şükela:  tümü | bugün
  • kendi kafama göre takıldığım rahatlama biçimi. şöyle ki kimi zaman hayatınızda yolunda gitmeyen birden fazla şey olabilir, negative thought loop denen olaya girebilirsiniz. bu öyle lanet bişeydir ki adama ne uyku uyutur ne de huzur verir. aklınızda sabit 2-3 olumsuz düşünce dönüp durur. ben de baktım ki bu döngüyü durduramıyorum dedim ki hiç birşey düşünmeyeyim. tabi ki olmadi, en fazla 3 saniye sonra yine döngüye girdim. madem öyle ben sadece bir tane alakasız şey düşüneyim dedim. başladım masanın üstünde duran bi domatesi düşünmeye. kuran çarpsın on dakika içinde uyudum. başımın ağrısı geçti. evet denemesi bedava.

(bkz: yavaş yavaş delirdim kimse fark etmedi)
  • vücudunuzu ve zihninizi huzura kavuşturmaktır, rahatlamaktır. günlük problemlerinizden ve huzursuzluktan uzaklaşmaktır. elbette bunun için çaba göstermek şart. her şeyden önce yapmayı istemek şart. ilk denemelerde başarıya ulaşamayabilirsiniz ama pes etmeyip düzenli bi şekilde yaparsanız sonunda olacaktır.

yeni başlayanlar için aşama aşama anlatayım.

her şeyden önce meditasyon yapacağınız yere karar verin. yapacağınız yer tamamen sessiz olacak diye bir kaide yok. çok gürültülü olmamasına dikkat edin. ben doğayla iç içe olmayı sevdiğimden ötürü bunu temiz ve düz bir bahçede yapmayı tercih ediyorum. eğer evde yapacaksanız da dışarıdan sesleri minimuma indirmeye çalışın. youtube'dan meditasyon yaparken dinleyebileceğiniz kayıtlar bulabilirsiniz (şelale sesi, kuş cıvıltıları falan filan, bence çok da yardımcı olmuyorlar. ortamın doğal olması önemli)

meditasyondan hemen önce kaslarınızı açın. sırtınızı, omzunuzu ve ensenizi rahatlatın. bu meditasyon yaparken daha rahat olmanızı sağlayacaktır. internette bunun da tekniklerine göz atabilirsiniz.

kaç dakika meditasyon yapacağınıza da karar vermeniz gerekli. eğer meditasyon konusunda tecrübeliyseniz günde yirmişer dakikadan iki defa (sabah ve akşam), eğer yeni başlamışsanız günde bir defa beş dakika öneriliyor. on dakika yapmak isterseniz, başlarken on dakika sonrasına alarm kurun. ve yapmaya başladıktan sonra saati unutun. saat demişken, meditasyon sırasında mümkünse bileklik, saat, küpe gibi aksesuarları çıkarın.

aynı zamanda rahat şeyler giymeniz de çok önemli. mevsimden mevsime göre değişir. yaz mevsimiyse bol bi basketbol şortu ve bol bi tişört iş görür. kış ise kapşonlu ve eşofmanla rahat edebilirsiniz. ayakkabılarınızı çıkarın. sizi boğacak şeyler giymeyin, takmayın.

meditasyon sırasında vücudunuzun rahat bi pozisyonda olması çok önemli. yere büyük bi minder koyabilirsiniz - bu minderleri internetteki satıcılarda yoga minderi olarak bulabilirsiniz -. meditasyon farklı pozisyonlarda yapılabilir. lotus, half lotus en yaygın olanlarıdır. vücudu çok esnek olmayanlar genelde half lotus denilen pozisyonda yaparlar. bağdaş kurmak yerine sandalyede veya minderin üstünde rahat ettiğiniz biçimde de oturabilirsiniz. size kalmış. ben direkt bahçede uzanırken veya mindersiz otururken de yapmayı seviyorum.

bütün ortam hazırladıktan sonra meditasyona başlayabilirsiniz. meditasyon gözleriniz açık veya kapalı bir şekilde yapılabilir. yeni başlayanların gözleri kapalı yapması önerilir. en ufak bir dikkat dağılması her şeyi boşa çıkarabilir. bir süre gözleriniz kapalı yaptıktan ve biraz yol katettikten sonra gözleriniz açık yapabilirsiniz. eğer açık yapmayı tercih ederseniz göz kapaklarınızı rahat bırakın. herhangi spesifik bir şeye odaklanmayın.

en önemli kısım ise nefes takibi. nefes takibi için birkaç teknik var ama en yaygın olanı meditasyon halindeyken, göğüsünüzle göbeğinizin arasında bir noktaya kafanızda odaklanmanız. tam o noktada bir çiçek olduğunu düşünün. her nefes aldığınızda o çiçek kapanıyor ve her verdiğinizde de açıyor. ya da bir bozuk para olduğunu düşünün her nefes aldığınızda o bozuk para yukarı çıkıyor ve verdiğinizde aşağıya iniyor. başka tekniklerini de internetten bulabilirsiniz. her nefes alıp verişinizde hissedin. kendinizi kasmayın, normal nefes alıp vermeye devam edin.

zihninizi boşaltmak da bu işin önemli parçalarından. bunun için tek bir şeye tam dikkatinizi vermeniz gerekir.
    odaklanmak istediğiniz şeyi siz seçebilirsiniz. hatırlanması kolay bir şey olduğu sürece istediğiniz kelimeyi seçmekte özgürsünüz. buna mantra denir. "om" kelimesi de bir mantradır. bu seçtiğiniz kelimeyi ister duyulacak şekilde ister zihninizde tekrarlayın. odaklanın. o kadar fazla odaklanın ki, zihninizde o kelimeden başka hiçbir şey olmasın. zihninizi boşalttığınız zaman ve bunun farkında olduğunuz zaman bu mantra'yı tekrarlamak zorunda değilsiniz.

eğer gözleriniz açık yapmayı tercih ediyorsanız ve mantra kullanmayı tercih etmiyorsanız - ki bu çoğu kişiye daha basit geliyor-, odaklanabileceğiniz bir obje seçin. bu bi mum, tablo, ya da buddha heykeli olabilir. göz yormayacak bir şey olması önemli. bunu yapmak için seçtiğiniz objeyi tam gözünüzün hizasına denk getirin. boynunuzu hareket ettirmemeye özen gösterin. objeye sadece bakın ve başka hiçbir şeye odaklanmayın. ta ki objeyi bakışlarınızla tükettiğinizi hissedene kadar. sadece bu objeye tüm dikkatinizi vermeyi başarırsanız çok derin bi huzur kaplayacaktır içinizi.

birkaç bilinmesi gereken bilgi:

- bunu kendiniz için yapıyorsunuz.
    - ilk günden sonuç almayı beklemeyin.
    - iç sesinizi hep takip edin. çünkü dikkatinizi dağıtabilir. onu kontrol altına alın, ama ilgilenmeyin.
    - eğer meditasyon yapamıyorsanız, yani beceremediğinizi düşünüyorsanız, vücudunuzu rahatlatmak için spor yapabilirsiniz, ılık bir duş da iyi gelir. sonra dönüp yeniden yapmayı deneyin.
    - iyi bir duruşla daha rahat nefes alabilirsiniz. o yüzden pozisyonunuzu en rahat ve doğru şekilde ayarlayın.
    - tekniklerin bazıları ya da hepsi size uygun olmayabilir. o noktada size en uygun tekniği kendiniz bile yaratabilirsiniz. sonuçta rahat olmak en önemli şey.
    - uzun süreli meditasyon yapanların hafızası güçlenir, stresi azalır, ve daha sakin bir insana dönüşür.
    - zihninizi boşalttıktan sonra ne yapmak istediğiniz size kalmış. bazıları sadece dinlenmeyi tercih ederken, dindar insanlar yaratıcıyla bağlantı kurmayı tercih edebilir. kontrol sizdedir.
    - başlarda konsantre olmak zor gelebilir ama pratik yaptıkça oturan bir şeydir.
    - meditasyon sırasında tüm dertlerinizin eriyip gittiğini düşünün. bu meditasyon sonrası daha mutlu bir insana dönüşmenize yardımcı olur.
    - burundan nefes alıp, ağızdan vermek nefes alışverişinizi düzenlemekte yardımcı olur.
    - tek başına yaparken aldığınız verimin belki daha fazlasını 5-6 kişiyle yaparken de alabilirsiniz. enerji meselesi.

- düzenli yapacaklar, her gün aynı saatte yapmaya özen göstermeli.
    - her meditasyon seansını zihninizin içinde bir maceraymış gibi düşünün. her meditasyon bir diğerinden farklı gelsin.

iyi uçuşlar.
  • meditasyonla ilgili uzun yıllar okuyup araştırıp bi türlü başlayamamıştım.
    sonra bi arkadaşımla bir abiden ücretli ders aldık. 6 ay kadar devam ettik. öğrendiklerimi sizlerle kabaca da olsa paylaşayım.
    1- meditasyon karmaşık bir şey değil. aksine çok basit ama biraz sabır gerektiriyor.

2- meditasyon trans haline girmek, değil. transa geçiyorsanız yanlış giden bir şey yapıyorsunuz.

3- adı böyle diye antin kuntin entel bi olay zannetmeyin. meditasyonu "zihin kontrol" ve "sakinleme" diye düşünün. çok temel bir egzersiz aslında. bütün okullarda öğretilmesi mecbur olmalı. ciddiyim.

4- en kolay açıklama şu: aklınızı büyük bir okyanus gibi düşünün. sürekli bi hareket var. dalgalar, çırpıntılar, gel gitler oluyor. gün içinde ve yatarken o düşünceden bu düşünceye savrulup duruyorsunuz. meditasyon odaklanma sağlıyor > odaklanınca istemsiz oluşan düşünceler eskisi kadar öne çıkıp dikkatinizi dağıtamıyor. > su sakinleşiyor. dümdüz oluyor. meditasyon ilk olarak bunu sağlıyor işte.

5- odaklanma sayesinde dikkatiniz artıyor. hani doğada da bazen dikkat kesilip bi böceği yakından incelerseniz normalde yürürken duymadığınız kanat sesi gibi çok az duyulan sesleri duyarsınız, işte onun gibi daha önce fark etmediğiniz şeyleri fark edebilir oluyorsunuz. bunda olağanüstü bişey yok. elindeki bi parmağa uzaktan değil yakından bak. daha çok detay görüyorsun di mi? bunun gibi bişey işte.

5- normalde bu tarz bilgileri hayatımızda bize öğretmiyorlar. o yüzden de kimi zaman istemeden kontrolü kaybedip abuk hareketler yapabiliyoruz. kavgaya karışıyoruz, tartışırken ağzımızdan istemediğimiz bir laf çıkıyor. birinin ettiği bi lafa günlerce takılıyoruz vb. ama zihin kontrolünü her gün antrenman gibi yapınca bi süre sonra hayata daha duru, farkındalığı daha artmış bir şekilde bakıyorsunuz. bu da hayatın karşınıza çıkarttığı durumlarda bilinçli kararlar vermenizi sağlıyor. olayın akışına kapılıp gitmenizi engelliyor.

6- hani kafada arkada konuşan bi ses vardır ya beyinde. meditasyon sırasında amaç o sesin etkinliğini azaltmak. hep bir dikkat halinde kalmak. ama bunu matematik denklemi çözercesine alnımızı kırıştırırcasına zorlanarak yapmak değil. daha çok " yan odadan bi ses mi geliyo?" diye biri sorduğunda dikkat kesilirsiniz ya onun gibi.

binlerce yıldır bunu yapan abiler ablalar çeşitli yöntemler geliştirmişler
    a- nefes al nefes ver. normal bir şekilde zorlamadan nefes alıp vereceksiniz. ben yıllarca en çok buna takılmıştım. ne kadar alıcaz? ne kadar vericez. nası yani falan diye. tonla da kitap var. 3 bölü 4 al iki bölu 6 ver falan diye anlatan. bu değil!

sakin sakin nefes alıp verdiğiniz an var ya. o işte. aldığın hızda vericen. bak bi kez daha yazayım. aldığın hızda vericen. bu kadar. bunu zorlamadan sakin sakin yap ve yaparken de dikkatini bu alma vermeye odakla. zihnin arkada az mı aldım, çok mu verdim, aman oldu mu falan diye hep bi sıkıntı yapacak. o düşünceler aklına geldiğinde hiç bi şeyi bozmadan yumuşak bi şekilde dikkatini yine nefes al nefes ver olayına odakla. başka da bi şey yapma.

b- bi tanesi sabit bi şekilde hep aynı şeyi tekrarlamak. tekrarlanan kelimeye mantra deniyor. burada mantranın ne olduğunun aslında hiçbir önemi yok. mümkünse dikkatinizi dağıtmayacak anlamı olmayan bi ses olabilir. aum (om) en bilinen en çok kullanılan mantra. zihninizde sonsuza kadar devam edebilecek bir sestir omm. yapın bak goreceksiniz. hımmlama gibi.

c- yukarda anlattıklarım içe odaklanmalı meditasyon. bi de dışa odaklanmalı olan var. yine amaç dikkat etme. ama bu kez etrafımızdaki herşeyi duymaya çalışıyoruz. yine normal bir şekilde nefes alıp veriyoruz. gözler kapalı. bu kez etrafta olan her şeyi duymaya çalışıyoruz. ama özellikle bi tanesine odaklanmadan. yani ayse teyze bagiriyorsa ne dediğini kime dediğini düşünmüyoruz. bir oluş hali gibi kabul ediyoruz. herşeyi dinliyoruz.

hepsini geniş bir anteni her şeyi dinlemeye açmışız gibi yapıp hep bir ortada durma haliyle izliyoruz. burada da yine ne kadar başardım, oldu mu falan diye hep bi arkada beyin sizi zorlayacak, arada akşam ne yapacaksınız, tv'de ne var falan diye kopmalar olabilir. yine durumu fark ettiğiniz anda sakiiince dikkatinizi etrafı dinlemeye verin.

ılk başta (bikaç ay) süreleri fazla abartmayın. her şeyi durdurup zihni sakinleştirdiğiniz, dikkati çabasızca odakladığınız bi durum yakalamaya çalışıcaksınız. vücut sabit durduğu için kaslar, eklemler falan da size ağrılı sinyaller verecektir. o sebeple baştan yoga, esneme falan gibi şeyler yapılıyor ki vücut uzun süre sabit bi şekilde durabilsin.

basit esneme bile yeterli. kasılacak bir şey yok.
    bi deneyin bakalım. günde 5 dakka bile yeter. düzenli yapmaya çalışın. sorunuz olursa yazdıklarımı dikkatle okuyun. yine anlamadınız. yeşillendirin, elimden geldiğince yardımcı olurum.

not: kısa olsun istedim. bi tık uzun oldu. ben en çok nefes al veri öneririm. bi de göğsünüzden değil karnınızı şişirerek nefes alın. diyafram nefesi de deniyor. gogsunü şişirirken karnını da şişiriyorsun. zorlamadan

sevgiler
  • yürürken sadece yürü, otururken sadece otur.

osho'nun kitaplarından birinde yazan, meditasyonun gerçek açıklaması... meditasyonun amacı, geçmişten ibaret olan zihnimizin-beynimizin kontrolünden çıkmak ve beynimizi de kol, bacak benzeri, istemli çalışan uzuvlarımız gibi, ihtiyaç duyduğumuzda kullanabildiğimiz bir farkındalığa ulaşmamızdır.

esasında çok zor bir durum bu zihnin etkisinden çıkmak, sadece ihtiyaç duyulduğunda düşünmek. osho, düşüncelerin delirmiştir, der ve küçük bir deney ile bunu ispatlar: on dakika boyunca aklından geçen her şeyi yaz, sonra oku.

farkındalığa giden yol, içe doğru uzayan zor bir yol; birilerinin çocuğu, kuzeni, sevgilisi, kardeşi, yeğeni, öğrencisi, kavga-nefret ettiği kişi olmaktan çıkıp, biz olduğumuz yanılgısını yaratan etiketler ile dolu geçmişimiz ile bağlarımızı kopararak, sadece kendimiz olup her salisenin farkındalığına ulaşmak.

ki bunu sağlamak ancak meditasyon ile mümkün.

açıkçası, bu okuduklarım vs. beni çok heyecanlandırmakla birlikte, meditasyon sonrası, bir anda aydınlanma beklemeden yapıyorum meditasyonu. meditasyon ile geçen o bir saat boyunca, sadece kendime hizmet ediyor olmak, en yakın dostumla yani kendimle barışma çabası, içimdeki gözlemciye ulaşma umudu, iyi birşey yaptığım hissine kapılmam bile yetiyor.

öyle durağan, öyle dinamik bir akış yani.
  • annem yaklaşık son 7 yıldır panik atak hastası. yaklaşık 2 yıl önce çok şiddetli bir depresyona girdi. o günden bu yana düzenli psikolojik ve psikiatrik tedavi görüyor, anti-depresan kullanıyor. genel seyri iyi olmakla birlikte, birkaç gün önce yaşadığı bir olay nedeniyle tekrar bu panik atak tetiklendi. bugün, anneme yatağa yatmasını istedim. "bedenini izle. bu içindeki sıkıntı nasıl bir enerji onu gözlemle. beynine kan nasıl sıçrıyor? kalp atışların ve nefesin nasıl değişiyor bunu izle. yalnızca izle. zihninden geçen düşünce bulutlarını yargılamadan izle. tıpkı televizyon karşısındaymışsın gibi izle onları." dedim ve onu yatakta bırakarak başka bir odaya geçtim. aradan 20 dakika geçti ve geri geldim yanına. nasıl hissettiğini sordum. durmaksızın bir lokomotif gibi çalışan zihni durmuştu, zihni huzura kavuşmuştu. ellerini uzatmasını istedim. yıllar sonra ilk kez parmakları titremiyordu, yıllar sonra ilk kez zihnini durdurabilmişti.

işte meditasyon budur. "meditation" ve "medication" sözcükleri arasındaki ilişkinin hakkını verircesine, meditasyon en iyi ilaçtır, en iyi anti-depresandır ve en haz veren "doğal" uyuşturucudur aynı zamanda. üstelik çok basit; hepimiz yapabiliriz bunu. benim 53 yaşındaki, bu konulara hiç ilgisi olmayan annem bile ilk kez yapıp bu kadar etki sağladıysa meditasyonu düzenli olarak hayatınıza oturtabildiğinizde nelerle karşılaşabileceğinizi siz düşünün.
  • bedene yogunlasma yontemi. benim gibi bu konu hakkinda herhangi bir teknik bilgi sahibi olmadana bu ise girisiyorsaniz ilginc sonuclar ortaya cikabiliyor. once bedeninizi hissetmiyor ve beyninizden ibaret oldugunuzu hissediyorsunuz, sonra butun enerjinizin kafanizda toplandigini ve ugultunun arttigini duyuyorsunuz, sonrasinda her defasinda film farkli kopuyor. her gecen gun daha ileri noktalara ulasiyor fakat nedense beyninizde actiginiz kapilarin urkutuculugunden dolayi kendinizi frenliyorsunuz. en son deneyimimde ulastigim noktada goz kapaklarim son derece hizli bir sekilde acilip kapanmaya baslayip, beynimdeki ugultu oha dedirtecek noktaya geldiginde nereye gittigini bilmeme korkusu ile beden olaya dur dedi. inanilmaz dinlendirici, dinclestirici ve insan bedeninin nelere kadir oldugunu ortaya koyan bir aktivite; hele benim gibi nereye gittiginizi bilmiyorsaniz olum korkusundan, tum duyulari kapatmaya kadar her turlu deneyimi yasayabilirsiniz.
  • internette bir yerlerde aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

'meditation is like hacking your brain to get root access.'
  • düşünceleri yoğunlaştırmak için kullanılabilecek bir şey de şudur; meditasyon yaparken düşüncelerinizden uzaklaşmak istiyorsunuz ama onlar gelip duruyorlarken , gelen düşüncelerin bir nehirde sürüklenen yapraklar olduğunu düşünüyorsunuz..her gelen düşünceyi ayrı bir yaprağa bırakıp yavaşça akıp gittiklerini hayal ediyorsunuz...
  • dünyanın en güzel şeyi. sabah yapılan 10 dakika meditasyon sizi güne hazırlar, gece yapılan 10 dakika meditasyon günün gerginliğini ve yorgunluğunu atar, bilinçaltınızı temizler. daha sağlıklı düşünen biri haline gelirsiniz. etrafınıza daha neşeli bi enerji saçarsınız.

meditasyonu sadece rahatlamanın yanında tanrısal inancınız için de yapabilirsiniz. mesela namazını kılan bir müslüman aslında çok güçlü bir meditasyon yapıyordur diyebiliriz. bunun dışında meditatif zihne geçerek dua edebilirsiniz. vücudunuzdaki enerji kanallarını temizleyebilir*, daha sağlıklı bir insan olabilirsiniz.

yine de meditasyonla ilgili şöyle bir sorun vardır. meditasyon tecrübesi olan herkes size "önce zihnini boşalt, hiçbir şey düşünme" der; fakat bunu nasıl yapacağınızı söylemez. zaten en zor kısım da budur. zira düşünceler, kafanızın içinde çok hızlı hareket ederler. eğer ilk defa meditasyon yapıyorsanız zihniniz en fazla 2-3 saniye susar. sonra muhtemelen "enee zihnim sustu" düşüncesi gelir ve haliyle o sessizlik bozulur.

zihin susturma işlemini hallettiğiniz zaman birçok şeyde daha etkili olabilirsiniz. susmuş bir zihin, temizlenmiş bir bilinçaltı anlamına gelir. temizlenmiş bir bilinçaltı da en basitinden size daha kısa süreli ve buna rağmen çok daha verimli uykular getirir. bu bile hayatınızda birçok konuda daha aktif, daha sağlıklı olmanızı sağlar. bu nedenle de meditasyon zamanla vazgeçilmeziniz olur.

şahane bir şeydir.
  • insanların, öğrenmek, yapmak için kurslara gidip tonla para harcadığı aktivite.
    oysa günlük yaşamda meditasyon anlamını taşıyan o kadar çok basit aktivite var ki. gidin çim sulayın, bulaşık yıkayın, çekirdek çitleyin; ama bunları yaparken sadece bu işe konsantre olun; geri kalan tüm dertlerinizi düşüncelerinizi bırakın gitsin. buyrun size ücretsiz meditasyon. hem de aradan bi dolu işi de çıkarmış oldunuz, fena mı.