şükela:  tümü | bugün
 • genellikle çinli üreticiler tarafından tercih edilen tavyan orjinli, yarı iletken üreticisi. geçen aylarda dünyanın ilk sekiz çekirdekli işlemcisini tanıtmalarına rağmen, benchmark testlerinde snapdragon 800'ün gerisinde kaldılar.

  yine de bu onların hızla ve doğru şekilde büyümediği anlamına gelmiyor tabii ki.

  sony ve htc'nin de giriş ve orta seviye telefonlarında mediatek çipini kullandıklarını da unutmadan ekleyelim.
 • rockchip ve allwinner ile beraber ucuz telefon ve tablet pazarını domine eden yarı iletken üreticisi.
 • discovery'nin işlemcisini üreten şirket.
 • işlemcileri mtk kodludur. klon/replika telefonlarda da bunlardan bulunuyor bildiğim kadarıyla. hatta işlemci bir şekilde modlanıyor ve donanım bilgisi veren appler bile snapdragon diye görüyor.
 • söylenenin aksine berbat bir çipset değildir. nispeten uygun fiyatı ve esnek yapısı nedeniyle tercih edilir. sistemin hemen her şeyine programlarla müdahale edebilirsiniz. ayrıca mt6592t olan işlemcisi 2014 şartlarında uçuşlardadır. rakibi sd800'ü büyük farklarla saf işlem gücünde geçer. ayrıca ondan yaklaşık 4 derece daha az ısıyla çalışır. önceki modellerde olan kronik gps problemleri bu seride giderilmiştir.
  dandik diye nitelendirilme nedeni çakma telefonlarda kullanılmasıdır tabiki ama bu çakma telefonlar mediatek serisinin en eski ve ucuz modellerini kullanıp, yazılımla olmayan çekirdekleri ve ghz hızlarını varmış gibi göstermeleri nedeniyle böyle bir algı oluşturmuştur. (ha artık snapdragon çipsetli çakmalarda var piyasada orası ayrı) işte bu yüzden çakma telefon almayınız aldırmayınız. tcl/jiayu/xiaomi/oppo/zopo gibi markaların ürünlerini alınız.
  forumlardaki "mtk işlemci mi çakma çin telefonu yeaaa" diyen teknoloji özürlü kullanıcılara ise diyecek laf bulamıyorum. bunlar zaten "ayfonda filaş bilene yok poh gibi telefon" insanlarının bir level üste evrilmiş halleridir.
 • kiloyla işlemci sattığı için çinli üreticiler bunu kullanır cihazlarında. genel olarak fena değildir perfornmansları. tabi bir snapdragon değil. ayrıca işlemci modeli farketmeksizin genel olarak ısınma sorunu olur.
 • bu tayvanlı şirket sayesinde daha ucuza telefon alabiliyoruz. qualcomm firmasının karşısına ucuz ürünlerle çıkarak piyasayı ucuzlattı ve rekabet ortamı yarattı, bu sayede hem teknoloji daha hızlı gelişti hem de ucuzladı.
 • mobil işlemci dünyasının amd'sidir. qualcomm ile olan rekabetini birçok yönden amd'nin intel ile olan rekabetine benzetiyorum.
 • bilgisayar dvd-rom'larından hard disklere, kablosuz modemlerden dvd player'lara, cep telefonlarından televizyonlara kadar, envai çeşit cihaz için çipset üreten şirkettir.

  platformları için açık kaynak sürücüleri yayınlamaması yüzünden yazılım camiasında qualcomm kadar sevilmese de, şu an için fakirin dostu konumundadır.
 • türkiye'deki 3g altyapısıyla uyum sorunları çıkartan işlemcileri olan firmadır. mediatek (mtk) işlemcili telefon alırsanız bilinki marka ve model farketmeden 3g'de çekim sorunları yaşayacaksınız.

  mediatek 1997 yılında tayvan'da cd-rom sürücüler için çip üreterek girdi sektöre. sonrasında mobil işlemci tasarlamaya başladılar. bu abiler işlemciyi sadece tasarlar ve başkasına ürettirir.