şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhammed emîn efendi, istanbulda bulunan meşâyıhın büyüklerindendir. mekke-i mükerremede ahmed yekdest-i cüryânîden icâzet aldı. üç sene sonra istanbula geldi. 1745'de vefât etti. unkapanına inen cadde ile zeyrek yokuşunun kesişdiği tepe üzerinde soğuk kuyu pîrî pâşa medresesi kabristânında, sevenleri ziyâret edip feyz almakta, muradlarına kavuşmaktadırlar.
 • - bu âleme niçin gelindiğini, asıl maksadın allahü teâlâya kulluk olduğunu bilmelidir. can bedende iken mârifetullahı isteyip, dünyâ ve âhiret seâdetine mazhar olmalıdır, diye buyurmuştur.
 • yola çıkarken ruhuna okunan fatiha'nın kazalardan koruyacağına dair bir inanç mevcuttur.
 • unkapanı'ndan bozdoğan kemeri'ne doğru giderken, sağ tarafta, zeyrek'te, zeyrek mehmet paşa sokakta cami avlusundaki kabristanda medfundur. kuddise sirruh.
 • kimseye sormadan kendi yolunu bulanların gelmesini dileyen tokadi hazretlerinin türbesi içindeki minik cep camisi, belkide istanbul'un en şirin camiisidir.

  tamamı ahşap kaplama mimber ve mihrap sükunet veriyor insanın ruhuna..

  tesbihleri..;

  http://i.hizliresim.com/brbn1m.jpg
  http://i.hizliresim.com/7qvlnl.jpg
 • istanbul’daki manevi zenginliklerden bir tanesidir. unkapanı’nda zeyrek yokuşunda surların oradadır kabri.

  benim kendisinden haberdar olmam ise rahmetli münir özkul, mehmed emin tokadi hazretlerini anlatan bir filmde oynamıştı, bu film ile olur.

  rahmetli münir özkul’u görünce izleyeyim demiştim ve böylece ben de tanışmış oldum. mesele ölüden medet ummak değil, şahsen kabri ziyarete gidince bir taraftan istanbul’un güzellikleri, bir tarafta kediler, deniz havası, ezan sesi ve yaşamış gönlü ve ilmi yüce bir zat. insan bazen sığınacak, kendini teslim edecek bir yer arıyor, işte öyle bir yer.

  eskiden kabrin çevresi daha bakımsızmış, filmde de izlerseniz görürsünüz ama şimdilerde çevresi güzelleştirilmiş, daha temiz bir düzene sokulmuş. ön tarafta da küçük güzel bir cami.

  istanbul’da bu gibi yerleri gezip görmeyi seviyorsanız burayı da gidip görün, bir fatiha okuyun.
 • şirk 4.0