şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ritalin) adlı ilacın muadili.
 • metilfenidat içeren, kısa ve uzun etkili formları bulunan ve artık ülkemizde de bulunabilen bir ilaç. dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda kullanılıyor ve 25 yaş altında geri ödemesi mevcut. uzun salınımlı formunun 10-20-30-40 mg olmak üzere 4 farklı dozajlaması var.
  uzun salınımlı olan medikinet retard diye geçiyor bu arada.
 • dehb için kullanılan bir ilaç.
  ritalin'e göre etki süresi daha uzun ve etkisi daha az hissediliyor. bu sebeplerden dolayı ritalin çekilmesine benzer sıkıntılar yaratmıyor ancak odaklanmada da ritalin kadar belirgin bir fayda sağlamıyor. ayrıca muadilleri gibi uzun süre açlık hissettirmiyor.
 • pahalı. 100 lira civarı fiyatı var ve eşşek kadar olduğum için devlet karşılamıyor.

  daha önce kullandığım concertayı 49 liraya alınca keriz miyim lan ben herkesin bedava aldığı ilaca para vereyim diyerek doktora başka birşeyler söyleyip istememiştim. şimdi bunu yazdı. bu nekeslikten çektiğimi hiç birşeyden çekmedim yeter yahu. o paraya görükle orta yaşlı kadına giderim, kievde krallar gibi yaşarım ne kastınız var benim bütçeme? ikiye bölüp 60 gün kullanırım dedim o da olmuyor kapsülmüş. neyse tek tesellisi iştah kesmesi olacak. aç karnına bisiklet sürerek aşure kazanı gibi olup kütüğümü brezilyaya taşıyan götümü yerli ve millileştirerek ebru şallı kıvamına çekerim belki.
 • 15 yaşındaki kızım kullanıyor.
  dikkat eksikliğine bağlı bazı davranış bozuklukları nedeniyle.
  metin münir'in yazdıklarını okuyunca korktum:
  -----
  çocuklara kokain benzeri ilaçlar veriliyor

  hastalık olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, doktorlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için çocuklara ağır yan etkileri olan, bağımlılık yaratan ilaçlar yazıyorlar.

  concerta ve ritalin en popüler olanlar.

  her ikisinin de ilacın hammaddesi olan metilfenidat bir amfetamindir. yani merkezi sinir sistemini güçlü bir biçimde uyaran bir uyuşturucudur. “yüksek derecede bağımlılık yarattığı için” abd hükümeti concerta ve ritalin’in içerdiği metilfenidatı kokain ve morfinle aynı sınıfta değerlendiriyor. satışı kontrol altında. metilfenidat içeren ilaçların belirli bir miktarın üzerinde imal edilmeleri yasak. abd gıda ve ilaç kurumu fda concerta ve ritalin paketlerinin üzerine kara çerçeve içinde “kötü amaçlarla kullanılabilir ve alışkanlık yaratabilir” ibaresi konmasını şart koşmuştur.
  http://www.haber7.com/…vi-diye-uyusturucu-veriliyor
 • ve şunu okuyunca da rahatladım; çünkü yankı yazgan a güvenirim:
  (ritalin hakkında söylemiş aslında.)
  ------
  bu konuda marmara üniversitesi tıp fakültesi psikiyatri ana bilim dalı öğretim üyesi prof.dr. yankı yazgan'ın açıklamaları şöyle: ‘‘tıpta, uygulandığı zaman yüzde 90 oranında cevap alınacağı bilinen ve aynı zamanda yan etkisi bu kadar az olan çok az sayıda ilaç vardır. başağarısı ve karın ağrısı gibi şikayetler okulda en sık rastlanabilecek yan etkilerdir. ritalin kullanan herkesin bildiği bir şey, bu ilacın alışkanlığa götürücü, keyif verici bir etkisi yok; aksine rahatsız edici hisler ('tatsız' diye tanımlıyor çocuklar) tarif edilmekte. ritalin tedavisi alanlarda, uzun süreli (yaklaşık 25 yıl sonrasında) takiplerde bulunan bilgilere bakılırsa, ritalin kullanmayanlarda madde bağımlılığı çok fazla görülmekteyken, tedavi görmüş olanlarda bu duruma hemen hiç rastlanmamaktadır. bu endikasyonda kullanılan ilaçlar içinde üzerinde en çok çalışma ve yayın yapılan ilaç yine ritalin'dir.’’
  http://www.hurriyet.com.tr/…zu-gibi-oluyor-38547011
 • bir dehb hastası olarak, çocukluğumuzda bu ilaçlarla hayatımızı normale döndürmemiş ebeveynlerimizi hiç hayırlı anmamızı sağlayan ilaç. bu tarz ilaçları kullanmama dürtüsü içinde ebeveynler çocuklarının hayatlarının mahvolmasına hazır olsunlar. yapmayın etmeyin canım kardeşlerim erken müdehale ile çözülebilecek bir durumu içinden çıkılmaz hale getirmeyin. stratera, zyban gibi alternatif tedavileri denedikten sonra sonuç alınamazsa medikinet, concerta, ritalin gibi ilaçlardan korkmayın.
 • ilk önce (bkz: debh) bir hastalık değildir. günümüz toplumsal düzenine ayak uyduramama durumu diyebiliriz. yoksa yüz yüz elli yıl öncesine kadar gayet güzel yaşıyorlardı.

  metilfenidat kullanımı da bu terapinin yüzde 30 - 40 lık bölümünü oluşturur. geri kalanı davranışsal terapi vb. terapilerdir. terapide yüzde 30 - 40 da çok yüksek bir orandır. bu konuda şüphesi olanlar google'dan açar okur. ayrıca bilimsel makalelere de ulaşmak artık eskisi kadar zor değil.

  milliyet ya da haber 7 gibi ne idüğü belirsiz gazetelerde yazı yazan saçma salak insanların yazdıklarından etkilenip kendinizin ya da yakınlarınızın gelecekleri hakkında karar vermemeniz sizin sağlıklı bir birey olduğunuzu gösterir.
 • (bkz: dürtüsellik)