şükela:  tümü | bugün
  • illa politik doğruculuğa teşfik edeceksiniz. feministmiş meghan.. ne yapmış feminizm adına, gigi hadid, selena gomez bile un yardım kampanyalarında yer alıyor. bunlar hep pr çalışması. sen git burnunu yaptır, ayak yanlarında çıkan kemiğisileri bile düzelttir estetikle, efendim sırf erkeklerin ilgisini çeksin diye giydirilen seksi kıyafetlerle var mısın yok musun tarzı kutu kızı ol, prensle evlen, en eril yapılardan biri monarşiye katıl ve ben feministim diye söylen. 11 yaşında televizyona çıkmış feminizmle alakalı bir kampanyada, her konuşmasında bundan bahsediyor. sanki ağrı’dan çıkma, kadın los angles’ta büyümüş. medyanın kadınlara dayattığı tüm güzellik ve metalaşma modelini al birebir benimse, sonra çık kürsüye “kadınlar çok güçlü” falan filan zırvala.

feminist akademisyenlerden bahsetsek keşke bu çakma rol modelleri yerine, mesela judith butler okusak; ama nerdeee..
  • debe edit 1: (bkz: sma hastası ayaz bebeğin 5 ayı kalması)

kraliyet ailesinden ayrılırken pek de “yere batsın kraliyetiniz!” dememiş olan düşes. daha ziyade ”ben kraliyet için çalışmayayım ama konumumun haklarını sonuna kadar kullanayım” dedi. aileden onay çıksa ünvanlarını ve sussexroyal markasını kendi işleri için kullanmaya devam edecekti (kraliyet için bir yıldır hiçbir şey yapmadığı halde hala sussex düşesi ünvanını kendi işlerinde kullanıyor), halk baskısı olmasa vergi gelirleriyle restore ettirdiği evin masrafını filan da ödemeyecekti.

başarısız pr hamleleri, çelişkili hareketleri ve görgüsüz tavırları yüzünden halkın sevdiği bir profil oldurulamayınca göz önünden uzaklaşma kararı aldı. kraliyet üyeliğinin avantajlarını kullanarak iş anlaşmaları bağlamaya ve aileye yanlamaya devam etmekte kendisi.

edit: ingiliz kraliyet ailesini osmanlı hanedanıyla karıştırmamak gerek. ingiliz kraliyetine mensup kadınların tek sorumluluğu çocuk doğurup kenara çekilmek değil, kadın erkek tüm senior üyeler yıl boyunca kraliyet için aktif olarak çalışıyorlar ve bu çalışma oranına göre ödenek alıyorlar. kağıt üzerinde maaşlı çalışandan pek farkları yok aslında. meghan ise kraliyet için aktif çalışmayı bırakıp kraliyet üyeliğini kafasına göre kullanmaya karar verdiği için tepki topladı.

debe edit 2: tüm meghan hater’ları, birleşin!
  • londra'da yaşayan bir britanya vatandaşı olarak ve britanya 'nin etnik koken, dil, din ve irk ayrimi yapmama politikasina ragmen.
    evet buna ragmen ve beni ne ilgilendirir bilmiyorum ama acaip sasirdigim bir durum.
    rahmetli diana icin ortalik ayaga kalkmisti. britanya kraliyet ailesi ne ara bu kadar evrensel oldu bravo valla.
    hatun harry 'den 3 yas buyuk, evlenmis bosanmis, gayet siradan bir aile , anne siyahi, vs.
    bu kiz ingiliz kraliyetine giriyorsa ve benim tanisip, iki kelime edebildigim tek kraliyet üyesi ile evleniyorsa . keşke o iki kelimeyi ederken bu kız kadar kendime güvenseymişim. türk olduğum için beni istemez sandıydım. *
    ben artik cidden mucizelere inanıyorum .
    bekle dünya ben geliyorum.
    zorunlu edit : aşağıda şahsımla dalga geçen, yukarıda yazdıklarıma ithafen yazılmış bir entry üzerine bu edit yapılmaktadır.
    efendim harry ile evlenebilirmişim de, bak bak güvene bakmış vs bayağı dalga geçmiş türk kadınları ile benim entry üzerinden maşallah. bu sekilde kendimle ilgili yazmam ama altı sene önce londra ya yuksek lisans tezimi victoria and albert muzesi icinde hazirlamak uzere gittim. o donem de ani bir kararla turkish businessperson visa basvurdum , kendi adima bir sirket kurdum. bes sene sonunda (ki kolay bir surec degildi ) gecen aylarda britanya vatandaşı oldum ve british pasaportumu teslim aldım. bunların hepsi emek, zaman ve sabır ile oldu. prens bulmaya vaktim olmadı.
    türkiye'den siktir olup gitmek başlıklarına sürekli türkiye' yi kötüleyenlerin aksine ben gittim , çalıştım ve yaptım. ve bunu yaparken türk olmaktan da gurur duydum.
    ben diyorum ki bu kız ingiliz kraliyetine giriyorsa ben artik cidden mucizelere inaniyorum ve bilincaltimda bana ogretilmis sacma kurallari , yapamassın, edemessin, uygun düşmez vs kalıplarını bir kenara bırakıyorum. isteyınce her sey olur arkadaslar diyorum. yeter ki biz bilinçaltmızda toplumun ve aiılenın bize dayattıgı yanlıs kodları silelim dıyorum. bunu da esprili bir dille yapıyorum.
    sonra geliyor klavye başında bir yazar kişisi hem de hatunmus yeni farkettim bana kezban diyor!!!
  • hanımlar beyler,
    kraliyet ailesi'nin prens harry'nin meghan markle'la izdivacına onay vermesine hayret edenler olmuş. hiç şaşırmadığım gibi nasıl olduğu konusunda bir iki kelam edeyim, sizleri aydınlatayım.
    öncelikle prens charles ve diana evliliği sürecinde charles taht sıralamasında 1. konumdaki adaydı, veliaht prensti; yani evleneceği kişi her bakımdan çok önemliydi, haklı olarak da ince elediler, sık dokudular. (sonrasında hata olduğu anlaşıldı, ayrı konu.)
    prens william evlilik sürecindeyken, babasının (prens charles) ardından taht konumunda ikinci sıradaydı. genç jenerasyonun en önemli varisiydi. kaldı ki ikinci elizabeth'in charles'ı pas geçip tahtı direkt willam'a bırakacağı, zaten zamanında charles'la camilla'nın evliliğine de charles'ın tahttan feragat etmesi karşılığında izin verdiği bile söylenir. bu sebeple william'ın evliliğinde bu kez "asalet" kuralı gözetmeseler de, gelin adayının halkın üst tabakasından (sosyoekonomik statü), daha önce evlenmemiş, tıbben çocuk doğurabilir ve kültürel olarak kraliyet ailesine uyum sağlayabilir olmasına özen gösterdiler. kate middleton adeta bir "proje gelin"di. asalet hariç tüm kriterlere birebir uyuyordu. asil değildi belki ama has ingilizdi, etnik kökeninde göçmenlik yoktu. oldukça iyi ciro yapan, kendi aile şirketine sahip bir ailenin kızıydı, william'ın sınıf arkadaşı üstelik "sanat tarihi" mezunuydu, adı bir skandala karışmamış, daha önce evlenmemişti. elinden geldiğince kraliyet kurallarına uyuyor, nişanlılık evresinde onların istediği şekilde kendini geliştirmeye çalışıyordu(evlilik öncesi ingilizce telaffuz kursuna gitmek gibi.) buna rağmen yaklaşık 10 yıl sevgili olduğu william'la evlenebilmeyi sabırla beklemiş, üstelik bu süreçte kraliyet ailesindeki bazı gerginlikler sebebiyle william'la 2-3 kez ayrılmıştı bile. emin olun o süreçte willam'ın gönlünün kayabileceği asil bir kız bulunsaydı, o kızda karar kılınacaktı zaten o süreçte william'ın önüne başka alternatifler getirildiği hep söylenir. o dönem kendisine waity katie bile denmekteydi basında. son olarak da bonus özellikler olarak william'la yaşıttı ve de fiziken güzel bir kadındı. hani şu kraliyet protokollerinde kraliyet üyelerinin kendilerinden bile daha prezentabl görünecek şekilde hem de.
    şimdi gelelim harry'e, harry'nin kiminle evlendiği sanılanın aksine kraliyetin öyle çok da zikinde değil! neden diyecek olursanız kate middleton'un yakında doğacak üçüncü çocuğunun doğumu itibariyle harry taht sıralamasında 6. sıraya düşüyor. zaten harry ve meghan'ın resmi nişanı'nı duyurmak için de bu hamileliği duyurmayı beklediler nedense! yani özetle bu şartlar altında harry'nin hiçbir zaman taht yüzü göremeyeceği aşikar olduğundan kendisinin salatalıkla bile evlenmesine izin verebilirler!
    birleşik krallık kendisine, üzerinde güneş batmayan imparatorluk ünvanını kazandıracak şekilde avustralya'da aborjinler, kanada'da kızılderililer, ve okyanus adalarında da zenci ve melez ırklarından sömürge tebaaya sahip. bir kraliyet mensubunun, anne tarafından zenci melezi bir vatandaşla evliliği brexit türünden ayaklanmaların çokça revaçta olduğu şu günlerde ingiltere tebaa'sının üzerinde ne kadar da olumlu bir etki bırakır hiç düşündünüz mü?
    bilmeyenler için 2 önemli bilgi daha: meghan ailenin ilk melez ve ilk yahudi gelini olacakmış! (yahudi geline de nasıl o meşhur katedral nikahlarından yapacaklar, tam bir merak konusu!)
    çok merak ediyorum, acaba tüm gelinlerine kraliyet görevleri hariç hiçbir iş yapmama kuralı koyan kraliyet ailesi (diana'ya anaokulu öğretmenliğini bıraktıran, kate'e aile şirketini bıraktırıp, onun eğitimini aldığı sanat tarihi üzerine bir kariyer yapmasına engel olan) aktris gelinlerine de mesleki ambargo koyacak mı? ayrıca kurallara göre kraliyet mensuplarının şahsi sosyal medya hesaplarının olması yasak, şu anda sosyal medyayı aktif olarak kullanan meghan markle, acaba evlenince hesaplarını kapatmak zorunda bırakılacak mı?
  • kraliyet noel masasında yer almamalarının sebebi bu seneki konseptin 4 jenerasyon kral kraliçe veliaht ön plana çıkarma konseptidir. kraliçe ve tahtın diğer 3 varisi charles, william ve george noel pudingi etkinliğinde buluşmakla birlikte tahtın 3 varisi ve aileleri artık iyiden iyiye ön plana çıkarılıp onlara yeni görevler ve patronluklar verilmekte. dolayısıyla harry veliaht olmadığı için harry ve meghan’ın bu konseptlerde zaten yeri yok. geçen seneki kraliyet noel masasında da yoklardı sadece arka plandaki bi masadaki resimleri puslu ve oldukça geri planda göründü. yani daçıs meghan zaten kraliyet protokolünde ön planda olamayacağı için istediği şekilde yaşıyor. lakin bunu yaparken kendini ve ailesini iyiden iyiye kraliyetten soyutladı. ayrıca en ufak bir eleştiride hayatıma karışıyolar falan gibi ağlamaları sıktı artık ne bekliyordu kraliyete giriyosun herkes konuşacak herkes kendince taraf olacak. kate de ilk evlendiğine yapmadıkları demedikleri kalmadı. üstsüz fotoğrafları sızdırıldı. william’ın sevgilisi olduğu öğrenildiğinden itibaren evinin önünde gazeteciler bekliyordu yolunu gazeteciler kesiyordu. bir kere bile laf edip mızmızlanmadı. 10 sene bekledi bu süreçte ayrıldıkları oldu hakkında yazılmayan kalmadı lakap takıldı yine ses etmedi. ama meghan ? yok diana canından olmuş da bu da korkuyomuş ne haddine senin vasfın ne de diana’yla kıyaslıyosun kendini? eski kocasından çocuk yapmamak için ayrılan kadın prensten anında hamile kalıyor. bana hiç bir şekilde samimi gelmiyor. hele hamilelik dönemindeki karnını gösterme çabalarının defalarca basına malzeme olması. şunları şunları yapmam diyip hatta basın bildirisi yayınlatıp tekrar yapması şimdi de ayrı noel tatilleri falan hiç samimi değil. tabii ki ailesiyle ayrı tatil yapmaya hakkı var lakin samimiyetsizliği siyahiliğinden değil çelişen davranışlarından.
  • milletin neden bu kadar begendigini anlamadigim kadin. hadi amerika'da esmer hatun nispeten daha az, ondan cekici geliyor. lan turkiye'de bu karinin tipinde yuzlerde kadin vardir. su kadina cingene etegi giydirip eminonune koysan kimse suratina bakmaz lan. manyaksiniz yemin ediyorum.

tercihini her zaman acik tenli hatunlardan kullanan biri olarak suits'te guzel kadin gormek isteyenlerin sarah rafferty'e bakmalarini tavsiye ederim.

tabi zevk meselesi her sey. ama hazir zamanin otesi de kalkmisken trolluk yapayim dedim.
  • kate middleton'dan sonra turnayı gözünden vurmuş ikinci hanım kızımız. allah mutlu mesut etsin tabii de söylemeden geçemeyeceğim, hakikaten ben de şaşırdım. görünen o ki, oğlunun camilla parker ile evlenmesine razı olmayıp "soylu" olacak diye ısrar eden, bu nedenle soyluların yaşça uygunları arasından en güzellerden diana'yı gözüne kestiren, sonunda o'nu gelini yapan ama bu uğurda hem charles'a hem de diana'ya işkence eden, sonunda da geriye paris'te bir arabanın içinde paramparça olmuş bir üçüncü kadın, camilla ile charles'ın arasında paramparça olmuş bir aşk hikayesi ve annesiz büyümüş iki tane torun bırakan queen elizabeth epeyce akıllanmış; zira ne kate middleton ne de meghan markle soylu değil ve torunlarının kendi özgür iradeleri ile evlenmeyi seçtiği insanlar. zor yoldan öğrenmek bu olsa gerek.

o değil, çiftlerin birbirlerine olan sevgilerini hal-hareket ve tavırlarından çözmek en büyük hobilerim arasında; hatta bu tavrım öyle bir seviyeye geldi ki kendim ilişki yaşayamaz oldum ama bu başka mesele. bugünkü fotoğraflarda meghan'la harry'e bakınca -ne yazık ki- bir aşk hikayesi göremedim. harry'nin meghan'a ilgisi olduğu aşikar ama meghan'ın elini tutuşunda bile bir yapaylık var bence, buradan bakınca meghan için para-statü-güç üçlüsü çalışmış gibi gözüküyor ki prens harry konumundaki bir insan için böyle olmama ihtimali binde birdi zaten... halbuki, kate ve william öyle değil, her ikisinin de hem bakışlarından hem hal ve tavırlarından birbirlerine olan ilgileri rahatlıkla okunabiliyor, 3. çocuktan sonra bile. o yüzden, ne yazık ki bir kate middleton değildir ve olamayacaktır. ama ingiltere'nin yeni düşesidir, hayırlı uğurlu olsundur.

ek: meghan 2011 yılında evlenip 2013'te boşanmış. "dünya tarihinde eski sevgili/eşe atılan goller" sıralamasında yemin ediyorum birinciliğe yükseldi bu hareketiyle. meghan vurdu gol oldu. saygılar.
  • kız oyuncu olmaya çalışırken bir sürü ek iş yapmış, suç mu? herkes babadan zengin olmuyor kusura bakmayın. hosteslikle, figüranlıkla, yan rolle de olsa kendi tırnağıyla çalışmış çabalamış, oyuncu olmuş kadın. ne yapsaydı birilerinin altına mı yatsaydı? seks kasedi mi çıkarsaydı?
    bir sürü ünlü veya halka mal olmuş kişi geçmişte bir sürü ek iş yapıyor böyle de bu kız yapınca mı ayıp oldu? gayet oturaklı, saygılı, geldiği konumun yükünü kaldıran, çiçek gibi kız vallahi. ne görgüsüzlüğünü ya da abesliğini gördünüz? asıl acayip geçmişli biri varsa o da harry'dir. geçmişinde partileyip duran, çıplak fotoğrafları basına sızan, "bad boy" ünvanı elde etmiş bir kişiydi kendisi hatırlatırım. birinin geçmişi konuşulacaksa o da harry'ninkidir. bizzat kendi emeğiyle para kazanmış bir insanınki değil.
  • yıllar yıllar evvel, kraliçe elizabeth’in en ateş ettiği dönemde, sarayda borusunu öttürdüğü bir gün charles philip arthur george gelip, kendisine diana ile evleneceğini söylediğinde öfkesinden sarayı ters çevirmişti. prenses diana’nın inciğine cinciğine, 7 ceddine kadar araştıran, kadına bekaret testi yaptıran, ne evlilik öncesi ne evlilik sonrası hala diana’ya nefes aldırmayan kadın, kriterleri baz alındığında son derece “fail” olarak nitelendirebileceğimiz 3. sınıf hollywood ünlüsünü gelin olarak kabul edebiliyor ya, ben sana ne diyeyim ulan.

okey, harry varislik konusunda 6. sırada olabilir ve ömrü billah saray yetkilisi olamayacaktır belki ama bunun ne önemi var ? eğer sen kraliçe elizabeth’sen, saraya gelen gelinlere de, torunlarına da kan kusturtmayı kendine görev edinmişsen, olaya sadece tahta geçecek olan kişinin hayatını irdelemek olarak yaklaşmayacaksın. dolaylı yoldan da olsa, her ne kadar harry’nin krallığı ihtimal doğrultusunda bile olmasa da sen o saraya bu kadını sokuyorsun. üstelik herhangi bir sıkıntı yaratmadan, kriterlerini hiçe sayarak. bunun sebebi olarak harry’nin çok çapkın bi serseri olup, hollywood dergilerinde çıplak fotoğraflarının yayınlanmasına dur demek istediği için olduğunu düşünüyorum. yani bir nevi “allah belanı versin harry, tüm itibarımı ayaklar altına aldın, ne halin varsa gör bıktım senden” psikolojisi ile böyle bir duruma izin verdiğini düşünüyorum.

gelinler ve torunlar, herkes bir şekilde kraliçe elizabeth’in kötü tarafını görmüştür ama en büyük garezin diana’ya idi değil mi elizabeth ? bu kadar insancıl, manevi bilinci yüksek, sosyal sorumluluk figürü olan bir kadının, senin gibi bir reptilian’a yakışmayacağını düşündün. yan ateşlerde be. meghan yılanı seni sarayın merdivenlerinden itip, kaza süsü verir umarım.
  • evet gelinliği üstüne çok pottu ve dikişleri oransız yerlere düşümlüyordu ama teoride çok şık ve tam kendime hayal ettiğim bir gelinlik stili olmuş. (518.000 tl olmasının dışında)

hanımkızımızın ırkı, cinsiyeti, ailesi beni ilgilendirmez. beni rahatsız eden tek bir şey var. o da dünden beri "feminist gelin, bağımsız gelin, zırt gelin" diye verilen başlıklar. daha önce vermiş olduğu demeçte de bir feminist olmaktan gurur duyuyorum demiş, umarım şu anda aynı fikirde değildir zira eğer öyleyse söyleyecek iki çift lafım var.

bundan sonra hayatı boyunca aldığın nefesi bile kocasının ailesine soracak olan bir insan hakkında un women dahil herkes feminist diyor. yok ebesinin amı ali sami artık ya. kadın prensle evlenicem diye çat diye hollywood starlığını bıraktı. feministlerin çıkarması gereken ders bu mu yani şimdi anlayamadım?

çocuklara, gençlere kötü örnek oluyorsun. her şeyi de ama bu samimi, bağımsız kadın ayaklarını bırakalım. komik duruma düşüyosun.