şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iktidar-medya ilişkileri çerçevesinde, demokrasiyi çoğunluğun pasifize edilmesi olarak alımlayan güçlerin, medya aracılığıyla günbegün zihinleri nasıl uyuşturduğunu açık seçik ortaya koyan chomsky kitabı.
 • --- spoiler ---

  ...şaşkın sürülerin, arada sırada nüfuzlarını, seçilmişler sınıfının bu ya da şu üyesine ödünç vermelerine izin verilir. diğer bir deyişle, "sizin liderimiz olmanızı istiyoruz" ya da " 'sizin' liderimiz olmanızı istiyoruz" demelerine izin verilmiştir. bunun nedeni, devletin totaliter değil, demokratik olmasıdır. bunun adı seçimdir. ancak nüfuzlarını herhangi bir seçilmişler sınıfı üyesine ödünç verdikleri anda, tekrar geldikleri yere dönerek katılımcı değil seyirci olmaya devam etmeleri beklenir onlardan. bu, doğru bir şekilde işleyen demokrasilerde böyledir.

  bunun arkasında bir mantık vardır. hatta bir çeşit zorlayıcı ahlaki ilkesi bile vardır. zorlayıcı ahlaki ilke, halkın büyük çoğunluğunun bir şeyleri kavrayamayacak kadar aptal olmasıdır. eğer kendilerini ilgilendiren konuların yönetiminde söz sahibi olmaya kalkarlarsa, sorun çıkarırlar. bu nedenle, böyle bir şeye izin vermek uygunsuz ve ahlaksızca olacaktır.

  şaşkın sürüyü evcilleştirmemiz gerekir, ki galeyana gelip de her şeyi ezip geçerek, yok etmesinler. üç yaşındaki çocuğun karşıdan karşıya yalnız geçmesine izin vermenin çok yanlış olacağını söyleyen mantığın aynısı neredeyse. üç yaşındaki çocuğa böylesi bir özgürlük tanımazsınız çünkü, üç yaşındaki çocuk bu özgürlükle başa çıkmayı bilmez. aynı şekilde, şaşkın sürüye aktif katılımcı olma hakkı da tanımazsınız. onlar sadece sorun çıkarırlar.

  öyleyse, şaşkın sürüyü evcilleştirmek için bir şeye ihtiyacımız var ve bu şey de demokrasi sanatındaki yeni devrim: rızanın üretimi.
  --- spoiler ---
 • tam ismi 'medya denetimi: propagandanın olağanüstü başarıları' olan noam chomsky kitabı.
  içerisindeki şu cümle kitabın özeti niteliğinde:
  "totaliter devlette cop neyse demokraside de propaganda odur. "
 • kitabın orijinal kapağı nasıldır bilmiyorum ama ilk türkçe baskısının* kapak tasarımı sanki kitap okunmadan yapılmış gibi. chomsky medyanın iktidar elinde propaganda amaçlı nasıl başarıyla kullanıldığından filan bahsetmşitir kitabında ki everest'in kapağının tv kültürü çağrışımı oluşturmak dışında eserin içeriğiyle uzaktan yakından ilgisi yok.

  http://static.ideefixe.com/images/197/197777_2.jpg

  hadi tasarımı yapandan geçtim ama böyle bi kapağı kabul eden yayınevi yöneticisine "eh be birader 60 sayfacık kitap, 1-2 sayfasını zahmet edip okuyuverseydin.." diyesim var.
 • denetim ve kontrol farkli seyler olduklari icin, turkce yanlis ceviriyle kazandirmis bir baska baslik oluyor bu.
 • medya denetiminde propogandanin gucunu tartisan, noam chomsky nin son kitabi.
 • kitabin ozgun adi:
  "media control: the spectacular achievements of propoganda"
 • (bkz: noam chomsky)
 • kitap başlangıcında güzel bir demokrasi tanımı yapıyor ve dünyada demokrasi ile yönetilen bir ülkenin olmadığı gerçeğini yüzümüze vuruyor. daha sonra medya yardımı ile gücü elinde bulunduranların bizi nasıl bir illüzyon ile yönettiklerini gösteriyor. tabi yazar bu kitabında savaş karşıtlığını da ortaya koyuyor. gerek vietnam savaşına gerek körfez savaşına olan karşıtlığını çok net görebilirsiniz (1971 yılında michel foucault ile yaptıkları tartışmada da savaş karşıtlığını her fırsatta ortaya koymuştu) ayrıca terörist ve terörizm tanımlamaları ile amerika birleşik devletleri ve israil'in yaptıkları eylemlerin terörizm olduğunu ima etmiş ve bu ülkelerin terörist olarak tanımladıkları ülke veya gurupların savunma hakkını kullandığı gibi bir yorumu olmuştur. kitapta türkiye için de kısa bir paragraf ayırmış ve türkiye'nin amerika birleşik devletlerinin gönüllü destekçisi olduğunu söylemektedir. bu iddiasını ise ırak savaşında türkiye'nin tutumunu örnek vererek desteklemektedir.
 • uzun adamin %50'yi nasil elde ettigini merak edenlerin okumasi gereken kitap.