şükela:  tümü | bugün
 • 30 yılı aşkın süredir yorumcu olarak türk sanat müziği parçalarını seslendiren hanımefendidir. yazdığı güdük türk kadını marşı ile de zihinlerde belli belirsiz yer etmiştir.
 • bir zamanlar moda olmustu, trt'nin uc isimli solistleri...
  bu hanfendi de onlardan biriydi, diger onemli ornek icin (bkz: serap mutlu akbulut)
 • trt istanbul radyosu ses sanatcilarindan, meyhane yorumcusu kisi; unutulmaz besteler isminde üc albümlük, türk sanat müzigi özel arsivi mevcut.
 • henüz sanatcilarin nickname kullanma modasi cikmadan önce sahnelerde yerini aldigi icin böyle uzun bir sahne ismi oldugunu tahmin ettigim hanfendi sanatci...
 • bu hanim tayzemizin en az aydin bir turk kadiniyim kadar koparan bir sarkisi daha vardi, cocukluk gunlerini anlatan. gel ayten nurten oynayalim gibi sozleri olan bi sarkiydi. ama yorumculugu iyidir
 • 70'lerde assolistlik de yapmistir, bir suru de plak yapmistir. tonlarca da bestesi vardir, aralarinda abuk sarkilar da vardir. bir de cocuklugunu anlattigi siir vardi, tek tek arkadaslarinin ismini soylerdi falan, gulmekten gozumuzden yas getirirdi.
 • kendisini dinlemek ayrı bir zevktir, iyi bir yorumcudur.
 • mediha hanım bir salıncağa koyardı beni o ağır başlı sesiyle.
  sonra ağır ağır sallardı.
  hızlanmasını beklerdim ama hızlanmazdı. öyle dingin akar giderdi taş plakta.
  ağır başlı trt korosunda, sağdan ikinci sırada konuşlanırdı.
  sesi, ceketinizi ilikleyip dinlemeye mahkum ederdi sizi.
  öyle ağır başlı bir teyzemizdin sen.. mediha şen abla.
 • taa ilkokul yillarimdan, annem sayesinde adini bildigim belki bir donem sarkilarini ogrenmisligim bir olabilir.. periyodik araliklarla donup donup hakkinda yazilan edilen var mi acaba diye baktigim bir kadindir..
  hatirlayanlar icin eminim * yuzde yuz nostalji -ah tabi yaaa" ogesidir.. unutulmu$ bir isimdir belki de..

  "1941 yılında babaeski'de doğdu. üç kardeşin en küçüğüdür. 2 aylıkken ailesi bursa çekirge'ye yerleşti, ilkokulu burada okudu ortaokul 2. sınıfa devam ederken istanbul'a taşındılar. 14 yaşında iken alattin şen ile evlendi ve eyüp sultan'a yerleşti. bu evlilikten ayfer adında bir kızı, gökhan adında bir oğlu oldu. 2 çocuk annesi iken 1968 yılında yetişmiş sanatçı sınavına girerek istanbul radyosu'nda solo programlara başladı. 1970 yılında sahne çalışmaları ile birlikte pek çok 45'lik ve uzun çalar plak yaptı. bunlardan 2'si 45'lik ve bir uzun çalar olmak üzere üç altın plak ödülü aldı. 1972 yılında ilk eşinden ayrıldı. 1973 yılında kemal sancakoğlu ile evlendi. bu evliliğinden ebru ve elif adlı kızları dünyaya geldi. 1990 yılında çok sevdiği ağabeyi ahmet izgin'in amansız hastalığı nedeniyle duyduğu üzüntü sonucu birden şiir yazmaya ve akabinde beste yapmaya başladı. 10 yıl içinde iki binin üzerinde hece vezni, beşyüz'ün üzerinde aruz vezni olmak üzere şiir yazdı, 500'ün üzerinde beste yaptı. bu bestelerden 220 adedi t.r.t. repertuarındadır. bestelerinde 31 ayrı makam, 14 değişik usûl kullandı. 1970'li yıllarda okuduğu 200'e yakın şarkılar 2002 şubat'ında cd halinde jet plak tarafından piyasaya çıkarıldı."
  (alinti : eyup musiki vakfi)
 • bir kere hala tas gibidir. ikincisi cok neseli cok tatli cok hossohbet bir kadindir. yesilkoy sahilinde yuruyus yaparken gormek mumkundur. cocukluktan kalma hos bir anidir.