• çok sevilen bu pastanın tarifini çek kaynaklardan tercüme ettim, afiyet olsun.
    kek
    100gr. margarin
    4-5 büyük yemek kaşığı çiçek balı
    150 gr. şeker
    1 tatlı kaşığı sirke
    1 yemek kaşığı soda
    2 yumurta
    yaklaşık olarak 700gr. un

krema
    200gr. tereyağ
    250ml. lik şekerli konsantre süt konservesi
    çekilmiş ceviz
    100ml. çay veye kahveyle karıştırılmış konyak veya rum

soda ve sirke karıştırılır, içinde su kaynayan bir tencerenin üzerine oturtulan yayvanca bir tencerede margarin eritilir, bal, şeker katılıp karıştırılır. soda sirke karışımı eklenir, kariştirilir, çırpılmış yumurtalar eklenir. üzerinde köpük oluşup rengi kahverengine dönene kadar karıştırılır, ateşten alınır. 5-10 dakika ılındıktan sonra aldığı kadar un eklenir. merdaneyle açılacak kıvama gelmesi gerekir. hamurun üstü naylanla örtülür, ılık bir yerde bir saat kadar bekletilir. 7-8 parçaya ayrılır, her parça yağlı kağıt arasında açılır, mümkün olduğu kadar ince olmalıdır (1/2cm.). yağlı kağıtla fırın tepsisine konulup 230-250 derecelik fırında 2-4 dakika pişirilir. hamurların kabarmaması için fırına konmadan önce çatalla delinmesi gerekir, piştiği renginin koyulaşmasından ve kokusundan belli olur. pişen hamurlar naylon torba içinde birkaç gün saklanabilir.
    süt konservesi açılmadan 3 saat su dolu bir tencerede kaynatılır, soğuduktan sonra açılır, içindeki karamelize olmuş süt tereyeğı ile mikser yardımıyla karıştırılır, her ikisi de oda sıcaklığında olmalıdır, krema hazırdır. istenirse vanilya katılabilir. buzdolabında veya buzlukta 10 dakika soğutulur.
    kekler konyak veya rum karıştırılmış çay veya kahveyle ıslatılır. bir kat kek bir kat krema halinde sıralanır. aralara az miktarda ceviz serpilir, kenarları düzgün kesilir. kesilen kenarlar ufalanarak cevizle birlikte en üste serpilir. üç gün buzdolabında bekledikten sonra yenilir.

başka bir krema

200ml. orta yağlı süt
    3 dolu yemek kaşığı un
    200gr. tereyağ
    150gr. şeker
    1 yumurta sarısı
    hepsi muhallebi gibi pişirilip karıştırılarak soğutulur.
  • sacher nasıl asil ve burnu havada bir tatlıysa
    medovnik o kadar mütevazi ve köylü güzelidir.
  • isterse mükemmel, harikulade ve efsane olsun. uğraşılacak bir pasta değildir. elmalı upside down kekten tutun subway kurabiyeye kadar yapmış biri olarak bu kadar katmanlı ve uzun süren ve sonucu da ortalama olan bir pastaya uğraşmam.

olsa satın alınır o ayrı.
  • çek dilinde ''med'' bal demek, ''medovik'' ise ballı pasta demektir. sekiz kattan oluşan,katmanları ve kendine özel kremasıyla ağızda muhteşem bir lezzet bırakan pastadır. tavsiye olarak ; katmanlar tek tek çemberle kesilerek pişirilmelidir,çember dışında kalan parçalar pişirildikten sonra rondoda öğütülüp pasta dekore edilmelidir. bu işlemlerden sonra bir gün buzdolabında dinlendirilerek kekle kremanın birbirine nüfus etmesini sağlayarak güzel bir forma kavuşturulmalıdır. servis edilip yenilirken ise dilim pasta üstten aşağı doğru kesilmelidir ki bütün katmanların lezzetini tadabilesiniz.
  • sovyetlerde yokluk zamanı az malzemeyle nasıl pasta yapılır sorusuna cevap olarak doğan pasta. orijinalinde sadece yumurta, un, tereyağı, süt ve bal var. doğru okunuşu ise miedovik. buna ballı kek diyen çarpılır. kekle alakası yok çünkü. her bir kat için yapışkanlığı sebebiyle zor açılan ballı hamurdan sekiz on kat yufka gibi açılıyor. hepsi tek tek pişiriliyor, aralarına kreması tek tek sürülüyor, süslemesi falan derken gerçekten yapması zor bir pasta. pis boğazım yüzünden bulaştığım bu işin altından kalkamazdım rus arkadaşımın yardımı olmasaydı. o da benden kendisine baklava yapmayı öğretmemi istedi. ben de ona baklavanın yapılabilen değil sadece yenebilen bir şey olduğunu anlatıp bu sevdasından vazgeçirdim. cevizli kötü ev baklavasının rusya'ya sıçrayıp yayılmasını önleyerek çok önemli bir şey başarmış olabilirim.
  • sıcak bir tarçınlı elma çayıyla mükemmel bir çift oluşturan kek. tuhaf rengi ve tozlu görüntüsü pek hoştur.
    tarif haddinden fazla zor. prag'a gitmek tercih edilebilir.
  • yaklaşık 6 ay önceki prag tatilinde arka arkaya iki koca dilim yediğim lezzet bombası ballı ıslak kek.
    öyle bir lezzettir ki şöyle anlatayım;

kendimi bildim bileli baldan nefret ederim. 5-6 yaşındayken ailem bunun için doktora götürmüştü. doktor bey benim bala alerjim olduğunu söyledi. o günden sonra bal yemeye zorlamalar bitti. yıllar sonra balla buluşmam medovnik ile oldu. zira bu şahane tatlıyı yedikten bir gün sonra içinde bal olduğunu öğrendim. artık bala alerjim olmadığını da, baldan tiksinmediğimi de bu şekilde öğrenmiş oldum.
  • doğrusu medovik'dir. çok hafif ve lezzetlidir. görüntüsünün aksine su gibi akıp gider damakda. porsiyonu dev gibi görünür gözünüze ama bitirdiğinizde "daha yok mu" olursunuz.
  • daha once bilmedigim ancak resimlerini gomemle birlikte agazimdan selaleleri akitan tatli. ıstıyooooommmmmmmm
  • menüde gördüm ve garsona ne tür bir tatlı olduğunu sordum. grotesk mimarili mekanın loş ışıkları altında, ağzından şu cümleler döküldü fularının alt ucunu biraz aşağı çekip uzaklara bakarak garson: "ee içinde bal var. ceviz filan var? nereye ait olduğunu bilmiyorum ama benim çok hoşuma gidiyor bence yiyin!" hayatımda yediğim en güzel kekti. bu sevimli slav pastasını kıbrıs'ta yemek nasip oldu.
hesabın var mı? giriş yap