şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dustin hoffman ve richard madden''ın başrolünde olacağı medici ailesi ile ilgili mini dizi.
 • çekimlerine bu ay başlanacak olan medici ailesinin tüccarlıktan başlayan yükseliş hikayesini konu edecek 8 bölümlük mini dizi.
 • da vinci's demons da medicileri biraz tanıdık ama böyle bir yapım yapılması güzel . inşallah başarılı olur da devam kararı alırlar
 • heyecan içerisinde beklediğim dizi. ne zaman başlayacağı sanırım henüz belli değil.
 • ertelenip ertelenip duruyor anladığım kadarı ile. böyle bir şeyin olduğunu da kurban olduğum sol frame'e borçluyum amma lakin ki öyle olmayabilirim de. bak floransa diyorsun, medici diyorsun. bak yapımcı! sen bu floransa'daki medici'yi anlatırken kuvvetle muhtemel sağdan soldan da vinci çıkabilecek, machiavelli'nin adı zikirler kere zikir edilecek hatta kendisi böler böler belirecek belki de rolleri olacak ama yoğun ama seyrek sana kalmış neyi nasıl anlatacağına göre. fakat fakat fakat yapımcı ve senarist! heyyy sana diyorum yapımcı ve senarist! sen neyi nasıl yaparsın bilmem de şu zaman ya da o zaman ubisoft ile görüşmediysen eğer görüş ve hala görüşmemiş olursan, ben o dizide medici'nin hayatını kurtaran, assassin'lerin assassin'i, ruhani liderimiz kanaat önderimiz, canımız ciğerimiz messenger'imiz prophet'imiz, genelev prensi şarapçı ezio auditore da firenze'yi görmezsem sana birkaç sözüm olur, o sözüm de elimde piece of eden'la olur, seni kulum kölem yaparım da firenze'nin ortasında ördek dansı yaparsın ey yapımcı do you understande me?!

  good.
 • tudors, borgias, da vinci's demons hayranı biri olarak deli gibi beklediğimdir.
 • şu anki takvime göre, 17 ekim 2016 tarihinde ilk bölümü yayınlanacak olan, medici bankasının kurucusu ve ilk büyük medici diyebileceğimiz giovanni di bicci de medici rolünde dustin hoffman'ı izleyeceğimiz, merakla beklediğim dizi.

  edit: tarihi dizi sevenler için gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. final sahnesine de ayrı parantez açmak gerek. aynı zamanda harika bir giriş müziği var.

  --- spoiler ---

  florence, 1429

  giovanni de medici, thanks to a contract stipulated with the papacy twenty years before, has transformed his family bank into an unprecedented economic force. but then, giovanni is mysteriously murdered, and his sons, cosimo and lorenzo, are forced to face a range of enemies plotting to oust the medici from power. first in line is rinaldo albizzi, head of the faction of nobles, who stands opposed not only to the rise of the middle class, favored by the medici, but also to cosimos vision for the city, including his patronage of magnificent works of art and architecture by such great artists as donatello and brunelleschi.

  also in the medici family keeping the peace is not an easy task. lorenzo and cosimo are nearly opposite in temperament, and cosimos marriage to contessina de bardi formed as a political alliance but then matured into a formidable partnership will be severely strained during his exile in venice. it is there that cosimo takes up with maddalena, a beautiful slave who becomes his mistress and the mother of his illegitimate son.

  in the meantime, the mystery of who killed giovanni continues to lurk behind the scenes, and a new arch-enemy appears on the horizon in the person of the rival banker pazzi. all the while, the onerous guilt of the compromises made and the evil done for the good of the family weighs heavily on cosimos soul. he must decide how far he is willing to go to preserve his vision of florence a vision we now know as the renaissance.

  --- spoiler ---
 • merakla bekledigim... insallah sonu the borgias gibi olmaz da kesip atmazlar.

  edit: 2 gunde bitirdim. güzel miydi? evet. bir tudors veya borgias mi? hayir. ama umut verir cinsinden. richard madden'i yakistirdim ben rolune. izlemeden once acaba mi ki dedim ama yakismis geldi gozume. tarihi hem arastiran hem de boyle tarihi dizi ve filmlere asiri derece merakli biri olarak izlenebilir goruyorum. yani zaten konu bi kere cosimo di giovanni de medici arkadaslar, lutfen yani. kendisi, oglu piero ve torunu lorenzo di piero de medici floransa'nin bir sanat sehri olmasini saglamis kisilerdir. sirf bu iki insanin kafasinin nasil calistigini izlemek icin bile izlenebilir. o yuzden ikinci sezonda bızımla kendisi.
 • her nedense bizim dizi sitelerinin ilgisini çekmeyen, altyazısı dahi hazırlanmayan dizi.
 • senaryo ve oyuncu kadrosuyla göz dolduran fakat tam olmamış hissinden bir türlü kurtulamadığımız dizi.

  ilk iki bölümden gördüğüm kadarıyla bütçesi fena değil. da vinci's demons veya muadili dizilerin atmosferi kadar kasılmamış. görsel kalitesi tudors ayarına yakın. muhteşem yüzyıl'dan ise sadece bir tık yukarıda. beklentim olmadığı için pek önemsemedim fakat bu bütçeyle çekilen bir dönem yapımının ince detaylara ve kostümlere fazla önem vermemesi rahatsız edici. özellikle arkaplandaki figüranlar ve dış sahnelerin bazıları fecaat durumda. aktörlük olarak dustin hoffman iyi fakat öyle yardırır bi durumu yok. richard madden gayet iyi lakin onun da tek başına alıp götürebileceği büyük muamma.

  beni en çok ışık kullanımını rahatsız etti. görüntü yönetmenliğinde bir sorun var. gündüz sahneleri haddinden fazla parlak, geceler fazlasıyla karanlık. bir türlü ortasını yakalayamadıkları sahneler var. bazı sahneleri ise çok yalapşap çektikleri aşırı belli oluyor. ters ışık alan bazı sahnelerde eski türk filmi tadı veriyor. şu an her bölüme bir kaç seks sahnesi sıkıştırarak kurtarılamayacak seviyede. kısacası yine iyi malzeme kötü aşçı durumu ile karşı karşıyayız. yönetmeni de o kadar tırt bir adam değil halbuki. gerçi prodüksiyon itin götüne sokulacak kadar kötü değil ama iyi demek içinde biraz sempatiyle yaklaşmak lazım. senaryoya çeşitli eklemeler ve şaşırtıcı sahneler eklemedilerse yüksek bütçeli bir medici belgeselinden öteye gidemeyecek. umarım şaşırtır.