şükela:  tümü | bugün
 • megalomania'nin turkcesi, buyukluk sanrisi.
 • kendini mega, ultra falan birşey sanmak ve hatta daha kötüsü öyle olmak *.
 • "bunları bir bütün olarak paylaştıktan sonra, asla tam olarak anlatamayacağımı bildiğim halde, "bilmem anlatabiliyor muyum?" dedikten sonra, hemen ya da on yıl sonra aklında belirecek şeyler arasında asla tam, net ve bütün bir görüntü yakalayamayacağını bilsem de...sanırım anlatamicam. shöle yapalım bak şimdi, bütün bunları bir kenara bırak, ben insanım, mükemmele en yakınım, harikayım, süperim hiperim, manyaam ben...ya.. :)))) "

  yeterince açık..
 • "burda neden daha fazla ayna yok?" sorusu.
 • sadece benim entry girmem gereken konu*..
 • megalomani ya da büyüklük hezeyanı, kişinin kendisine gerçekle uyuşmayan üstün nitelikler yakıştırmasıdır. derin bir ruhsal sorunun belirtisidir. megalomani, kendi başına bir hastalık değilse de oldukça şaşırtıcı bir psikolojik durumdur. büyüklük hezeyanları kişinin, yetenekleri, nitelikleri ve yaşantısı hakkındaki mantıksız inançlara dayanır. megalomani, kendini önemseme duygusunun gerçekliğe dayanıp abartılı bir biçim alan, aşırı bir özgüven değildir.

  nedenleri
  megalomani, üç ayrı biçimde ortaya çıkan davranış tipine verilen addır. birincisi, genellikle huzursuzluk, gevezelik, sinirlilik belirtilerinin eşlik ettiği, büyüklük inancı ve davranışlarıyla bir mani olarak belirir. ikinci tipte şizofreni belirtileri görülür: hezeyanlar o ölçüde manik yapıda değildir. kişi olağandışı niteliklere, güç ve zenginliğe sahip olması doğalmış gibi davranır. bu tip megalomanide çoğu zaman başkalarının kötülükleriyle karşı karşıya kalındığı konusunda da hezeyanlar görülür. üçüncü tipte megalomani, ilerlemiş frengi enfeksiyonu sonucu oluşan beyin hasarından kaynaklanır. ne yazık ki, frenginin ilk belirtileri kimi zaman gözden kaçabilir ve başlangıç belirtilerinin hızla yok olmasına karşılık mikroorganizma etkinliğini sürdürür. beyne yayılan enfeksiyon yargılama ve dikkati yoğunlaştırma yeteneklerini bozar, depresyona, megalomaniye ve başka türde hezeyanlara yol açar.

  belirtiler
  megalomanide, gerçeklikle kesinlikle ilgisi olmayan hezeyanlar söz konusudur. sözgelimi, dar gelirli bir megaloman dünyanın en zengin adamıymış gibi davranabilir, tanıştığı herkese büyük miktarlarda çekler yazabilir.

  tedavi
  tedavi, megalomaniyi doğuran nedene bağlıdır. mani ve şizofreniyle birlikte görüldüğünde, ilaç ve psikoterapiyle denetim altına alınır. tam iyileşme garantisi yoksa da belli bir düzelme sağlanır. nedeni frengi enfeksiyonu ise, genellikle penisilinle yapılan acil tedaviye başlanması zorunludur. tedavi sonrasi tam iyileşme ya da en azından kalıcı bir düzelme elde edilir.
 • şu mısralarla birlikte düşündüğüm sözcük:

  (...)
  uzak nedir?
  kendinin bile ücrasında yaşayan benim için
  gidilecek yer ne kadar uzak olabilir?"
  (...)

  (bkz: mataramda tuzlu su)
  (bkz: ismet özel)
 • en agir vakalar icin "narsistik megalomani" terimi kullanilir. (bkz: narsistik megalomani)
 • kendilerine "ya sen de çok megalomansın!","çok artistsin!","çok ukalasın!" dendiğinde sevinçten havalara uçan,hiçbir boku beğenmemek için kıçlarını boydan boya yırtan,aslen özlerinde pek bir numaraları olmadığı için kendilerini bir bokmuş gibi gösterme gayretinde olan,fırsat buldukları her platformda (bu sözlük de olabilir gündelik hayat da olabilir) kendilerini olduklarından iki gram fazla göstermek için methiyelere-bireysel açıklamalara boğan,kompleksli ve kofti insan topluluğunun içinde bulunduğu-ya da bulunuyormuş gibi gözüktüğü-durum.

  bu tespit edilmesi kolay insanları mutlu etmek istiyorsanız "ya ne kadar artistsin" "ne kadar kendini beğenmişsin!" diyebilirsiniz,onlara dünyaları armağan etmiş olursunuz.

  haa megaloman olmayı hakedenler yok mu?var tabi ama onlar zaten kendilerini megaloman-ukala vb. gibi göstermeye ihtiyaç duymamaktadırlar..
 • ben butonuna, tamamen bilincsiz olarak defalarca basma sonucu en az uc tane, ortalama 5 tane kimdir nedir penceresi ile sozluk yasamina devam etme durumu.