şükela:  tümü | bugün
 • zihni düşüncelerden arındırma veya zihinsel enerjiyi enerjiyi bir noktaya yoğunlaştırma gibi yöntemlerle, ruhsal sorunların çözülmesi, başarı oranının arttırılması...
 • kansantrasyonu geliştirmek ve arttırmak için kullanılan yöntem
 • dusuncesiz farkindalik...dikkatin dusuncesiz konumda oldugu biliclilik hâli...simdiki zamanin farkina varilmasina, ic huzura ulasmaniza yardimci olur ...nasıl yapilir ? yemek tarifi gibi olucak ama
  hadi bakalım ..
  rahat bi sekilde oturulur (toprak vibrasyonundan faydalanilmasi tavsiye olunur) eller dizin üstünde avuçlar yukariya dogru acik ve ne hissedildigini gozlemler bi vaziyette, icinden mantralar söyleyerek ..."ideal konum tamamiyle bagimsiz,acik ve rahat olmaktir ."meditasyon un yarım saat bi saat v.s. gibi bir kısıtlaması yoktur genelde 10-15 dakika surer..
  bazi ögretilere göre değişik saatlerde yapılması tavsiye olunur.
  bazılarında gece uyku öncesi
  bazilarinda ise sabah erken bi saatte 4-5 gibi meditasyon yapilmasi tavsiye olunur..
 • içe dönüş ve içe bakış ile başlayan... "şey"
 • bedene yogunlasma yontemi. benim gibi bu konu hakkinda herhangi bir teknik bilgi sahibi olmadana bu ise girisiyorsaniz ilginc sonuclar ortaya cikabiliyor. once bedeninizi hissetmiyor ve beyninizden ibaret oldugunuzu hissediyorsunuz, sonra butun enerjinizin kafanizda toplandigini ve ugultunun arttigini duyuyorsunuz, sonrasinda her defasinda film farkli kopuyor. her gecen gun daha ileri noktalara ulasiyor fakat nedense beyninizde actiginiz kapilarin urkutuculugunden dolayi kendinizi frenliyorsunuz. en son deneyimimde ulastigim noktada goz kapaklarim son derece hizli bir sekilde acilip kapanmaya baslayip, beynimdeki ugultu oha dedirtecek noktaya geldiginde nereye gittigini bilmeme korkusu ile beden olaya dur dedi. inanilmaz dinlendirici, dinclestirici ve insan bedeninin nelere kadir oldugunu ortaya koyan bir aktivite; hele benim gibi nereye gittiginizi bilmiyorsaniz olum korkusundan, tum duyulari kapatmaya kadar her turlu deneyimi yasayabilirsiniz.
 • yapılan tanımlar çerçevesinde en etkili meditasyon yöntemlerinden birinin spor olduğu açıkça görülebilir.
 • insanların, öğrenmek, yapmak için kurslara gidip tonla para harcadığı aktivite.
  oysa günlük yaşamda meditasyon anlamını taşıyan o kadar çok basit aktivite var ki. gidin çim sulayın, bulaşık yıkayın, çekirdek çitleyin; ama bunları yaparken sadece bu işe konsantre olun; geri kalan tüm dertlerinizi düşüncelerinizi bırakın gitsin. buyrun size ücretsiz meditasyon. hem de aradan bi dolu işi de çıkarmış oldunuz, fena mı.
hesabın var mı? giriş yap