şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ritalin) adlı ilacın muadili.
  • metilfenidat içeren, kısa ve uzun etkili formları bulunan ve artık ülkemizde de bulunabilen bir ilaç. dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda kullanılıyor ve 25 yaş altında geri ödemesi mevcut. uzun salınımlı formunun 10-20-30-40 mg olmak üzere 4 farklı dozajlaması var.
    uzun salınımlı olan medikinet retard diye geçiyor bu arada.
  • dehb için kullanılan bir ilaç.
    ritalin'e göre etki süresi daha uzun ve etkisi daha az hissediliyor. bu sebeplerden dolayı ritalin çekilmesine benzer sıkıntılar yaratmıyor ancak odaklanmada da ritalin kadar belirgin bir fayda sağlamıyor. ayrıca muadilleri gibi uzun süre açlık hissettirmiyor.
  • pahalı. 100 lira civarı fiyatı var ve eşşek kadar olduğum için devlet karşılamıyor.

    daha önce kullandığım concertayı 49 liraya alınca keriz miyim lan ben herkesin bedava aldığı ilaca para vereyim diyerek doktora başka birşeyler söyleyip istememiştim. şimdi bunu yazdı. bu nekeslikten çektiğimi hiç birşeyden çekmedim yeter yahu. o paraya görükle orta yaşlı kadına giderim, kievde krallar gibi yaşarım ne kastınız var benim bütçeme? ikiye bölüp 60 gün kullanırım dedim o da olmuyor kapsülmüş. neyse tek tesellisi iştah kesmesi olacak. aç karnına bisiklet sürerek aşure kazanı gibi olup kütüğümü brezilyaya taşıyan götümü yerli ve millileştirerek ebru şallı kıvamına çekerim belki.