şükela:  tümü | bugün
152 entry daha
 • herkes meditasyonun nasıl yapılması gerektiği ve ne anlama geldiği hakkında yorumlar yapmış. bende meditasyon yapmayı başarmış ve bunu hayatının bir parçası haline getirmiş olan insanların yaşamış olduğu değişimlere değinmek istiyorum.

  psikolojik sağlığı etkileyen şeyler sanılanın aksine daha çok dışarıdan gelenler değil, içeriden gelenlerdir. kişinin bunu kavradığı an ilk olarak yapması gereken iç sesini durdurmaktır ki arkadaşlar iç sesin ne olduğundan bahsetmişler.

  işte meditasyon burada devreye girer.
  meditasyona başlayan insan yaşamaktan büyük haz almaya başlar ve mutluluk duyar. çalışmalarına devam eden kişi içsel huzuru ve ruh sağlığını kazanır. artık hayata bakış açısı tamamen değişir. yapılan her olaya pozitif bakmaya başlar ve içerisinde iyi niyet arayarak bulurlar.

  içindeki vesveselerden kurtulan kişi içsel huzuru bulur ve önyargılarını bir rafa kaldırarak, tanıdığı tüm şahıslara sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde bakmayı öğrenir. din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, renk ve cinsel yönelim vb... gibi sınıf ayrımı yapmaksızın, her konuda koşulsuz iyi niyetli bir yaklaşım sergiler.

  geçmiş hayatındaki kötü tecrübeleri bir kenara bırakıp anda yaşamaya başlayan insan, gelecek ile ilgili kaygı ve korkularından arınır.
  böylece kafasının içerisinde olan binlerce söylemden kurtulur. vesveseler akıldan ve kalpten çıktıkça boşalan yerlere yepyeni inanışlar ve anlayışlar gelir. bu yeni inanış ve anlayışlar kişiyi adeta baştan yaratır.

  bir süre sonra ortaya çıkan kişilik her olayı perspektif bir şekilde yorumlayarak geleceğe doğru emin adımlar atmaya başlar.
  bir işe başlarken; "yine kötü olursa!" korkusundan arınan kişi çok daha isabetli kararlar verir ve özgüveni gittikçe yükselir.

  özel hayatında ki edindiği kötü tecrübelerden sonra kimseye inanmayıp düzgün birliktelikler yaşayamayan kişi bir anda kendisinin dahi şaşıracağı kadar sağlıklı ilişkiler yaşar.
  anlar ki hayatına yeni giren kişi de yenidir ve eskiler ile en ufak bir bağı yoktur.
  bu yeni kişi hiç tanımadığı, geçmişte kalmış biri ya da birileri yüzünden haketmediği davranışlar ile karşılaşmaz.

  insanların pek çoğu elinde olmadan bilinçaltının yaptırımlarına maruz kalır. bilinçaltı doğası gereği kişiyi koruma altina alarak, istemediği davranışlara zorlayabilir.
  ne bilinçaltının ne de kişinin niyeti kötü değildir. ikisinin de niyeti olası bir zarar görmeyi öncesinden engellemektir.
  bazen elinde çiçek demeti ile bize gülümseyerek gelen insanı tehdit olarak görebiliriz. işte bu gibi durumları aşmak için ruhsal sağlığa kavuşmalıyız.

  bu da ancak bilinçaltının temizlenmesi ile olur. bilinçaltının temizlenmesi için de hergün fırsat buldukça meditasyon yapmalı ve tavsiyem olarakta uyumadan 15 dk mum ışığı eşliğinde yapmalıyız.
  21 gün düzenli olarak yaparsanız bu alışkanlığı kazanırsınız.
  oluşan değişim sonrasında insanlardan aldığınız geribildirim size kendinizi harika hissettirecek. gün içerisinde bol bol da su içerseniz içinizin huzuru yüzünüzde parlayacaktır.

  sevgiyle kalın...
48 entry daha