şükela:  tümü | bugün
  • ön not: 20 senelik sözlük hayatımda ilk rezalet başlığım,

68 yaşında babam 2016 şubat ayında aldığı samsung tv için bu garanti yalanına kanıyor ve 3 sene garanti uzatımı için 600 lira ilave para veriyor. 7 eylül'de kenardan hafif ışık sızması şikâyetiyle media markt müşteri hizmetlerini arıyor ve servis 11 eylül'de tamir için gelip alıyor. defalarca aramalarımız neticesinde 30 eylül'de tv'mizin nasıl oluyorsa perte çıktığını öğreniyoruz. artık servis elemanları taşırken mi düşürdü nedir bilemiyorum. neyse problem değil, 600 tl parayı boşuna vermedik. ürünün 5 senelik garantisi var.

sorun o ki yokmuş... meğer garanti uzatma adı altında pazarlanan ve "uzatılmış garanti" şeklinde satılan "media markt garanti ötesi" aslında garantiyi uzatmıyormuş; çünkü garanti süresinde bir cihaz kendiliğinden perte çıkınca ya iade edilir ya da muadili ile değiştirilir. mediamarkt bu ayıplı ürün için 2016 şubat ayında sattığı fiyatın %50'sini veriyor, onu da hediye kartına yüklüyor, yoksa da canın isterse diyor. ayrıca güya 48 saatten fazla sürecek onarımlar için ödünç tv garanti ediyorlar. 20 günde perte çıktığını zor öğrendik ve hâlâ duvara bakıyoruz.

fatura: http://prntscr.com/pht7ea
    müşteri hizmetlerine atılan e-posta: http://prntscr.com/pht82p
    alınan cevap 1: http://prntscr.com/pht9m2
    alınan cevap 2: http://prntscr.com/phtap1
  • ikinci cevabın son cümlesi güldüren rezalet.

--- spoiler ---

dilerseniz pert kararını kabul etmeyebilir ve ürününüzü onarımsız şekilde tarafınıza talep edebilirsiniz.
    --- spoiler ---
  • şu güzel ülkede bir şey de vatandaşın lehine olsun.kelime oyunu olmadan ve fakat ama lakin olmadan,arkadaş garanti uzatma denilince siz ne anlıyorsunuz düz mantık onu yerine getir,bozulmuşsa,arıza vermişse bir sorun olmuş ve garanti şartlarını yerine getir.dolaştırmanın uzatmanın anlamı yok adam olun birazcık hepsi vatandaşın cebindeki parayı alma odaklı çalışıyor
  • öncelikle ilk rezalet başlığın hayırlı olsun kardeş. babanın yaşını niye belirtme gereği duyduğunu anlayamadım.

rezalete gelirsek, firma tarafından yazılan ikinci mesajda sözleşme şartları belirtilmiş. eğer sizin imzaladığınız sözleşmede de (sözleşme numarası da belli faturada) bu şekildeyse firma haklı. ki zannetmiyorum ki 600 tl karşılığında sınırsız garanti verilsin.

nitekim verilen garanti üretici firma tarafından verilen bir şey değil satıcı tarafından veriliyor. yani üretici şunu diyebilir: "ben ürünüme güveniyorum 10 yıl bir şey olmaz o yüzden 10 yıl garanti veririm." ama satıcı böyle bir şey diyorsa bunu ancak belirli şartlar altında diyebilir ki öyle yapmış görünüyor.

bilinçli tüketici olarak lütfen imzaladığınız şeylerin ve aldığınız hizmetlerin detaylarını iyice anlayın.
  • mediamarkt'ın sözleşme kurallarına uygun hareket ettiği durum. 600tl verip aldığın hizmetin amacı, ürünün kendi garantisini uzatmak değil. o iki garanti birbirinden zaten farklı.

bence bilinçli bir tüketici satın aldığı hizmetin detaylarını da sormalı. okumadan sormadan kağıda imza atıp 600tl baymakla olmuyor o işler. aynı sekilde ben de 2016'da lg tv alırken, satış temsilcisi arkadaş garanti süresini uzatabileceğimizi söylemişti. tek sorduğum soru "koşulları neler ve ne farkı var?" oldu. o da aynı yukarıdaki cevaplarda yazdığı gibi, ürünün garantisi bittikten sonra, cihazın maliyetinin belirli bir yüzdesini iade etmek olduğunu açıkladı. bir avantaj görmediğim için satın almadım.

burada belki mediamarkt'ın uyguladığı satış politikası eleştirilebilir. detayları gizlemiyorlar sorunca açıklıyorlar ama müşteriye sanki aynı garanti şeklinde yansıtıyorlar.

sonuç olarak rezalet puanım 1/10
  • sikerler öyle sözleşmeyi, hukuka aykırı, hayatın olağan akışına aykırı, manipülatif sözleşme olmaz, imzalansa da geçerli değildir.
    o faturaya "uzatılmış garanti" yazmışsın, belli ki satarken de böyle tanıtmışsın. birşeyi uzatmak demek aynıyla devam etmek anlamı taşır.
    mahkemeye giderse arkadaşın hakkını alacağına eminim.
    böyle köylü kurnazı politikalara başvurması da mediamarkt adına şaşırtmadı, son yıllarda alt sınıf bir türk firmasından hiç farkları kalmadı, müşteri memnuniyeti çabası sıfır.
  • yazar: hafif ışık sızması var baba ya.

baba: boşver yavrum. biz izliyoruz işte karıştırma.

y: olur mu baba uzatılmış garanti var. dur bak ben hallediyorum. hemen yeni televizyon verirler. forumlarda okudum hemen değiştiriyorlarmış. o 600 lirayı çıkarılım onlardan.

b: yav başımıza bir iş gelmesin. boşver izliyoruz. belli olmuyor zaten. ananla benim gözüm de görmüyor. bir okuyalım garanti maranti neymiş.

y: hemen değiştiriyorlar işte karıştırma. ekşiciyim ben. ölücüyüm. çok akıllıyım dur.

------ yukarıdaki olay gerçekleşir -------

b: iyi bok yedin. kaldık ortada.

y: dur bir sosyal medyadan destek isteyeyim.

b: yav yeter. senin yüzünden halk tv izleyemiyorum 68 yaşında.

y: o paraya sunny var baba, aynı valla. zaten film izlemiyorsunuz. türk malı hem.

ve atalarımız yine haklı çıkar. (bkz: dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak)
  • garanti uzatma adının seçilme nedeni açık bir şekilde tüketiciyi kandırmak, alınan şeyin şartlarını sormamak pek tabii ki alıcının hatası ama bir yer size garanti uzatma adı altında bir paket teklif ediyorsa bunun insanda bırakacağı intiba doğal olarak kapsamlı garanti hizmetinin uzatılması ve üretici kalibresinde bir garanti sunulmasıdır.

bu tür alımlarda garantiyi mediamarkt veya başka bir satıcıdan ziyade direkt üreticiden uzattırmak sorunu çözecektir.

yalnız buradaki asıl rezalet, sadece ışık sızdırması sorununa sahip ama çalışan ürünün servis tarafından kullanılamaz hâle getirilmesi, üstüne komple bozdukları ürün için kısmî para iadesi teklifinde bulunmaları. sonuçta sözleşmede cihaz kendiliğinden bozulursa diyor, servis tarafından bozulursa değil. bunu okumalarına rağmen hâlâ medimarkt sözleşme çerçevesinde davranmış diyen insanlar okuduklarını pek idrak edemiyor sanırım.
  • ama sözleşme şöyle böyle falan diyerek firmayı savunan arkadaşlar var. sözleşme maddelerine göre söylediğiniz doğru.

ancaaak
    sözleşmeyi garanti uzatma adı altında satılması işte dananın kuyruğunun koptuğu nokta da bu..
    insanlara "garantinizi uzatmak ister misiniz?" deniliyor ve insanlar da düşünce olarak "malın garanti altına alınması" olarak algılıyor. dolayısıyla ücretsiz tamirini yada değişimini talep ediyor.
    ve bu isme kanarak da şartları okumuyor.

diyeceksiniz ki "okusun o zaman şartları kardeşim"....

ben de diyorum ki;
    kelime oyunu yapmayın dürüst olun kardeşim..

sonuç: sözleşme şartlarıyla mediamarkt'ın kendisini haklı duruma getireceği ama "garanti" satışının söylem olarak uygun olmadığı bir satış...

ancak bu "garanti" eğer doğru ifade edilirse, doğru şekilde anlaşılabilir...
    onun doğrusu da şudur;

"ürününüzün üretici garantisi 2 yıldır. bizimle yaptığınız sözleşmeyle eğer 2 yıl sonunda ürününüz kullanılamaz duruma gelirse ve siz sözleşme hakkınızı kullanmak isterseniz, şu şu şu durumlarda paranızın yüzde bilmem kaçını mediamarkt hediye puan olarak alabilirsiniz"....

bu doğru ifade ile bence çok daha anlamlı ve çok daha cazip aslında..
    düşün, 6.000 tl'ye televizyon almışsın garantisi bitmiş ve kullanılamaz durumda.
    tamir ettirsen 2.000 tl tutuyor..
    veriyorsun mediamarkt'a sözleşmen dolayısıyla firma sana 3.000 tl'lik hediye yüklüyor.
    tamire vereceğin parayı, mediamarkt'ın kartına yüklediği parayla birleştirip gidip sıfır yeni tv alıyorsun...

ama dediğim gibi maalesef satış temsilcilerinden, firmaların müşteri ilişkileri yöneticilerine kadar, müşteri ile satıcı arasında diyalog problemi var...

çünkü olması gerekeni anlatmak uzun yol..
    bizim insanımız garanticidir.
    garanti uzatma derseniz bu kolaycılık olur ve böyle anlaşılmalara sebep olursunuz ve sonuç olarak gördüğünüz gibi müşterinizi memnun edemezsiniz...
  • aynen katıldığım tespit. bir süpürge aldık; pişman olduk. uzak durulası.