şükela:  tümü | bugün
  • peşinen özet geçiyorum: mediamarkt kendilerinden aldığım laptop'u 20 iş günlük garanti süresi içerisinde onarmamıştır.

medimarkt'tan bir ilkokula bağışlamak için, ufak bir grup içerisinde para toplayarak, hp marka bir laptop almıştık. paraları ben toplayıp, bizzat sınıfa giderek öğretmene teslim etmiştim. ancak daha bilgisayarın kurulumunu yaptığım yerde dvd kendi kendine 5 dakikada bir çıkmaya başlamıştı. sınıf öğretmeni, 2 hafta sonra utana sıkıla beni arayarak arızayı bildirdi. ben de garanti kapsamında, ürünü aldığım media markt mağazasına teslim ettim.

teslim ettikten 10 gün sonra arayıp, ürün hakkında bilgi istediğimde onarım süresinin 20 işgünü olduğu 20 işgünü boyunca bilgi veremeyeceklerini belirttiler. 04.11.2017'de teslim ettiğim ürün 28.11.2017'de yani 21. işgününde teslim edilmeyince, müşteri hizmetlerini aradım. müşteri hizmetleri ürünün hemen mağazaya yollanacağını ve gidip alacağımı belirttiler. bugün ise gittiğimde, ürün hiçbir işlem görmeden geri gelmişti. sebebi ise, hp'nin servis raporunda belirttiğine göre bilgisayar içindeki verilerin silinmesi konusunda, mediamarkt'tan onay alamaması olarak yazıyordu. mağaza görevlisi hemen benim duyacağım şekilde hp'yi arayarak, bize böyle birşey sormadan neden ürünü iade ettiniz diye sordu. hp'de kendilerine verilerin silinmesi ile ilgili soru sorulduğunu ancak kimse dönmeyince, işlemin iptal edildiğini belirttiler.

hem yasal onarım süresini geçiren, hem bu süre boyunca hiçbir bilgi vermek istemeyen mediamarkt, üstüne üstlük, onarım talep formunda, bilgilerimin silineceğini kabul etmeme rağmen, servisin mailine cevap vermediğinden hemen tekrar gönderelim servise dedi. ben de 20 günü çoktan geçirdiklerini, 1 gün bile ek süre haklarının olmadığını, kanun gereği, ürünün değişimi ya da tutar iadesi yapmalarını talep ettim. bu sefer de, ürünün değişimi için servis raporu gerektiği ve yine hp'ye gönderilmesi gerektiğini belirttiler.

şimdi eminim burası şikayetvar.com'mu, git tüketici hakem heyetine başvur falan diyen olacaktır. ancak tüketici hakem heyeti, ürün okul adına fatura edildiği için, konuya bakamayacaklarını belirtiyor. doğrudan ticaret mahkemesine dava açmam gerekiyormuş.

sorun şu ki, yasaların uygulanabilmesi oldukça zor olduğundan, güya yurtdışı menşeili kurumsal firmalar bile müşteri memnuniyeti konusunu hiç umursamıyorlar. mediamarkta'da şikayet edebileceğim hiçbir yer yok. müşteri hizmetleri, bana 20 gün sonra ürünü verdiklerini, tekrar arıza çıktığı için, tekrar 20 günlük sürenin başlayacağını söylüyor. ürün kendimin olsa bu kadar sinirlenmem, hem sınıftaki çocuklara mufredata paralel ilerleyen interaktif eğitim setini 1 aydır takip ettiremiyoruz, hem de para topladığım insanlara ve sınıf öğretmenine karşı çok mahçup durumdayım.