aynı isimde "mehmet akif ersoy (gazeteci)" başlığı da var
 • istiklal marşı'mızın yazarı... gece, uykusunda kafasına avakado düşmesiyle birden "buldum" nidalarıyla uyanıp, duwara istiklal marşı'mızı yazmıştır. hürriyet şiirleri ve sabahat ahıa.. pardon; safahat isimli bilmem kaç ciltlik kitap serisi ve "çanakkale şehitlerine" isimli şiiri ile de tanınır. müslüman kesim tarafından sahiplenilirken, dinine bağlı biri olduğu yazdıklarında da hissedilirken bir diğer yandan da mason olmakla suçlanmıştır bi ara.
 • bütün şairler gibi o da dewlet tarafından sahiplenilmemiş, fakirliq içinde ölmüştür büyük ihtimal. hatta eminim... bi efsane de; çok ihtiyacı olmasına rağmen kendisinden istiklal marşı'nı yazması istendiğinde "işin ucunda para warsa ben yazmam istiklal marşı" gibi şiir kafieli bi cümle söylemesinin ardından, para olmayacağına ikna edilmesi sonrası marşı yazdığı hikayesidir.
 • $apka kanunu cikinca tepki olarak ulkeyi terkedenlerdendir.
 • bize göre fakirlik sayılabilecek ama kendisine göre huzurlu bir şekilde öldüğünde arkasında istiklal marşı dışında en az o kadar güçlü onlarca şiir bırakmıştır.
  cumhuriyetin gençlik yıllarının ve kurtuluş savaşı yıllarının en iyi şairidir.
  kendisinden sonra gelennazım hikmet ve necip fazıl kısakürek gibi farklı alanlarda aşmış şairlerin öncüsüdür.
  nazım hikmet sol sempatizanlarının idolü olduğu halde sağ kesimin de inkar edemediği bir şairken aynı durum necip fazıl için de tam tersi kutuplarda geçerlidir.
  ancak mehmet akif geçmiş dönem dilini kullandığı için hakkettiği beğeniyi yeterince görememiştir günümüzde.
  ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen okuyan kişi hangi görüşe mensup olursa olsun içini titreten şekilde mısralar yazabilmeyi başarmıştır.
  çanakkale şehitleri şiiri çanakkale savaşınının daha güzel anlatılmasına izin vermeyecek kadar muhteşemdir.

  örn:
  http://www.antoloji.com/…812&sair=94&sira=5&adet=17

  "ey şehit oğlu şehit isteme benden makber
  sana kucağını açmış duruyor bak peygamber"

  "vurulmuş tertemiz alnından yatıyor
  bir hilal uğruna ya rab ne güneşler batıyor"
  (çanakkale şehitleri)
 • aruz vezni nin en usta örneklerini vermiş olan, nerdeyse 80 yıldır her fırsatta söylediğimiz istiklal marşının yaratıcısı olmasına rağmen, ölümü üzerine devletin tören yapmadığı gibi, hangi akla hizmet gayesiyle bilinmez ölüm haberini radyolardan bile duyurmadığı ustad.
 • bir donem burdur milletvekilligi yapmi$tir.
 • istiklal marşı'nın yazarı olarak bilinen şairin eserlerinin toplandığı safahat adında bir divanı bulunmaktadır. köktenci eğilimleri nedeni ile -fes yasaklanıp şapka kanunu çıktığında- fas'a göç etmiştir. mecliste ayakta alkışlanan istiklal marşı ise mozart'tan arak beste ile battal edilmiştir.
  edit: erchleida uyardı. fas'a değil mısır'a gitmiştir.
 • safahat adında cilt cilt eseri vardır.
  ne vezindir, ne uyaktır o öyle..
 • bir gün bir mecliste genç bir adam usta şaire alaycı bir tavırla "siz baytar misiniz?*" diye sorar.
  üstat şu cevabı verir: evet. bir yeriniz mi ağrıyordu?
hesabın var mı? giriş yap