şükela:  tümü | bugün
  • medroksiprogesteron asetat, doğal progesteron olan 17 alfa-hidroksi-6-metilprogesteron'un türevidir. oral kontrasepsiyonda meme kanserine neden olduklarından oral kontraseptiflerin yapısında kullanılmazlar.
  • ender olarak oral kontraseptiflerin yapısında kullanılma endikasyonu diğer kontraseptiflerin aksine eritrositlerde oraklaşmayı artırmamaları nedeniyle orak hücreli anemide tercih edilir.
  • sentetik bir progesteron olan bu etkin maddeyi içeren ilaçlar, vücut tarafından üretilemeyen hormonların vücuda verilmesini sağlar. doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabildiği gibi, rahim içindeki yapısının değiştirilmesi için de reçete edilmektedir.ağız yoluyla ve kas içine enjeksiyon yoluyla kullanılan formları vardır.

    medroksiprogesteron asetat içeren ilaç "depa provera"dır.depa provera, gebe kalmayı önleyen bir ilaçtır, yumurtlamayı baskılayarak hamileliği önler. rahim duvarını kalınlaştırarak spermin yumurta hücresiyle uluşması ve tutunması engellenir. adet görmeyen bayanlar ve adet dönemi düzensiz olan bayanlara medroksiprogesteron asetat erken maddesi içeren ilaçlar uygulanmaktadır. normal olmayan kanamalarda da bu etken maddenin olumlu etki gösterdiği kanıtlanmıştır. 150 mg olan depa provera, üç ayda bir uygulanan kasa verilen bir ilaçtır. adet döneminde uygulanmakta ve hamile kalma olasılığı azaltılmaktadır. prostat kanseri olanlarda tedavi amaçlı haftada iki kere, 3 ay sonrasında haftada bir kere olarak uygulanmaktadır. endometriyoz rahatsızlığı için iki haftada bir, 6 ay boyunca 100 mg şeklinde kullanılmaktadır. ilacın başka ilaçla alınması sakıncaı olabilir. bu kullanım talimatı geneldir, doktor hastalığa uygun kişisel tedavi yöntemini belirlemektedir. meme kanseri ve rahim içi kanserlerinde, doğum kontrolünde, jinekolojik bazı uygulamalarda tedavi amaçlı kullanılan ilacın kilo aldırması doğaldır. karın ağrısı, bulantı, midede gaz sorunu oluştuğunda ilacı bırakmalısınız. kaşıntı, alerji, sivilce, halsizlik görülebilir, depresif ruh durumu ön plana çıkabilir. eklemde ağrılar, sırt bölgesinde tutulma, ayaklarda kramp ve diğer yan etkiler görüldüğünde ilaç kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.
  • kanser hastalarinda kaseksi durumunu onlemek adina istah acici olarak da kullanilabilir
  • veteriner önerisi ve kontrolüyle, dişi kedilerin azgınlık döneminde hayvanı sakinleştirmek amacıyla da kullanılan bir maddedir.

hesabın var mı? giriş yap