş muhabbetinden sonra "acaba ofisinize girip tanışabilir miyim ekibinizle" diye bir soru yönelttim,
    -üzgünüm çok fazla gelen oluyor sizi alamam. dedi.
    peki dedim tuttum kız arkadaşımın elinden modadan vurduk aşağıya.

seveni çokmuş. ben sevmiyorum artık. oysa türkiyede saçma konuları işleseler de (böcek yeme boktan püsürükten şeyler) profesyonel sistem ve ofis ciddiyeti ile bu işe yoğunlaştıkları için kendilerinin abonesi ve takipçisiydim. yolları açık olsun efenim ne diyelim.

(bkz: miş'li di'li geçmiş zaman)
  • (bkz: #54781494)
  • bu adamlara nasıl ulaşırız. mail adresleri neyim bilen varsa yeşillendirsin lütfen.
  • linkedin'de ilanlarına denk geldiğim youtube kanalları sahibi alman ortaklı türk şirketi. ilan şu:

https://www.linkedin.com/…rk=jobs_home_click_jymbii

istenen yetenek ve özellikler kabul edilebilir dursa da bir özgeçmişin yanında bünyelerindeki kanallara daha işe başvuru anında aşağıdaki gibi şartlar istemeleri fazlasıyla şüphe uyandırıcıydı.

cv'yle birlikte istenen yaratıcı şeyler:

oha diyorum kanalı formatlarından oha diyorum mutfakta için kanalda yapılmamış bir fikir bulun.
    yapyap kanalı formatlarından hayat okulu için için kanalda yapılmamış bir başlık fikri bulun ve 3 madde yazın. (2 defa için yazılmış öyle bıraktım. profesyonellik?, tahsis?)
    yapyap ve oha diyorum kanallarındaki yarışma formatına yapılabilecek üç yarışma fikri verin.
    oha diyorum ve yapyap kanallarında olmayan fakat kitlelerin hoşuna gidebilecek yeni bir format fikri tasarlayın.

fikir istenen şeyler yukarıdaki gibi. kısaca bünyelerindeki her şey için yeni fikirleri bu işe başvurmak isteyen ve youtuber olmak isteyen 30 yaşını aşmamış gençlerden alarak hiçbirisine de geri dönmüyorlar.

şimdi işi biraz da dedikoduya dökelim: bir tanıdığımın çalıştığı şirketten ayrılanlara ulaşmışlar zamanında gelin mediakraft'ta çalışın diye. ama iş teklifini kendileri götürmelerine rağmen bir de üstüne "ama önce bi fikrinizi alalım kanallarda ne yapabiliriz" diye üstelemişler. fikirleri alıp bir daha da geri dönmemişler.

işin dedikodu kısmı doğru ya da yanlış. bunun etik olup olmadığıyla ilgili kimsenin aklına kötü düşünceler gelmiyor mu? mesela bir reklam ajansına girmeden önce cv ve portfolyonu götürürsün hatta bazen bunların üstüne sana iletilen bir brief'te ne durumda olduğunu da ölçerler ama bunu yaparken de gerçek bir reklam işinin brief'ini beğenip de müşteriye sunarlarsa o kişiyi işe almasalar bile fikrin satılması durumunda ödeme yaparlar cüzi de olsa. elbette yüzbinlerce liranın kazanıldığı bir reklam fikri için komik olabilir bu ödeme ama en azından sömürünün biraz daha insani ve en azından etik halidir.

mediakraft'ın niyetinin burada fikirleri olan insanları işe almak mı yoksa fikirleri elde etmek mi olduğu meçhul. oysa biraz daha özenli yazılmış bu ilanın en altına şunu yazmak çok mu zordu:

"başvuru esnasında gönderilen fikirlerin beğenilmesi durumunda işe alım süreci dışında da ücretlendirme amaçlı iletişime geçilecektir"

ama elbette etiğin olmadığı bir ülkede ve hatta dünyada çok şey beklenmiş olur herhangi bir şahıstan ya da kurumdan. yoksa olmaz mı?
  • çocuk ve ergenler için youtube kanalları işleten kuruluş.
    7-12 yaş arası hedeflemeleri var anladığım kadarıyla.
    küçücük çocuklar dünya'nın en acı biberini yedik, böcek yiyoruz gibi videolarla vakit geçiriyor bunlar yüzünden.
    biz o yaşlarda çizgifilm izlemekle vakit geçirirdik ama bir kalite vardı en azından.
    üzülüyorum yani bunlarla büyüyen çocuklar nasıl yön verecek geleceğe?
    çok yazık...
  • hedef kitlesi 0-13 yaş olan şirket. cadı sila diye de bir profilleri var.