şükela:  tümü | bugün
 • geçen sene civarında bir arkadaşımın girmemi teklif ettiği yeni nesil saadet zinciri. katilmayi kabul etmediğim için 17 yaşındaki takım elbise giyen ergenler tarafından aptal olmakla suçlanmıştım. teklif eden arkadaşım facebook profilinde ¨toplantımız :))¨ diye fotoğraf albümü açtığında türkiye yönetim kurulunun bira ve nargile içerken poz veren ergenlerden oluştuğunu görmüştüm. adamlar geçen sene sitelerinde sadece ingilizce ve türkçe desteği sunuyorlardı. adamlar parasini alacak insanları biliyorlarmış. başka söze ne gerek var.

  gg editi: bunun neresi gg?
 • saadet zincirinin en kendini bilmez versiyonudur.

  tebasını, en kendini bilmez ve en yeteneksiz üyeleri ile büyütmeye çalışmaktadır.
 • çevremdeki bir çok arkadaşımın bulaştığı hede. 20küsür yaşında insanlar o kadar inanmışlar , lafta anlatamıyorum, yeni nesil saadet zinciri galiba.sözlüğe girince yasaklanması ile ilgili bir şeyler gördüm , bir de bu tarz işleri bilenler beni bi aydınlatırlarsa sevinirim. özellikle hukuki açıdan nedir merak ediyorum, arkadaşlarıı vazgeçirmem lazım sözlük, bi yardım edin lütfen.
 • qnet'ten sonra hayatımıza yeni bir soluk getiren saadet zinciri.
 • bir kaç aydır gerçekten çok sevdiğim ve çok samimi bulduğum bir arkadaşımın beni de dahil etmeye çalıştığı işinin görünen adı. samimiyetine güvendiğim için, biraz da kırmak istemediğim için bir iki kere sunumlarına, sözde kişisel gelişim seminerlerine gitmiştim. hatta bu liderlerinden biri sunum yapmıştı (en son biyoloji dersinde bu kadar kötü bir sunum izlemiştim çok samimiyim).
  bu firmayla ilgili hiç araştırma yapmamışken( zaten özellikle belirtiyorlar ' internetten araştırmanızı tavsiye etmiyoruz, bu işin içinde olmayan insanlar tarafından bir sürü olumsuz şey yazılıyor' diye), bu konularla ilgili zerre bilgim yokken bile o kadar içime sinmedi ki, etrafımdaki insanların heyecanını gördükçe kendimde sorun aradım.
  - bir kere kapitalizmin göbeğine doğmuş bizler için hiçbir şey asla bu kadar kolay elde edilemezdi.
  - ikincisi hayatımda ilk kez gördüğüm bir insan bana ' ben senin kazanmanı her şeyden çok isterim' diyemezdi.
  - üçüncüsü bu lider çocuğumuz bu işi sadece üç yıldır yaptığını söylediği halde, neye dayanarak kişisel gelişim kitabı yazmıştı?
  - dördüncüsü basit bir web sitesi neden 750$ etsindi?
  - beşincisi ve benim için iplerin kopma noktası olan neden ise yaklaşık bin kişiyi topladıkları bir seminerde çok muazzam paralar döndürdüklerini iddia eden bu insanların ' akıllı telefonu olanlar semineri paylaşalım sosyal ağlarda, kesinlikle reklam amaçlı değil sadece yayılması açısından' gibi basit numaralara başvurmalarının çok saçma oluşuydu.
  ve benim için en kötü şey ise diğer yazılanları okuduğumda, bu çok güvendiğim çok sevdiğim kişinin diğerleriyle bire bir aynı yolla, üslupla hatta aynı cümlelerle bana ulaşmaya çalıştığını öğrenmekti. ona ayrı ailesine ayrı üzülsem de bir müsibet bin nasihatten iyidir der, hayatta başarılar dilerim bu arkadaşlara.
 • internetten izlediğim videolardan ve baktığım fotoğraflardan anladığım kadarıyla titancı kenan abiye rahmet okutacak bir öpme olayı gerçekleştirmek üzere olan devasa holding.

  adamlar haliç kongre merkezinde toplantı tertip etmişler. katılanlara baktığınız zaman bu işte olanların büyük çoğunluğunu 17-25 yaş arası lise ve üniversite öğrencileri oluşturuyor.ellerine vermişler kocaman ve bol sıfırlı çekleri onları kaldırarak şov yapmışlar. yazık ailelerinin verdikleri paraları sonu olmayan bir işe! yatırarak heba ediyorlar.

  zaten kolaydı o çeklerde yazan tutarları çalışmadan hiçbir şey üretmeden birkaç ay içinde kazanmak.

  bir de izlediğim videoların hiçbirinde satılan ürünle ilgili en ufak bir ayrıntı yok.sürekli olarak arkadaşlarınızı, çevrenizdekileri ya da tanımadığınız insanları nasıl kafalarsınız milleti nasıl düdüklersiniz bunun üzerinde durmuşlar.
 • steve jobs'ın john sculley'e söylediği muhteşem söz şudur: "do you want to sell sugared water for the rest of your life? or do you want to come with me and change the world?". işte buradaki john sculley de bu arkadaşlar oluyor sanıyorum. abartılı fiyata iki domain satarak, üç beş kişiye sunum yaparak dünyayı kazanacaklarını düşünen kesim. gidin önce bir html nedir css nedir onu öğrenin. hatta gidin bir blog açın, tasarımını yapın sonra domain alırsınız. adam açmış adına bir web site ne tasarım var ne de post. nerede bu iş? yanıtsız sorular...
 • sözde member toplayıp kendi clan'ı nızı kurup lokomatif oluşturacaksınız. fakat başta olan o kondüktör bütün member'lara yaslıyor ve memberlar hala kondüktöre itaat'e devam ediyor. aklı olanın yapmayacağı boş iş.
 • facebook'ta birkaç arkadaşımın esiri olduğu illet. sürekli bir şeyler paylaşmalar, mesleği bölümüne ''ceo of own life'' yazmalar falan yapmayın etmeyin dedim bir iki tanesine dinletemedim he panpa zengin olacaksınız amk bu kadar insan da enayi zaten çeşitli meslekler ile hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar sen oldun hayatının ceo'su he tosunuma.
 • üyelerin çoğu 90-93 doğumludur, ben söylemiyorum yapılan sitelerin hakkımızda bölümüne girip bakabilirsiniz.

  hemen hemen hepsi çalışmadan alın teri dökmeden para kazanma sevdasına düşmüşler, ama öğrenemedikleri şey biz bu filmi onlar daha çoook küçükken izlemiş olmamız (bkz: titan saadet zinciri)

  küçük yaşta avucundaki son harçlığını kaptırıp yenilecek sağlam tokat sanırım bizlerin uyarısından daha etkili olacak gibi.