• dothraki seanin güneyinde yer alan bir sehridir. en büyük köle ticareti burada yapılır.
 • dizide gördüğümüz kadarıyla bu şehirde geçen sahneler split ve civarında çekilmiş. hatta master öldürülen sahne diocletianus sarayı'nın golden gate yanında çekilmiş.
 • meereen, en kuzeyde ki ve köle körfezi'nde ki üç köle şehri arasında en büyük olanıdır. meereenli köleci aileler olan, ulu ustalar tarafından yönetilmektedir ve en zengin vatandaşlar basamaklı piramitlerde yaşamaktadır.meereen, köle körfezi'nin kuzeydoğusunda, meereen'i kumtaşı dağlarıyla birlikte [[lhazar'dan ve kızıl boşluk'tan ayıran skahazadhan nehrinin ağzına kurulmuştur. dothrak denizi, kuzeyde, nehrin arkasında kalmaktadır. meereen'den lhazar'a ulaşmak sadece khyzai geçiti ile mümkündür.

  ghiscar tepelerinde, bakır oldukça çoktur, ancak bu metal bronzların yönettiği devirde olduğu kadar değerli değildir. bir zamanlar dağ selvileri tüm sahili kaplayacak şekilde büyüyordu, ancak eski imparatorluğun baltaları tarafından kesilmiş veya ghis'in valyria 'ya savaş açmasıyla ejderha ateşiyle yok olmuştur. ağaçların da gitmesiyle, toprak, sıcak güneşin altında pişti ve kırmızı kalın sisler oluşturmaya başladı. galazza galare 'e göre halkı köleliğe mecbur bırakan şeyler bunlardır. köleler olmadan meereen'in çok az değeri vardır.

  meereen, astapor ve yunkai 'nin toplamından büyüktür, diğer köle şehirleri gibi tuğlalardan yapılmıştır, ancak diğer şehirlerden farklı olarak meereen, farklı farklı renkteki tuğlalardan inşa edilmiştir.

  meereen'in duvarları büyüktür, burçlarla çevrilidir ve her köşede bulunan savunma kuleleriyle sağlamlaştırılmıştır. şehrin kuzey duvarında, skahazadhan nehri bulunmaktadır, nehir şehrin içinden akmaktadır. duvarların batısında köle körfezi sahili bulunmaktadır. kapılarında, saldıranların gözünü korkutmak için sıcak yağ boşaltılan, bronz harpiyalar bulunmaktadır. meereenliler suyu, lağım sularının boşaltıldığı skahazadhan nehri yerine, derin kuyulardan almaktadır.

  büyük piramit, 243 metre uzunluğunda, tepesinde bronz bir harpiya bulunmaktadır. şehirde bir dizi piramit bulunmaktadır, ancak hiçbiri bunun yarısı kadar uzun değildir. daenerys targaryen, şehri fethedikten sonra, en tepedeki geniş odalarda konaklamaya başlamıştır.
  merhamet tapınağı, altın kubbeli büyük bir yapı. meereen'in merhamet adındaki rahibelerine ev sahipliği yapmaktadır. merhametler, kendi aralarında özellik ve renklerle gruplanmışlardır. örneğin, mavi merhametler, şifa konusunda uzmanlaşmıştır. büyük piramit'in batısında kalmaktadır.
  dövüş çukurları, rengarenk tuğlalarla inşa edilmiş, dairesel arenalardır. yapı olarak roma kolezyumuna benzemektedirler ancak daha küçüktürler. meereen'deki en büyük ve en müsrif olanı, daznak'ın çukuru'dur.

  --- spoiler ---

  meereen köle ticareti ile ün salmıştır. köleler hayatın her alanında; korumalık, temizlik, dövüş çukurları ve zevk için kullanılmaktadır. on yaşının altındaki sağlıklı kız ve erkek çocukları, genelde genelevlere satılmaktadır. astapor'da hadımların hem penisi hem testisleri kesilirken meereenliler, köleleri hadım ederken sadece testisleri kesmektedir. daenerys targaryen şehri ele geçirdiğinde, şehirde ki köleliği kaldırmıştır. öte yandan, tepelerin arkasında, köleler zenginlerin malı mülkü olmaya devam etmektedir.

  harpiya'nın oğulları;
  daenerys targaryen'in yönetimine son vermeyi amaçlayan, gizli bir örgüttür. hiç kimse, gizli liderleri olan, harpiya'nın aslında kim olduğunu bilmemektedir. bazıları bu kişinin hizdarh zo loraq olabileceğinden şüphelenmektedir, bazıları ise çetenin bir lideri olmadığına inanmaktadır.
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap