şükela:  tümü | bugün
  • cok guzel, ekonomi bolumlerinde okunmalik bir hikayesi olan platform.

2002'de kuruluyor. yani meshur internet balonunun patlamasinin ertesinde, herkesin internet sitelerine burun kivirarak baktigi donem. acayip de basarili oluyorlar, milyonlarca kullanici kayit oluyor. yalniz yoldan geceni aldiklari icin ortam bir kac ay icinde cope donuyor. kafasina esen meetup grubu acip yalan dolan etkinlikler duzenliyor, kimse katilmiyor vs.

kurucu dayi bakiyor bu boyle olmayacak ben bu kadar bas insani nasi paraya donusturucem diye planlar yapiyor. ama goklerden gelen bi karar vardir askfakjf neyse konuyu dagitmadan once meshur bulusma mekanlarindan para alsam diyor, mekanlar tabi buna siktiri cekiyor afedersin. bana mi sordun lan milleti gazlarken diyor adamlar hakli olarak. sonra meetup plus diye bir sey cikariyor. yillar sonra bir roportajinda "plus diye bi sey cikarmistik, bisiler bisiler eklendi ama valla ne oldugunu hatirlamiyorum" seklinde tanimlarken yariliyor gulmekten falan. kimse plus uyelige de para vermiyor tabi.

dayi burada zurnanin zirt dedigi yere geliyor. oyle bir karar aliyor ki meetup ya ucup gidecek ya da tarihin tozlu sayfalarina, facebook'a sevdanin yollari meetup a kursunlar. neyse dayi diyor ki sicarim yapacaginiz meetup a, ortaligi kerhaneye cevirdiniz bundan boyle meetup kuran adama aylik ucret getiriyorum.

butun teknoloji cevreleri bu karara gotuyle guluyor. dayi kendi ipini cekti bundan boyle dexter gibi ormancilik yapar en fazla diye dusunuyorlar. ama isin asli oyle olmuyor. butun iti kopugu uc kurus para vermemek icin ayiriliyor. geriye toplam nufusun yuzde 1 i falan kaliyor yanlis hatirlamiyorsam. ama nasil nezih bir ortam. butun meetup lar artik ozenle isliyor. zamanla insanlar platformun kalitesinin kademe kademe yukseldigine sahit oluyorlar. simdi bildigin rafine bir ortam. dayinin karari ise yariyor ve meetup pezevenklerin elinden kurtuluyor.

bu da boyle guzel bir silikon vadisi hikayesidir.
  • yurt dışına yeni gitmiş, kimseyi tanımayan bünyelerin hem etrafı gezip tanımak, hem de yeni insanlarla tanışmak için kullanabilecekleri, benim oldukça işime yaramış olan web sitesi. hem de genellikle kalabalık gruplar halinde gidildiği için güvenli organizasyonlardan oluşuyor. türkiye'de yaygın değil sanırım hiç görmedim ama...
  • ilgi alanlarına göre insanların biryerlerde bulu$malarına olanak sağlayan, bir nevi organizasyonlara önayak olan enternasyonal site; bir nevi soursummitz. örneğin, guns fanları http://gnr.meetup.com/ adresinde toplanıp, her ayın 2. cumartesi günü pek çok $ehirde bulu$up eski günleri yadediyorlarmı$, tepinerek..

http://www.meetup.com/
  • herkesin lokasyon bazlı grup oluşturabildikleri veya mevcut olan gruba katılarak düzenlenen toplantılara katılabildiği organizasyon sitesi.

kurulan gruplar ve gerçekleştirilen organizasyonlar, genellikle (bkz: expat) diye tabir edilen kendi ülkelerinin dışında çalışanların uğrak yeri olurlar. yeni bir şehre taşınıldığında ve fazla iş arkadaşınız da yoksa, sıkıntıya elzem olabilir. genel geçer dil ingilizcedir. yaş ortalaması ortalama 35 civarıdır. bir israilli ile filistin sorununu konuşup akabinde bir amerikalıya bunun hakkında fikrini sorabildiğiniz fantastik tartışma ortamları da yakalanabiliyor.
  • izmir ve civarında hareketlenmesini hevesle beklediğim oluşum.
  • meetup coachsurfing sistemi gibi çalışan benzer bir site. insanların event düzenlediği arayüzü basit olan bu sitenin yegane amacı sosyalleşerek yeni insanlarla tanışmak... grup oluşturmak ne yazık ki paralı. zaten artık parasız hiç bir şey yapamaz olduk nette.
    etkinlikleri seviyor ve kaliteli etkinlik arıyorsanız internations çok daha iyi...
    bu gibi siteler daha çok artacak çünkü hayat internete doğru akmaya başladı. gözü açılanlar para kazanmanın derdine düşüp kapitalizmi baş köşeye oturtuyorlar.
  • online olanını yapmışlar.

meetimer.com
  • türkiye’de genellikle programcıların ya da girişimcilerin (?) buluştuğu grupları içeren uygulama. bunun dışında bir şey için kullanıldığını görmedim, en azından yaşadığım şehirde. iki yıl öncesinde role playing oyunları için toplanmış bir grup buldum, o da zaten bilindik kişiler tarafından kurulmuş.

sanırım türkiye’de kimsenin hobisi yok ya da sadece sosyal medya üzerinden gösterebilecekleri şeylerle uğraşıyorlar. bunun dışındaki uğraşların bir değeri yok gibi.

meetup sadece hobilere değil; iş hayatımıza, sosyal yaşantımıza ve hatta kamu yararına etki edecek nitelikte olabilir. kullanımının bu kadar sınırlı olması çok üzücü.
  • türkiye'de ilk başlarda insanlarla bilgi paylaşma vesaire gibi olumlu amaçlar için kullanılan, sonrasında ise kadın ve erkek için çapkınlık yapmak, insanlardan para tırtıklamak ve hatta ajanlık yapmak amaçlarıyla kullanılan portaldır.

eğer niyetiniz olumlu işlerde kullanmaksa bir suru grup var bunun için. özellikle e-ticaret, iş zekâsı, yazılım ve veritabanı konularında sosyal platformlara katılabilirsiniz. eğer niyetiniz kız ya da erkek düşürmek ise yine benzer gruplar bulabilirsiniz. bir sürü buluşma grupları var. gezmece adı altında değişik gruplar var. üye olur buluşmalarına gidersiniz ve artık becerinize ve niyetinize göre birileriyle buluşabilirsiniz. tabii böyle yerlerden buluşarak hic tanımadığınız insanlarla ilişki kurmak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

meetup bildirimleriyle posta kutuma her gün bir sürü bildirim geliyor. geçen gün türkçe öğrenme grubu diye bir grup kurmuşlar, 80 100 kişi filan var. grup kurucusuna baktım, bir ingiliz. türkleri ve türkçeyi çok sevdiğini filan yazmış. bu kişinin diğer gruplarına baktığımda ingilizce konuşma grubu da kurduğunu gördüm. anlaşılan mesele sadece sevgi değil, maddiyat elde etme. 80 kişilik türkçe öğrenme grubunda birkaç tane daha yabancı var. gerisi silme türk. demek ki bizimkiler kız düşürme derdinde. öte yandan bu azınlık bayan ve yabancılar bunu görmüyorlar mı? elbette görüyorlar.

buradan yola çıkarak, bu benim kendi fikrim, meetup sosyal mühendislik ve ajanlık için de kullanılıyor.
  • ankarada hiç bir boka yaramayan uygulama, etkinlikler ekseriyetle çöp