şükela:  tümü | bugün
 • farkindalik yaratmayi amaclamis, her ulkede verilmesi gereken ders.
 • (bkz: literati)
 • hükümet ve rtük'ün aldığı karar üzerine okullarda ders olarak okutulacak. hayli güzel ve önemli gelişme.

  fakat bazı noktalarda hassasiyetler var.

  i: medya, önemli bir güç olduğu için her zaman hükümetlerle çekişme halinde olur. mesela, hükümet-ler bu derslerde medyayı çocuklara aktarırken bir koz olarak kullanabilir, medyayı okul sıralarında "dövebilirler." yahut, kendi medyalarını olumlu örnek diye öne çıkarabilirler ki; korkunç olur.

  ii: eğitim fakültesi mezunlarının ders vereceği söyleniyor ki; bu gerçekten verimli olmayacaktır. medya okur yazarlığı hakkında eğitim verecek birinin, mümkünse o tedrisattan da geçmiş olması gerekir. medya nedir, kitle iletişimi nasıldır vsss? bunlara hakim olması lazım gelir. mesela saygın gazeteciler ve akademisyenler olabilir... [saygın gazeteciler lafından vazgeçiyorum, her her yana çekilebilir bir laf. her an okul sıralarında güneri cıvaoğlu'yu saygın gazeteci sıfatıyla görebiliriz diye korktum birden. akademisyenler kalabilir.]

  devamı yarına.

  [ http://www.rtuk.org.tr/…450e-4967-af44-1e3d62652da3 ]
 • *** medya okuryazarliği nedir?***

  "medya okuryazarlığı, yazılı ve yazılı olmayan, büyük çeşitlilik gösteren formatlardaki (televizyon, video, sinema, reklamlar, internet v.s) mesajlara ulaşma, bunları çözümleme, değerlendirme ve iletme yeteneği olarak tanımlanmaktadır.

  medya okuryazarlığı projesinin amacı, medya karşısında etkiye en açık, en hassas grubu oluşturan çocukların, medya kurumunun yapısını, işleyişini, kurgulanmış içeriğin bilinçli bir şekilde değerlendirilmesini ve eleştirel olarak izlemesini özetle, medya ile ilgili doğru soruları sorup doğru yanıtları bulabilmesini sağlamaktır. diğer bir ifadeyle medya okuryazarlığı projesi, medyayı doğru okuyan, yaşadığı çevreye duyarlı, ülkesinin sorunlarını bilen medya mesajlarını akıl süzgecinden geçirebilen bilinçli bir kitle oluşturmayı amaçlamaktadır.

  birçok iletişim bilimci, eleştirmen, halk sağlığı uzmanları ve akademisyenler medyaya maruz kalmayı bir risk faktörü olarak belirlemekte ve medya okuryazarlığını da koruyucu faktör olarak önermektedirler.

  medya okuryazarlığı; sadece izleyicinin medyayı bilinçli okumasına katkı yapmakla kalmamakta, etki alanı, insanın kendini ifade edebilmesi, toplumsal hayata daha aktif ve yapıcı katılımı, yerel, ulusal ve kamusal medyanın daha olumlu noktalara taşınması ile ilgili hareketleri desteklemek için etkin bir bilinç oluşturma boyutuna kadar genişletilebilmektedir.

  ***dünyada medya okuryazarliği***

  dünyada ilk örneği 1970’li yıllarda abd’de görülen medya okuryazarlığının okullarda ders olarak okutulması, avrupa’da da 1980’li yıllardan bu yana giderek yaygınlaşmaktadır. gerek abd ve dünyanın diğer ülkelerinde gerekse avrupa ülkelerinde medya okuryazarlığı çalışmalarını yürütmek amacıyla çeşitli kurum ve kuruluşlar oluşturulmuştur.

  1990’lı yıllardan itibaren medya okuryazarlığı konusu birçok iletişim bilimci tarafından tartışılmış ve bu konuda çeşitli görüşler dile getirilmiştir. bu gelişmelerin bir sonucu olarak 1993’te medya okuryazarlığı ulusal liderlik konferansı, 1995’te massachusetts medya okuryazarlığı koalisyonu, 1996’da ulusal medya okuryazarlığı konferansları ve irili ufaklı birçok toplantı yapılmıştır.

  konuyla ilgili olarak son zamanlarda yapılan araştırmalar, medya okuryazarlığı eğitiminin küçük çocukların alkol hakkındaki karar verme davranışlarını dahi etkileyebildiğini göstermektedir. medya okuryazarlığının çocukları ve gençleri medyanın olumsuz etkilerinden koruyabileceğine yönelik abd’de yürütülen bu tartışmalar ülkemizde de yankı bulmuş ve akademik düzeyde gerekli çalışmalar başlatılmıştır. çocukların ve yetişkinlerin giderek tüm yaşamlarını kuşatan medya mesajlarına karşı korunması önlemlerinin başında gelen medya okuryazarlığı, üzerinde önemle durulması ve geliştirilmesi gerekli bir uygulama olarak görülmeye başlanmıştır."

  [alıntı; rtük'ün web sitesinden]
 • 6 7 ve 8. sınıfların ders programına alınan rtük ve milli eğitim denetiminde olucak bir dersmiş bu az önce reklamda gördüğüm üzre..

  yavrular her okuduğuna, her izlediğine inanmasın, pikaçu olup uçmasın , satanist olup kedilere böcüklere saldırmasın , burnuna karbonat çekmesin ya da tv de görüp vatan haini bellediğini kalkıp öldürmesin düşünesiyle yola çıkılmış gibi görünüyor ..

  kimlerin bu dersi vereceği çok önemli oluyor bu durumda.. çocukları aydın doğan holding medyasına yöneltip (9 kanal 42 gaste dergiymiş heralde) diğer kısım medyaya küstürmek çok kolay oluyor aksi halde..

  şayet eleştirel bakabilmek, sorgulamak ya da şüphelenmek gibi yetiler kazandırılmak isteniyorsa ergenlere, bunun 3 senede olamayacağının bilincinde olunmalı , ve daha ciddi bi yaklaşım getirilmeli gibime geliyor .. bir cinselliği tanıyalım , ya da vatandaşlık bilgisi gibi tantrik bi ders olucaksa hiç olmasın canım böyle bi ders..
 • medya okur yazarlığı, yerden taze çam fıstığı toplayan çocukları, lokumcudan lokum aşıran gençleri ya da gelin arabasının önüne atlayan veletleri fakir türkiyenin yüzleri olarak sunan haberlere inanmamaktır .. cepte milyar liran da olsa yerden zarf dolu para toplamanın verdiği hazzı çocuğuna yaşatamazsın , bunun farkında olmaktır .. filyos çayının hiç su almayan kısmını fotolıyıp zonguldak da susuz kalacak diyen haber kanalına gülüp gecmektir ..

  medya okur yazarlığının hasına anadolunun muhtelif kahvehanelerinde rastlamak çok mümkündür, halinden birazcık rahatsız olan herkes o oranda medya okur yazarıdır .. medya okur yazarlığından ziyade medyadan aldığı verileri (öte tarafa bakmadan) derliyip toplayıp argümanlarına dayanak olarak sunan halkı keriz yerine koyan zihniyetleri tespit dersi konulsa da objektivitenin tadına varsak , bi işe yarasa
hesabın var mı? giriş yap