1. geçen sene civarında bir arkadaşımın girmemi teklif ettiği yeni nesil saadet zinciri. enayilik yapmayı kabul etmediğim için 17 yaşındaki takım elbise giyen ergenler tarafından aptal olmakla suçlanmıştım. teklif eden arkadaşım facebook profilinde ¨toplantımız :))¨ diye fotoğraf albümü açtığında türkiye yönetim kurulunun bira ve nargile içerken poz veren ergenlerden oluştuğunu görmüştüm. adamlar geçen sene sitelerinde sadece ingilizce ve türkçe desteği sunuyorlardı. adamlar kandıracakları insanları biliyorlarmış. başka söze ne gerek var.
  2. sakarya üniversitesi'nde çok kişinin inandığı saadet zinciri. bu işe girmeyi biraz alaylı bir dille reddedince biz salak mıyız 4-5 hesap aldık diye isyan ettiler, bu arada 1 hesap 300-500 liraymış. yazık vallaha lan 2 sene içinde okula arabayla gelicem aslında 3 aya alırım da aldım mı mercedes, bmw alıyım tam olsun diyenler var. bir de facebook hesaplarında iş bölümüne ''mega holdings'te x'' diye yazmaları yok mu ah canlarım benim.
  3. bir çeşit network pazarlama şirketi olduğunu iddaa eden firma. 3 yıllık masrafı 300 lira olmayan ürünü 1600 liraya satan bir saadet zincirinden fazlası değil. girmeyin bulaşmayın derim.

ahahaha mega tostcular göndermiş beni zamanının ötesine. yazayım biraz daha. aslanlarım benim. olm bu adamlarlar var ya çok tırttır. ben bu adamların royaldir, heroes dir falan grubuna üyeyim beni kesin gelcem diye düşünüp hemen almışlardı gruplara yada herkese öyle bilemem. komik adamlar bunlar. biriyle anlaşıyorlar (satış yapıyorlar) "kardeşim, anam, babam, dostum büyük işler başaracağız!" gibi commentlerla gruba status giriyolar. fotograflar çok komik. hepsi kendini çok zengin olacak sanıyor. bunların üstleri falan var. pes etmeyin pes etmeyin falan diye paylaşıyorlar. olm harbi çok komikler lan. fotografları falan görceniz. sırıtarak fotograf çekilmeler falan. kulağında telefon, takımla çekilmiş fotograflar olm yerlere yatarsınız. hepside tek ahyalin peşinde kolay para. oldu yarrraaaaaaaaam. en başından dediğim gibi 200 lira maliyetli şeyi bugünün parasıyla 1800 liraya satmaya çalışırsan bana samimiyet, büyük iş, aman muhteşem fırsat diye bahsetme. maliyet demişim, piyasadaki normali 200 lira olan ürünü diyelim.
  4. 5-10 kişi parayı götürür bu işten. aldıkları arabaları, gittikleri ülkeleri facebook'ta paylaşırlar ve bu iş sayesinde kazandıklarını söylerler. fotoğrafları bile açıktır, çünkü hepsi taktik. bak işte ben bu işten çok para kazanıyorum sizde kazanabilirsiniz mesajı var altta. inanın bana, bu kişilerin sayısı 10 kişiyi geçmez. ki onlar da da adam akıllı para kazanan 5 tanesidir. geri kalan 5000 kişi de boş umutlarla oradan oraya gider, paralı organizasyonlarla baştaki 3. sınıf üniversite mezunu elemanlara para kazandırır. sürekli reklam yaparak çok kişiyi işin içine çekmektir asıl mesele. ama ben baştakilere asla bişey demiyorum tabii, kendini kaptırıp bu kadar kolay para kazanacağını sanan kerizler düşünmeli.
  5. liseden iki arkadasimin dahil oldugu saadet zinciri. eger sozluge acip bakarlarsa direk tanirlar beni. dgecen aradilar, nerdesin biraz oturalip muhabbet edelim dediler. ben de tabi liseden arkadasim oldugu icin tamam dedim gelirim ben oraya yook dediler sen zahmet etme biz seni alirik arabayla diyip geldiler ve beni evimden aldilar. neyse ben masum masum muhabbet edecegimizi saniyordum, laptoplar cikti falan filan... kanka dediler sana bisey anlaticaz, ne anlaticaniz? iste boyle boyle bisey dediler. ben hafif anladim konsepti haa dedim ben bunu biliyorum. neyse adamlara saygisizlik olmasin oturup dinleyelim o kadar zahmet etmisler.

her sey tahmin ettigim gibi yatarak para kazanmalar, muhtesem paralar, kisisel gelisimler, efsane isimler ve bunun tek nedeni benim de zengin olmami istemeleri. bu cumlelerin hepsini annemin amway macerasindan beri biliyorum. sonra noldu annem muthis paralar kazandi amwayin yarisi bizim yarisini da sahibine biraktik ayip olmasin diye simdi bu ise girip paranin amina koyacaz gibi bakal... yok lan saka girmeyin, pek tavsiye etmem.

ha ama dersin ki param cok eglenicem sanane kardesim o zaman bisey diyemem. son olarak bi internet sitesi 3 yilligina 750 dolar olur mu amina koyayim.
  6. kafama hiç yatmayan saadet zinciri kuruluşu. yatmamasının nedeni de ben birisini bu işe başlattığımda üstümdeki kişininde bundan faydalanacak olması. ne yazık ki bunu kendime yediremiyorum. geçenlerde bir arkadaş davet etti bu işe. sen yaparsın, şöylesin, böylesin diyerekten. bu tür laflara karnım tok olduğundan iplemedim pek. tabi ki istesem yaparım ancak "verilen emek - kazanılacak miktar - harcanan zaman" üçgeninde tamamen fiyasko. arkadaş adam 1 senedir bu işin içinde 500 lira yatırmış, 1500 lira kazandığını söylüyor. 12 ayda 1000 lira net kar. oranladığınızda 100 lira bile etmiyor aylık.

bir diğer husus ise... altınıza aldığınız kişi sayısı arttıkça paranızın artması. mesela altında 500 kişi olan birisi aylık 5000 lirayı bulabiliyormuş gelir olarak. iyi tamam da arkadaş;

- bu adam ne kadar sürede bu sayıya ulaştı?
    - bu adamın bu işe başladığında çevresi ne kadar genişti, ne kadarlık bir kitleye en başta hitap edebildi?
    - bu adamdaki ikna yeteneği sizde var mı?
    - bu adam kendini üst sıralarda iyi kötü bir yere attı. siz onun çok çok aşağılarındasınız. her başardığınız işin ona fayda sağlaması resmen mafyavari bir haraç gibi.

tabi ki herkesin bu işten tek amacı para kazanmak değil. ortam yapmak, bir sevgili edinmek bazısı içinse başarılı olmak. bazısı içinse hayal kırıklığı.

inanılmaz reklam yapıyor bu işe girenler. katıldıkları toplantılardan kızlı erkekli "biz çok iyiyiz" alt metinli resim paylaşmaklar. şu ülkeye, şu şehire gittik bildirimleri.
    başarı ile alakalı facebook kapakları. geleceğin iş adamı siz olun bayatlığındaki reklamları...

şimdi daha önce bahsettiğim ortam ve muhtemel başka amaçlarla orada olanları tenzih edersek;

- bu iş süper abi kısa zamanda zengin oluyorsun.

diyen adamlar cidden saf. adama işin kaymağını belli bir kısmın yediğini, geri kalanının battığını ve dümenin böyle döndüğünü anlatamıyorsun. bir nevi evrim süreci söz konusu bu işte. güçsüz olan eleniyor.
  7. oğlum önce gidin adam gibi bir grafikçi bulun paranıza kıyın da bari biraz inandırıcı, havalı durun. onlar ne öyle ya.

tanım: bütün güven vermeyen network pazarlama şirketlerinden biri.
  8. hayatımdan 1 saatimin çalınmasına sebep olmuştur adı holding olan 3. hatta varsa 4. 5. sınıf liseli sevişkenlerin takıldığı kenar kafelerde sunum yapan sözde holding

şöyle ki;
    yaklaşık bir yıldır tanıdığım matbaa işi ile ilgilenen orta yaşın üzerinde fakat bir o kadar girişimci bir abimin yoğun ısrarları ile "tamam abi görüşelim" dedim.

buluştuğumuz kafeyi tarif edeyim biraz. bilenler bilir adana'da çakmak caddesinde ki çakmak plazanın arkasında küçük büyük kafelerin, türkü barların bulunduğu bir sokak vardır. hapçının da, esrarcısının da, yalnız birisi görünce gasp için yeltenenlerinde ve bilumum pisliğin bulunduğu 50-100 metrelik bir sokak vardır. o sokağın bir ucundan diğer ucuna kadar sevişmek için ev bulamayanların ve hatta "lan gel de şurda bir sevişip evlere dağılalım" diyen gençlerin uğrak verdiği kafelerin en sevişmeye müsait olanında randevulaştık. (adresi verdiklerinde sikmeseler bari diye içimden geçirmedim değil)

neyse sözün kısası dicem söz için nefes alamıyoruz kafede sıcaktan. bizim yaşı kemale ermeye yaklaşmış abimiz söze girdi sonunda. bak şimdi biz yeni bir işe giriyoruz çok karlı ve bu işin içinde seninde bulunmanı istiyoruz ben özellikle arkadaşa tavsiye ettim seni. "eeee" bak şimdi sana küçük bir sunum yapacaz. "e yapın abi"

sunum;
    100 tl ye satılan tablette yükledikleri, hayatımda gördüğüm en berbat sunum dosyasını açtı arkadaş. "bu arada sunumu açmadan lütfen telefonunu sessize alır mısın, çünkü hayatının belki de şuan dönüm noktası olacak." (allahım sana geliyoruz.) saygısızlık olmasın kapadım telefonu.

web ile ilgilendiğimi öğrenmiş. yılda ne kadar kazanıyorsun "şu kadar" bir bu kadar daha kazanmak istemez misin? (trilyon kazansam bir bu kadar daha dicek ibne o modda)

holding yetkilileri gemi ile okyanus turu yapıyormuş, "bak şu dünya haritasında gördüğün kırmızı alanların hepsinde varız. ben de hafta sonu siirt'e gidecem (bak bak siirt' e gidecek, okyanusta turlar malezya' da seminerler, bizim eleman da siirt'e gidiyor yüzüne vurmadım, o kadar acımasız değilim allahtan.)

(bu arada sırtımdan akan ter damlası göt çatalımdan biraz daha aşağıya doğru yolunu bulmakta.)

+arkadaşım bu saadet zincirinden pek de farklı değil sen de zeki adamsın bunun farkındasın dimi. (diye sormuş bulundum. yeni hamle geliyor)
    -saadet zincirinde ürün alamıyorsun sadece insanlardan para alıyorsun o legal değil. biz ürün veriyoruz
    + ne veriyorsunuz
    -(kendinden çok emin arkadaş) malezya' da yeni bir datacenter kurduk evet burda barındırman için bir web sitesi verecez size, sınırsız mail, 2gb alan ve tasarım ücreti almicaz.
    (bunun piyasa bedeli tasarımı geç en kral yerde yıllık 50 tl)
    +sistemi göreyim arkadaşım nasıl siteymiş (zaten tüm film burda koptu)
    +dostum sen son sistem web sitesi demişsin ama bu bildiğin wordpress (evet amk son sistem dediği site wp yuh amk.)
    -(pişkinliğe gel) hazır olarak kurulan daha iyi bir sistem var mı?
    -biz joomla ve drupal de veriyoruz isteyene (e yuh amk, çevir kazı yanmasın)
    +e sistemimiz diyordun ama bunlar herkes için en erişilebilir olanları.

cahilliğin mi diyim, uyanık davranmaya çalışman mı diyim bilemedim. buraya dikkat
    +dostum server malezya' da demiştin ama whois sorgularında bu site tr' de görünüyor
    -benim ki henüz yönlenmedi heralde (bak bak amk çok teknik konuşuyor)
    +e bu site de henüz yönlenmemiş tr görünüyor. hangisi malezya'da
    +e dostum bu da tr

(akabinde garson boş bardakları almak için gelip konuyu dağıttı. anlaşmalı mıdır nedir amk. ben garson dedim siz inanmayın bildiğin tinerci lan.)

-tüm bu imkanlarla birlikte aramıza katılmanın bedeli 750 tl + kdv
    +(ooo çok iyiymiş hemen katılayım dememi bekliyordu heralde ibne. sanki 1 tl demiş gibi sırıtması yok mu. kesinlikle bir süre durup suratın aşağı düşüşünü izleyin derim :)

durumu özetleyecek olursak,
    ne kadar üye bulursan o kadar para kazanırsın
    (aslında, ne kadar üye toplarsan o kadar çok para kazanacaz onların üstünden ve onların yeni üyelerinden)

küçük yaşta emekli olup 100 milyarlar kazanma ihtimalin çok yüksek
    (o parayı kazanma şansınız ne kadar yüksek siz düşünün, işin tanımından)

iyi olursan yakında yurtdışı turlarına seni çağırırlar
    (e uyuzların başkanı, millet okyanusta geziyor sen niye siirt' e, van' a gidiyorsun)

açıkçası yaş ortalaması 22-23 civarında olan hiç bir işte tutunamış, lüksten uzak ama bir o kadar da lükse meraklı, paraya tapan gençler için hazırlanmış tuzaktan başka birşey değil.

bizim orta yaş üstü abi de bu sınıfta, beyin o kadarmış çünkü zorlamadım.

açıkcası hayal tüccarlığı yapmaktan başka birşey değil. aman diyim arkadaşlar bulaşmayın. yada bulaşın lan gidin dinleyin bir saat, değişiklik olsun :)
  9. artık yasaklanmıştır:

http://www.dunya.com/…si-ile-yasaklandi-197165h.htm

edit: 4 ay önce yazmışım entry'i ama hala yasaklanmasını dört gözle bekliyoruz. benim bu saadet zinciriyle ne alıp veremediğim var? ya da buraya parasını kaptıranlardan biri miyim? iki soruya da hayır yanıtını veriyorum.

mega holdings; insanlara domain ve host satarak ve onlara bunları sattırarak zengin olma hayali satan bir firmadır. dikkat edin, asıl mesele internet sitesi değil. mesele: "zenginlik hayali"

aynı şekilde, emeği ile ücret geliri kazanan insanları aşağılayan ve saadet zinciri ile dünyayı değiştireceğini zanneden saftirik insanlarla, daha 18-19 yaşlarında ve hayatın sillesini yememiş tiplerle dolu bu oluşum.

vergi vermeleri maalesef yaptıkları işin etik olduğu anlamına gelmiyor. ve etik olmayan işten elde ettikleri kazançları sayesinde yaşadıkları snob hayat, kendilerinin karakterlerini de ele veriyor.

edit 2: düzeltme için "saprophagist" ' e teşekkürler.

mega holdings hakkında bilgi verin