• robb stark ile walder frey i tekrar karşımıza çıkaran senarist in aklını seveyim.bu sefer kızı kaçırmıyor rob reyiz walder emmide alnına buse konduruyor.* http://www.daninseries.it/…f-florence-recensione/4/
  • çekimlerine bu ay başlanacak olan medici ailesinin tüccarlıktan başlayan yükseliş hikayesini konu edecek 8 bölümlük mini dizi.
  • tudors, borgias, da vinci's demons hayranı biri olarak deli gibi beklediğimdir.
  • medici the magnificent adıyla devamı gelecek olan güzel dizi. masters of florence adlı yapımda giovanni de medici ve oğlu "yüce" cosimo de medici ile ailenin yükselişi anlatılırken yeni yapımda 20 sene sonrası ailenin zirvesi kabul edilen lorenzo de medici dönemi anlatılacak. yeni sezon premierinin 23 ekim'de yapılacağı bir afişle duyuruldu:

işte o afiş (imdb)

ilk sezon gayet güzeldi, gerek kadrosuyla gerekse de dönemin floransa cumhuriyeti'ni yansıtmasıyla. ancak şunu belirtmek gerek ki dizideki bazı olaylar çok aceleye gelmiş gibiydi. bir bölümde büyük bir olay patlıyor ve bölüm sonuna kadar bir çırpıda sonuca bağlanıyordu. bunu bütçeye bağlarsak çok da yanılmış olmayız diye düşünüyorum.

yeni yapımın imdb sayfası
  • maalesef ülkemizde kendi tarihimiz hakkında dünyadaki başka medeniyetler, kıtalar, kültürler hakkında çok az şey öğretiliyor. kendi tarihimizi bile doğru dürüst, eleştirel bir bakış açısıyla masaya yatıramıyoruz ya neyse, konumuz bu değil. dünyanın başka yörelerine karşı adeta kör bir kültürümüz var ve internet çağında hala bu katı anlayışı terk etmemekte inat ediyoruz. bir başka ülke, kültür ve medeniyetlerle ilişkilerimiz ortak tarihimizle sınırlı. yani, örneğin, bizans türk tarihi ile ilişkisi ölçüsünde dikkate değer türkiye'de. yahut hititler hasbelkader medeniyetlerini anadolu'da kurdukları için müfredatta yer bulabiliyorlar. halbuki dünyanın pek çok yerinde neşet etmiş pek çok medeniyet, bugün yeryüzünden silinmiş olsa dahi, modern hayata büyük etki edebiliyor. (bkz: eski çin)

bugün yaşadığımız dünyanın (beğenip beğenmememiz önemli değil) ekonomik, kültürel, felsefi, ahlaki temellerinin atıldığı bir dönemin en nufuzlu ailelerinden birini mercek altına yatıran ve kalkıştığı işin altından gayet alnının akıyla sıyrılan bir yapım bu dizi. ancak ben bu dizinin tek başına yeterli olmadığını ve dönemin başka topraklar üzerinde bambaşka yansımalarının da anlatıldığı diğer yapımlarla (dizi, film, belgesel, kitap) beraber incelenmesi, okunması gerektiğini düşünüyorum. tarih öğrenilirken, popüler yapımlar epey öğretici ve daha etkili olabiliyor. tarihi gerçeklikten ödün verseler bile (kaldı ki bu da anlaşılabilir bir durum; hem ekonomik hem de dramaturjik hem de pratik nedenlerle bu tip dramatik eklemeler yahut tarihsel sapmalara karşı değilim) izleyici yahut okuyucuyu daha fazlasını öğrenmek için araştırmaya iterler. okullarımızda okutulmayan avrupa tarihini ben tarihi romanlar, büyük edebi şahsiyetler, filmler ve dizi filmler vasıtasıyla öğrendim diyebilirim. elbette bir sosyal bilimci olmamın vermiş olduğu iştah ve arkaplan kavrayışımı etkiliyordu ama yine de kendi kendime başardığım (göreceli bir başarı bu) bir şey. o yüzden aynı dönemi işleyen (bkz: the tudors) (bkz: the borgias) (bkz: the other boleyn girl) (bkz: the war of the roses) gibi dizi, film ve kitaplar dönemi temllendirmenizde önemli bir yer tutacaklardır. aynı konuyu farklı bir örnekle işlediğim diğer bir girdi için (bkz: #62629748). eğer bir de akademik kitaplarla bu bilgilerinizin sağlamasını yapabilecek vaktiniz ve kararlılığınız varsa değmeyin gitsin.

dizinin kendisine gelecek olursak; medici alilesinin floransa'da iktidarını pekiştirdiği dönemin başlangıcını konu alan bir yapım. mekan tarasımı ve tarihsel arkaplan kusursuz (tarihi gerçeklikten bazı sapmalar var, aşağıda spoiler kısmında değineceğim ama çok önemli değil. akışı. bütünlüğü ve kurguyu bozmuyor). ilk sezonunun oyuncu seçimi, oyunculuk performanslarını, kamera kullanımını ve senaryosunu beğendim (mutsuz olduğum kısımlar da var. yine aşağıda spoiler kısmında değineceğim.) tarihe meraklıysanız tavsiye ederim. bir de diziyi beğenen olursa kendi çocuklarına da (tabii belli bir yaştaki çocuklar için söylüyorum) izletmelerini tavsiye ederim çünkü okulda bu şeyleri öğrenemeyecekler. eğer sabırlı bir ebeveyn iseniz beraber izleyerek, kritik yapmanızı, onunla bir yetişkinmişçesine senaryoyu, tarihi arkaplanı, kurguyu vb. tartışın. böylece sadece basit bir tüketici değil, eleştirel düşünme yeteği de olan (en azından bu yöndeki istidadı ateşlenen) bir birey yetiştirmiş olacaksınız. kimbilir belki sinemaya bir eğilimi vardır ve sizin yönlendirmelerinizle büyük bir senarist, yönetmen, oyuncu, sinema eleştirmeni, tarihçi veya bir akademisyen yetişir.

bundan sonrası biraz spoiler içerir;

--- spoiler ---

*dizinin senaryosundaki tek kopukluk, son bölümde cinayetin çözümlenmesiydi. en baştan beri karakterlerle aynı bilgi seviyesinde olan seyirci, birden tanrı seyirciye dönüştü. yani karakterlerden bir ya da bir kaç adım önde olan, her şeyi bilen seyirci modeli ya en baştan beri kurguya yedirilmeliydi yahut hiç ortaya çıkmamalıydı. biraz yapay durmuş.

*tarihi arkaplanı bilmeyen seyirciler için, rinaldo degli albizzi evet gerçek bir karakter ve evet cosimo de medici'nin başdüşmanı. iki aile arasındaki husumetin kökenleri aynı dizideki nedenlere dayanıyor ve rinaldo degli albizzi, cosimo de medici'nin venedik'teki sürgün aylarının sebebi. fakat ayrışma burada başlıyor, cosimo de medici floransa'ya döndükten sonra rinaldo degli albizzi sürgüne gönderiliyor ama öldürülmüyor. kendisi sürgündeyken doğal sebeplerle ölüyor. tarihte çok önemli bir karakter olamdığı için, dramatik unsurların pekiştirilmesi adına, dizide harcanmış. bu tamamen kurgu ekibinin tasarrufu ve çok da problem değil benim gözümde. sonuçta akademik tez yazmıyorlar. fazla bilgi göz çıkarmaz diye belirteyim dedim.

*dikkatli izleyiciler zaten biliyorlardır ama ben sanat tarihi ile çok ilgilenmeyenler için belirteyim; dizide iki de bir gözümüze sokulan davud heykeli michalengelo'nun meşhur heykeli değil. yine bir başka meşhur rönensans dönemisanatçısı olan donatello'nun aynı adlı heykeli. 'e, ne var bunda zaten dizide donatello görünüyor' diyebilrsiniz. saygı duyarım ama bir çok insan 'yahu bu davud heykeli böyle değildi sanki' diye tepki veriyor etrafımda. kafalar karışmasın. ha, bir de iki heykelin sanatsal bir karşılaştırmasını isteyenler için temel özellikler ve bu da yorumu

*dizi de kör gözüm parmağına rüşvet sahnelerini gerçekçi bulmayanlar için, haklısınız az bile göztermişler.

--- spoiler ---

imdb puanı şimdilik 8.1 benim puanım 8.5.

izleyiniz izlettiriniz efem!..
  • 2. bölümde brunelleschi'nin cosimo'ya duomo'nun kubbesi konusundaki inşa planını anlatışı orgazmik etki bırakan dizi. bize bunlarla gelin.
    bunun haricinde sahneler arası geçişler bazen aniden kesiliyor gibi olmuş ve her şey hızlı gelişiyor. bir de kardinal rolündeki ayıboğan abiyi oraya hiç yakıştıramadım. başlayınca durduramıyorum ama bunu yavaş yavaş izleyeceğim. ilerde the magnicifent sezonu gelirse kalorifer üzerine konmuş çikolata gibi olmak istiyorum çünkü.
    ayrıca richard madden, saçındaki beyaz olayım! biraz poğaça surat da olsan yine karizmatiksin namussuz!
  • şu anki takvime göre, 17 ekim 2016 tarihinde ilk bölümü yayınlanacak olan, medici bankasının kurucusu ve ilk büyük medici diyebileceğimiz giovanni di bicci de medici rolünde dustin hoffman'ı izleyeceğimiz, merakla beklediğim dizi.

edit: tarihi dizi sevenler için gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. final sahnesine de ayrı parantez açmak gerek. aynı zamanda harika bir giriş müziği var.

--- spoiler ---

florence, 1429

giovanni de medici, thanks to a contract stipulated with the papacy twenty years before, has transformed his family bank into an unprecedented economic force. but then, giovanni is mysteriously murdered, and his sons, cosimo and lorenzo, are forced to face a range of enemies plotting to oust the medici from power. first in line is rinaldo albizzi, head of the faction of nobles, who stands opposed not only to the rise of the middle class, favored by the medici, but also to cosimos vision for the city, including his patronage of magnificent works of art and architecture by such great artists as donatello and brunelleschi.

also in the medici family keeping the peace is not an easy task. lorenzo and cosimo are nearly opposite in temperament, and cosimos marriage to contessina de bardi formed as a political alliance but then matured into a formidable partnership will be severely strained during his exile in venice. it is there that cosimo takes up with maddalena, a beautiful slave who becomes his mistress and the mother of his illegitimate son.

in the meantime, the mystery of who killed giovanni continues to lurk behind the scenes, and a new arch-enemy appears on the horizon in the person of the rival banker pazzi. all the while, the onerous guilt of the compromises made and the evil done for the good of the family weighs heavily on cosimos soul. he must decide how far he is willing to go to preserve his vision of florence a vision we now know as the renaissance.

--- spoiler ---
  • merakla bekledigim... insallah sonu the borgias gibi olmaz da kesip atmazlar.

edit: 2 gunde bitirdim. güzel miydi? evet. bir tudors veya borgias mi? hayir. ama umut verir cinsinden. richard madden'i yakistirdim ben rolune. izlemeden once acaba mi ki dedim ama yakismis geldi gozume. tarihi hem arastiran hem de boyle tarihi dizi ve filmlere asiri derece merakli biri olarak izlenebilir goruyorum. yani zaten konu bi kere cosimo di giovanni de medici arkadaslar, lutfen yani. kendisi, oglu piero ve torunu lorenzo di piero de medici floransa'nin bir sanat sehri olmasini saglamis kisilerdir. sirf bu iki insanin kafasinin nasil calistigini izlemek icin bile izlenebilir. o yuzden ikinci sezonda bızımla kendisi.
  • insana kalkıp floransaya gitme hissi veren dizi. floransaya gidenler bilir medici floransayı floransa yapan ailedir. sayelerinde italya sanatın merkez noktalarından biri olmuştur. banker bir aile olsa da cosimo de medici sayesinde paranın bir kısmı sanata akmıştır. dizinin ilk sezonu cosimo'nun etrafında döner. zayıf kısımları olsa da 8 bölüm arka arkaya keyifle izlenir.
  • hak ettiği değeri alamamış çok güzel bir dizi bence. ilk sezonda dede medici'yi anlatırken 2. sezonda lorenzo'yu anlatıyor. birbirinden bağımsız sezonlar. özellikle tarihi biraz biliyorsanız ve pazzi komplosu ilginizi çekiyorsa 2. sezon çok heyecanlı ve olayları güzel tasvir eden bir sezon.

spoiler olabilecek son bölümün hikayesi de şu linkten okunabilir.
hesabın var mı? giriş yap