şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçen sene civarında bir arkadaşımın girmemi teklif ettiği yeni nesil saadet zinciri. katilmayi kabul etmediğim için 17 yaşındaki takım elbise giyen ergenler tarafından aptal olmakla suçlanmıştım. teklif eden arkadaşım facebook profilinde ¨toplantımız :))¨ diye fotoğraf albümü açtığında türkiye yönetim kurulunun bira ve nargile içerken poz veren ergenlerden oluştuğunu görmüştüm. adamlar geçen sene sitelerinde sadece ingilizce ve türkçe desteği sunuyorlardı. adamlar parasini alacak insanları biliyorlarmış. başka söze ne gerek var.

  gg editi: bunun neresi gg?
 • çevremdeki bir çok arkadaşımın bulaştığı hede. 20küsür yaşında insanlar o kadar inanmışlar , lafta anlatamıyorum, yeni nesil saadet zinciri galiba.sözlüğe girince yasaklanması ile ilgili bir şeyler gördüm , bir de bu tarz işleri bilenler beni bi aydınlatırlarsa sevinirim. özellikle hukuki açıdan nedir merak ediyorum, arkadaşlarıı vazgeçirmem lazım sözlük, bi yardım edin lütfen.
 • bir kaç aydır gerçekten çok sevdiğim ve çok samimi bulduğum bir arkadaşımın beni de dahil etmeye çalıştığı işinin görünen adı. samimiyetine güvendiğim için, biraz da kırmak istemediğim için bir iki kere sunumlarına, sözde kişisel gelişim seminerlerine gitmiştim. hatta bu liderlerinden biri sunum yapmıştı (en son biyoloji dersinde bu kadar kötü bir sunum izlemiştim çok samimiyim).
  bu firmayla ilgili hiç araştırma yapmamışken( zaten özellikle belirtiyorlar ' internetten araştırmanızı tavsiye etmiyoruz, bu işin içinde olmayan insanlar tarafından bir sürü olumsuz şey yazılıyor' diye), bu konularla ilgili zerre bilgim yokken bile o kadar içime sinmedi ki, etrafımdaki insanların heyecanını gördükçe kendimde sorun aradım.
  - bir kere kapitalizmin göbeğine doğmuş bizler için hiçbir şey asla bu kadar kolay elde edilemezdi.
  - ikincisi hayatımda ilk kez gördüğüm bir insan bana ' ben senin kazanmanı her şeyden çok isterim' diyemezdi.
  - üçüncüsü bu lider çocuğumuz bu işi sadece üç yıldır yaptığını söylediği halde, neye dayanarak kişisel gelişim kitabı yazmıştı?
  - dördüncüsü basit bir web sitesi neden 750$ etsindi?
  - beşincisi ve benim için iplerin kopma noktası olan neden ise yaklaşık bin kişiyi topladıkları bir seminerde çok muazzam paralar döndürdüklerini iddia eden bu insanların ' akıllı telefonu olanlar semineri paylaşalım sosyal ağlarda, kesinlikle reklam amaçlı değil sadece yayılması açısından' gibi basit numaralara başvurmalarının çok saçma oluşuydu.
  ve benim için en kötü şey ise diğer yazılanları okuduğumda, bu çok güvendiğim çok sevdiğim kişinin diğerleriyle bire bir aynı yolla, üslupla hatta aynı cümlelerle bana ulaşmaya çalıştığını öğrenmekti. ona ayrı ailesine ayrı üzülsem de bir müsibet bin nasihatten iyidir der, hayatta başarılar dilerim bu arkadaşlara.
 • internetten izlediğim videolardan ve gördüğüm fotoğraflardan anladığım kadarıyla titancı kenan abiye rahmet okutacak bir öpme olayı gerçekleştirmek üzere olan devasa holding.

  adamlar haliç kongre merkezinde toplantı tertip etmişler. katılanlara baktığınız zaman bu işte olanların büyük çoğunluğunu 17-25 yaş arası lise ve üniversite öğrencileri oluşturuyor.ellerine vermişler kocaman ve bol sıfırlı çekleri onları kaldırarak şov yapmışlar. yazık ailelerinin verdikleri paraları sonu olmayan bir işe! yatırarak heba ediyorlar.

  zaten kolaydı o çeklerde yazan tutarları çalışmadan hiçbir şey üretmeden birkaç ay içinde kazanmak.

  bir de izlediğim videoların hiçbirinde satılan ürünle ilgili en ufak bir ayrıntı yok.sürekli olarak arkadaşlarınızı, çevrenizdekileri ya da tanımadığınız insanları nasıl kafalarsınız milleti nasıl düdüklersiniz bunun üzerinde durmuşlar.
 • steve jobs'ın john sculley'e söylediği muhteşem söz şudur: "do you want to sell sugared water for the rest of your life? or do you want to come with me and change the world?". işte buradaki john sculley de bu arkadaşlar oluyor sanıyorum. abartılı fiyata iki domain satarak, üç beş kişiye sunum yaparak dünyayı kazanacaklarını düşünen kesim. gidin önce bir html nedir css nedir onu öğrenin. hatta gidin bir blog açın, tasarımını yapın sonra domain alırsınız. adam açmış adına bir web site ne tasarım var ne de post. nerede bu iş? yanıtsız sorular...
 • sözde member toplayıp kendi clan'ı nızı kurup lokomatif oluşturacaksınız. fakat başta olan o kondüktör bütün member'lara yaslıyor ve memberlar hala kondüktöre itaat'e devam ediyor. aklı olanın yapmayacağı boş iş.
 • facebook'ta birkaç arkadaşımın esiri olduğu illet. sürekli bir şeyler paylaşmalar, mesleği bölümüne ''ceo of own life'' yazmalar falan yapmayın etmeyin dedim bir iki tanesine dinletemedim he panpa zengin olacaksınız amk bu kadar insan da enayi zaten çeşitli meslekler ile hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar sen oldun hayatının ceo'su he tosunuma.
 • üyelerin çoğu 90-93 doğumludur, ben söylemiyorum yapılan sitelerin hakkımızda bölümüne girip bakabilirsiniz.

  hemen hemen hepsi çalışmadan alın teri dökmeden para kazanma sevdasına düşmüşler, ama öğrenemedikleri şey biz bu filmi onlar daha çoook küçükken izlemiş olmamız (bkz: titan saadet zinciri)

  küçük yaşta avucundaki son harçlığını kaptırıp yenilecek sağlam tokat sanırım bizlerin uyarısından daha etkili olacak gibi.
 • "seninle çok özel bişey paylaşıcam. salı günü müsait olmaya bak. konuşcaklarımızın aramızda kalması şuan için en güzeli, sana hayatının teklifini sunucam" diyerek senin üniversite bahçesindeki kahve sigara keyfinin içine ederler ilk önce. bu kadar önemli ne olabilir, allah allah diye böm böm bakarsın telefonun ekranına, he olur dersin, geçersin. o sallanan salı günü gelir işin çıkar, kendi yoluna bakabileceğini sanırsın ama artık senin üzerine mega holdingsin laneti yapışmıştır. nereye gitsen kıyıda köşede oturup da mega mega diye sessiz sedasız aralarında konuşan, ellerinde kalem kağıt sana pazarlama yapmaya çalışan, senin tam da aradıkları kan olduğunu, cesaretin, girişimciliğin, konuşkanlığın, güler yüzlülüğün ile tonlarca para kazanabileceğini anlatıp seni delicesine bi gaza getirerek, sana gelecek verebileceğini ve kabul edersen aslında boku yediğin her iki lafının birinde-mümkünse facebooktan- ona buna nekadar minnettarım diye yorumlar, duvar yazılarını yazacağın zamanların henüz farkında olmadığın için sen dinlersin.

  ulan bu adamları ben biliyorum. bunları adam yerine koyup iki laf edemezsin. bunlara merhaba diip bişey soracaksın diye yusuf yusuf olurlardı. karakter kelimesini bunların yanında ansan, senin karakterin koşar adımlarla uzaklaşırdı. -dı diyorum çünkü şimdi bunlar bir aile. birine bişey dediğin an hemen kollektif bir atağa geçiyolar. titan zincirini boklayıp durdular, okulum benim için daha önemli, fuarda çalışmak bile olsa yapamam, önce okul dediler sonra meganın o kurnazlığı ile bu adamları bir bir yuttular.

  ha para kazanıyolarmış. doğru kazanıyorlar. dubai'ye gidip gidip duruyolar. dubai'ye gitmeden önce geçtikleri her büfede kendilerini ve beraberindeki 500 kişiye de etiketleyip "dubai yolcusu kalmasın mega" şeklinde paylaşımlara girişiyolar. "siz hiç ateşin üzerinde yürüdünüz mü? ben yürüdüm. herşeyi sana borçluyum mega holdings", "sen olmasaydın bugün ben bu konumda olmayacaktım" lar , " senede bir çöl görmeden duramıyorum" ne abi. bunlar napıyo çöle işeyip duruyolar mı ? ben niye senede bir çöl görmeden duramiim ? "haftada bir sevişmeden duramıyorum" de anliim. neymiş "bugün 400 kişi hayallerin şehri dubai'ye gidiyor ve bir hayallerini daha gerçekleştiriyor". hayalim niye dubai olsun benim ya? gezilcek ülke mi kalmadı. tur operatörü gibisiniz. megatur avantajıyla peşin fiyatına 10 taksit reklamını aratıyorlar gözlerime, bulamayınca hayal kırıklığı yaşıyorum.

  yoruldum ya vallahi yoruldum. sokim megaya.
 • (bkz: neşeli hayat)