şükela:  tümü | bugün
 • metallica'dan kovulan dave mustaine'nin kurup ba$ini cektigi, iron maiden ve metallica ile beraber 90'lara damgasini vurmu$ heavy metal'in en degerli gruplarindan biri.

  marty friedman'in katilimiyla tavan yapan enstruman hakimiyetleriyle beraber mustaine'in e$ine zor rastlanir vokaliyle on plana ciktilar, rust in peace albumuyle cok tanindilar.. gitarlarin teknik kullanimi ust duzey olmasina ragmen (bkz: hangar 18) (bkz: holy wars) cogunlukla malmsteen sentetikliginde degildir, $arkinin temasiyla uyum halindedirler.

  megadeth anti-militarist, ozgurlukcu, dunyayi ve siyaseti cok onemseyen tavriyla on plana cikmi$ bireysellikten uzak bir gruptur. fanatik hayran kitlesine sahiptir ve dave mustaine yillardir bu grubu degi$en kadrosuna ragmen pe$inden surukledigi icin her anlamda ba$arili bir sanatcidir.

  2001 ve 2005 yilinda turkiye'de iki konser verdiler, birincisinde en onde bagirip cagiriyordum ikincisine gidemedim.. ancak $ov olsun, geni$ bir dinleyici kitlesinin yuregine ula$abilme olsun megadeth iyidir, iyi az kalir, süperdir..
 • grupların kalitesini sahip oldukları hayran kitlesine göre belirlemek yerine, yazdıkları gitar riflerine, sololarına, şarkı sözlerine ve duygulara hitap etmesine bakarak karar vermek daha adil olacaktır sanırım. tabi ki zevk sonuçta herkes sevmeyebilir. ama ölçüt popüler olmak olmamalı. dünyada çok gereksiz olmasına rağmen o kadar büyük hayran kitlesine sahip gruplar, sanatçılar var ki...

  ayrıca, dave mustaine bir röportajında "slayer'dan kerry king bir dönem megadeth'le çaldı. ben metallica'dan kovuldum ki kill'em all ve ride the lightning albümlerinde birçok rifim var. james hetfield'a tekniğimden birçok şey gösterdim. e megadeth'i ben kurdum. dünyadaki en iyi 4 metal grubunun 3'ünü etkilemişim. bu ego değil. gerçekler." diyor. fazla söze gerek yok sanırım.
 • hırvatistan konserini bir grup kendini bilmez tarafından taşlandıkları için yarım bırakmak zorunda kalmışlardır.

  http://www.youtube.com/watch?&v=zxwprjhwaeo

  video altı yorumlardan :

  "when i was about the same age with these idiots, good music and musicians were respected. i remember the day "rust in peace" came out, and it hurts me now that some shithead croatian teenagers are throwing rocks to an iconic heavy metal figure. you? fucking losers.. that is megadeth. that blonde guy, that is dave mustaine. and who the fuck are you, exactly? i wish i was there to break your heads, one by one. megadeth will be in turkey on the 19th and shown the respect they deserve, with pleasure."

  "ben bu salaklarla aşağı yukarı aynı yaştayken, iyi müzik ve müzisyene saygı duyulurdu. "rust in peace"in piyasaya çıktığı günü bile hatırlıyorum, ve şimdi bir grup sikkafalı hırvat ergenin bir heavy metal ikonuna taş fırlatması beni yaralıyor. sizi siktimin ezikleri.. bu megadeth. o sarışın adam, o dave mustaine. peki ya 'sen' kimsin, tam olarak? keşke orada olsaydım da kafalarınızı kırsaydım, birer birer. megadeth 19'unda türkiye'de olacak ve hakettiği saygıyı göstereceğiz, zevkle."
 • megadeth hakkında muhtemelen bilmediğiniz 20 gerçek:

  1) metallica'dan kovulduktan sonra dave mustaine, ikinci küresel hakimiyet (!) girişimini kısa bir süreliğine tele pazarlamacı olarak çalışarak denemiştir.

  2) dave mustaine, diamond head'in eski vokalisti sean harris'in megadeth'in frontmani olmasını istemiştir. megadeth'in kuruluşundan 10 yıl sonra ise dave mustaine, diamond head'in geri dönüş albümü death and progress'te konuk sanatçı olarak yer almıştır.

  3) megadeth'in ilk albümünde bulunan nancy sinatra cover'ı these boots are made for walking, şarkının orijinal bestecisi lee hazlewood şarkının cover'ını çirkin ve saldırgan olarak gördüğü için bulunduğu albümün 1995 sonrası basımlarında albümden çıkarılmıştır.

  (not: şarkı 2002 yılına kadar olan basımlarda albüme dahil edilmedi, 2002 yılında sansürlü hâlde yayınlandı.)

  4) megadeth'in sevimli maskotu vic rattlehead, dave mustaine tarafından tasarlanmıştır. death, dark angel ve municipal waste gibi grupların da albüm kapaklarını tasarlayan sanatçı ed repka, dave mustaine'in yönetimi altında peace sells... but who's buying albümünün kapağını tasarlamıştır.

  5) wake up dead'in klip çekimleri sırasında, bir megadeth hayranı çekimin yapıldığı hangardaki bir uçağı baştan sona sprey boya ile boyamıştır. (cezasını dave mustaine ödemiştir.)

  6) 1987 yılında çıkan megadeth albümü so far so good... so what'ta davulları çalan chuck behler, kendisinden önceki megadeth davulcusu gar samuelson'ın davul teknisyeniydi. chuck behler'ın megadeth'te geçirdiği dönemdeki davul teknisyeni ise kendisinden sonra megadeth'in davulcusu olacak nick menza'ydı.

  7) dave mustaine "rust in peace" ismini bir aracın tamponundaki bir stickerda yazan “may all your warheads rust in peace.” yazısından almıştır.

  (may all your warheads rust in peace: bütün nükleer silahlarınız huzur içinde paslansın)

  8) countdown to extinction albümüyle aynı adı taşıyan şarkı, hayvan sorunlarıyla ilgili farkındalık yaratan çalışmaları yıllık olarak onurlandıran bir topluluk olan human society of united states tarafından verilen genesis ödülü'nü kazanmıştır.

  (countdown to extinction: yok oluşa geri sayım)

  9) grup 1993 yılında aerosmith ile turlarken dave mustaine, "konserde fazla şarkı çalacak zamanımız yok çünkü aeorsmith üyelerinin çok az ömrü kaldı." demiştir. sürpriz olmayan bir şekilde, bu sözlerden sonra turne iptal olmuştur.

  10) en çok satan korku kitapları yazarı dean r. koontz, megadeth için kinayeli bir tarihsel zaman çizgisi bulunan şaka yollu bir biyografi yazmıştır.

  11) 90'lı yılların sonundaki bir the x-files bölümünde fox mulder, partneri dana scully'ye "megadeth albümlerini saklasan iyi olur." demiştir.

  12) 2000 yılında gruptan ayrılıp 2003 yılında japonya'ya taşınan ve uzun süre megadeth'te gitar çalmış olan marty friedman, yükselen güneşin ülkesinde (japonya'nın diğer adı) başarılı bir televizyon programı sunuculuğu yapmıştır.

  (bonus: slayer'ın gitaristi kerry king'in konuk olduğu bölüm)

  13) 1998 yılında dave mustaine, drew carey show sitcom'unda yer almıştır. carey'nin grup seçmelerine katılmış fakat başarısız olmuştur.

  ilgili bölüm

  14) dave mustaine vh1 kanalında yayınlanan rock n roll jeopardy yarışmasına katılmıştır. george clinton ve moon unit zappa'yı aşağılayıcı bir şekilde alt etmiştir. akıllı adam.

  15) cameo'ların adamı dave mustaine, aynı zamanda 2001 yapımı black scorpion'da kundakçı torchy thompson'ı oynamıştır.

  oynadığı kısımlar

  16) megadeth'in 2004 yılında çıkan geri dönüş albümü the system has failed aslında dave mustaine'in ilk solo albümü olarak yayınlacaktı fakat megadeth olarak stüdyo ile anlaşması olduğundan dolayı dave mustaine albümü megadeth adı altında yayınlamıştır.

  17) the system has failed'tan bahsetmişken: dave mustaine'in oğlu justis ile kızı electra die dead enough'ın klibinde oynamıştır.

  18) megadeth dokuz kez grammy'e aday olmuştur fakat hiç kazanamamıştır. yazıklar olsun sana recording academy!

  (not: çevirdiğim bu yazı 2014 yılında yayınlandığı sırada megadeth'in grammy ödülü yoktu fakat grup son albümü dystopia ile 2017 yılındaki 59. grammy ödül töreninde en iyi metal performansı ödülünü kazanmıştır sonunda)

  19) megadeth'ten ayrı olduğu sırada david ellefson, hail! adında bir süper grup kurmuştur. grubun üyeleri arasında judas priest'in eski vokali tim owens, sepultura'nın gitaristi andreas kisser ve megadeth'in eksi davulcusu jimmy degrasso da bulunmaktaydı.

  20) dave mustaine, taekwondo ve ukidokan (?) karatesinde siyah kuşağa sahiptir. sözlerinize dikkat edin!

  kaynak
 • toprak ağası gibi sürekli mevsimlik işçi çalıştıran faşist dave mustaine'in grubudur.
  yıllık izinden, kıdem tazminatından mahrum bırakan, kötü kalpli patron dave mustaine.
 • lanet olası bir sevgilidir megadeth. hayatına sen sersem bir çocukken girer, seni daha da sersem edip beklemediğin anlarda terk eder.

  bana öyle yaptı. çok karanlık bir anda yakaladı. afalladım. koskoca bir aşkın yakınındaydım, yakınındaymışım, anlamadım. ağzımda koca bir kancayla dolaşıyordum ağaçların altında, dışarıda rezil bir savaş hüküm sürüyordu, kardeş kardeşi öldürüyordu, "taş taş üstünde koymayacaklar" diyordu o. bir hangara sığınıp saatlerce sevişiyorduk, sonra ölüm öpücükleriyle uğurluyordu beni. yalancının tekiydi, belliydi, ama yine de özlüyordum, damarlarımda bir zehir gibiydi. bir gün geldiği gibi gitti.

  lanet bir sevgiliydi megadeth. eski mektuplarını okuyup duruyordum, koca bir haçtan aşağıya bakıp ağlıyordum. kapkara bir cumaydı, yasla uyanıyordum sabahları. kafama bir kurşun sıkasım, revolverin içindeki tek kurşunu bulasım vardı. sonra bir gün ağzında küllerle geldi tekrar. "canımı dişime taktım" senin için dedi, "yeni benle tanış". inandım. salaktım, inançlarımızda yalan vardı, anlamadım.

  adamı rezil eder megadeth, ölmekten beter eder. kaosa müptela, öfkeye esir eder. zafer kazandığını sandığın anda bir girdaba atar, kara perdelere dolayıverir. herşeyi bildiğini sanırsın, yanılırsın. kaçmak istersin, gizli bir köşe bulamazsın. bir anda gidiverir, hiç belli etmeden, sonra bir bakarsın ki hayatının en acayip yerlerine sızmış, en acayip yerlerden çıkmakta, hiç beklemediğin zamanlarda. aradan zaman geçer, yaşlanırsın. "zaman kimseyi beklemiyor" diye haber gönderir sonra, "beni bile". ağlarsın. seninle birlikte yaşlanmaktadır çünkü kızıl saçlı bir adam, yenilmektesinizdir, yenilenmeyi beklerken. solucanlara kral olmuşsunuzdur, kurtlara kraliçelik yapmayı düşlerken. yine de sandalyeleri tekmelersiniz, yine de öfkelisinizdir, işte hep o zamanlarda geliverir birden, "senin için buradayım" dersin o eski, o rezil, o güzel sevgiliye. en kötü sözler cennet bahçelerinden çıkmışçasına güzel olur, kimsenin sizi tanımadığı o tanıdık şehirde.

  bir cdyi çekip alırsın, günahları gözlerinden akan bir kahraman gibi bakakalırsın. sana dürüst olmayan hayata dürüst olmaya çalışmanın anılarıyla başbaşa yaşayıp, bir gün ölümün gölgesinde ölü bir adam olarak uyanırsın.
 • dystopia ile lige dönen yırtıcı forvet!

  doksanlar sonu gittikçe düşen çıtanın ikibinlerde iyice yerlerde sürünmesi ile hep birlikte ümidi kestiğimiz efsaneden böylesine başarılı bir iş çıkması gerçekten paha biçilemez.

  iflah olmaz bir megadeth fanı olarak kesinlikle abartmıyorum bak; kendimi filan da kandırmıyorum. çıktığı günden beri tepe tepe dinliyorum albümü ve dinledikçe açılıyor, açıldıkça güzelleşiyor. düşün lan, bir megadeth albümü düşün ki şarkı geçmeden baştan sonra doya doya dinliyorsun. imkansızdı, olmuş!

  öyle ki, çevremdeki, önyargısını kırmayı başarıp meseleye uyanan birkaç arkadaşım dışında tanıdığım hemen herkes reddediyor bu albümü. hak veriyorum da. mustaine grubun imajını öyle bir yere taşıdı ki, takipçilerindeki tüm kredisini tüketti. durum bu olunca insanlar şu albümü bir tur dinlemeye bile dayanamıyor. yok adler'in sıradan davulu, yok kiko'nun olmamış solosu boklayıp duruyor.

  aga, adı üstünde, bu bir megadeth albümü, lamb of god mı bu, adler tam olarak ne yapacak diye hayal ediyordun ki? adam bizzat kendi söyledi zaten, "bir megadeth albümü nasıl gerektiriyorsa öyle çalacağım" diye. tertemiz de çalmış. log'dan alıştığımız gücünü korumuş ancak megadeth'e yakışır sadelikte ve rifflerin altını çizecek şekilde döktürmüş. daha ne isterim.
  ama esas olay kiko'da. tabii ki broderick'i hepimiz çok seviyoruz. iyi bir gitarist olmasından öte çok düzgün adam kendisi. ama megadeth için hep çok sertti be abi. yedi telli jackson elinden düşmüyordu. tamam yenilik iyidir filan ama biz hepimiz yıllardır friedman'ı özlemiyor muyuz lan? dilimizden düşmüyor adam; niye? çünkü megadeth sertse de mustaine yüzünden serttir; sen grubun lead gitarısın abi, mustaine'in sert tarzını sen melodik yapacaksın, duygusal yapacaksın aga. killing road'la büyüdük biz, melodik seviyoruz.

  işte bu noktada kiko öyle tarz bir herif ki, gruba gerçek anlamda bir hava getirmiş. adamın hem enerjik hem de latin tarzı albüme bambaşka birşey katmış. duymadan söyleseler olmaz derdim belki ama şu an dinlemelere doyamıyorum.

  kıssadan hisse, bu albümü gerçekten kaçırma be megadethçi kardeşim, bak bu devirde böyle thrash metal albümü çok zor denk gelir; mustaine bir daha böyle bir sinerji yakalayabilir mi onu bile bilmiyorum ama cidden kaçırma bu albümü. megadeth'i her şekilde çok sevdiğini biliyorum ve inan bana yıllar sonra diyeceksin ki "lan aslında bomba albümmüş, boka püsüre takılırken ıskalamışız".

  bak, koskoca nick menza yüreğimizi dağladı gitti; hayat kısa oğlum, vaktinde tadını çıkar dystopia'nın.
 • - bu mükemmel grup kendiliğinden olmuş olabilir mi?
 • kiko loureiro megadeth'e chris broderick'ten daha çok yakışacak bir gitarist fakat grup en problemli metal grubu abicim. ayrıca mustaine'in de uzun zamandır müzikal açıdan yeni bir şey üretememesi, son albümlerin* banal olması heycanlanma isteğini giderebiliyor.

  ama ilginç bir şekilde bu son kadro bana the system has failed dönemini anımsatıyor. bence megadeth'in son iyi albümüydü. davula vinnie colaiuta (rölantide gidiyordu gerçi), lead gitara ise chris poland geçmişti. benzer kalitede bir şey beklentisi içerisine girdim.

  the system has failed albümünün kayıtlarından sonraki 10 yıl boyunca megadeth'e gelen bütün herkes; glen drover, shawn drover, james lomenzo* hatta chris broderick bile görev adamıydı. amaçları konserlerde şarkı çalmak, grubun devam etmesini sağlamaktan öte değildi.

  drover kardeşler megadeth tarihinin sıkıcı çalan ikilisidir bence. glen drover ayrıldıktan sonra broderick'in getirilmesi ticari bir hamleydi. (kanlı bıçaklı bir şekilde ayrılan ellefson'un dönmesi de keza öyle ama ellefson'la olan yaşanmışlığın da tabii ki etkisi var.) gitar sololarının bu kadar ön planda olduğu bir grupta marty gittikten sonra konserlerde ne al pitrelli* ne de glen drover bu soloları -özellikle de marty sololarını- hakkıyla atamadılar. insanların eski şarkıları duymak istedikleri şekilde duymalarını sağlayacak adam olarak geldi broderick. ellefson gruba geri döndüğünde mustaine "oğlum adam marty'nin şeylerini aynen çalabiliyor lan!" diye ellefson'a broderick'i anlatıyor. ellefson gözümü kapadığımda soloyu broderick'in değil de jeff young*un attığını sanıyorum diye demeç veriyor. broderick'in tornado of souls solosunu atışı youtube'da izlendikçe izleniyordu. marty'den sonra ilk kez gruba gelen bir gitarist fanlar tarafından ciddi ciddi benimsendi.

  fakat bu müzisyenler grubun tam bir parçası değiller, genelde konser başına para almaktalar ve son albüm sürecine girilirken verilecek olan aranın oldukça uzun olması, shawn drover ve chris broderick'in ayrılma sebeplerinden birini oluşturuyor. bu 10 yıllık süreçte arada çıkan albümlerin de çok kısa sürede hazırlandıklarını, konserlere ciddi bir şekilde ara verilmediğini anımsıyorum. tur müzisyenleriyle çalışıldığında olan şey bu.

  her şey mustaine'in sikinin keyfine göre olduğu ve olacağı için kiko loureiro'nun da chris adler'in de ne kadar kalacağını bilemiyoruz tabi. adler'in vinnie colaiuta gibi sadece albüm kayıdı için gelmiş olması olası. fakat ne olursa olsun mustaine bu albümde son 10 yılda yaptıklarından daha farklı bir şey yapmak istiyor diye düşünüyorum. son aylarda yaşanan bu ilginçlikler de o yüzden oluyor.
 • inönü stadyumunu unutmayan gruptur

  http://www.megadeth.com/band.php

  edit: 13 albümü temasının, inönü stadyumunun yerini alması ile bu link geçerlilğini yitirmiştir