şükela:  tümü | bugün
 • ülke tv röportajında*, "abdi ipekçi neden öldürüldü?" sorusuna cevap olarak "5 bin insan öldürülmüş, iç savaş var, komunist çeteler var, her gün ülkücü öldürüyorlar, o arada ölmüş. olay bu kadar basit." demiş.

  akıl sağlığının yerinde olmadığı konuşma şeklinden, baş ve göz hareketlerinden açıkca görülüyor. kendisini dinlerken hapisten neden/nasıl çıktı acaba diye düşünmekteydim ki bana cevap niteliğinde şu sözlerini duydum: "halkın cumhuriyetini inşa ediyorlar. evet bugün ak parti olsun, demokratik güçler olsun.. halkın cumhuriyetini inşa ediyorlar. insan haklarını, demokratik hukuk devletini inşa etmeye çalışıyorlar. karşılarında kim var? pkk, mhp, chp ittifakı var."

  bugün oy kullansanız kime oy verirdiniz sorusuna cevap olarak "gerçek cumhuriyetin kurucusu, demokraik hukuk devletinin kurucusu bugün ak partidir." demiş. ayrıca referanduma evet dediğini belirtip referandumun karşısındakileri ise "oligarşik chp, sahte ırkçı, millliyetçi mhp, ve kürt ırkçısı satanist pkk" olarak tanımlamıştır.

  buna yakın söylemleri 20 yıl sonra başka bir tv programında ogün samast'tan duymamız hiç şaşırtıcı olmaz.

  edit: bir benzeri de benzer söylemlerle ortamlara girdi: (bkz: muhsin kehya) - http://www.radikal.com.tr/…id=1094085&categoryid=77
 • "1 şubat 1979'da gazeteci abdi ipekçi'yi öldürdü. 25 haziran 1979'da gözaltına alındı, 11 temmuz 1979'da tutuklandı, 25 kasım 1979'da maltepe askeri cezaevi'nden firar ettirildi. ağca'ya, ipekçi davasından 28 nisan 1980'de idam cezası verildi. kayıplara karışan ağca, papa 2. jean paul'e 13 mayıs 1981'de suikast girişimiyle ortaya çıktı. yakalanıp, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. italya'da 19 yıl tutuklu kalan ağca, 14 haziran 2000'de iade edildi, kartal h tipi cezaevi'ne konuldu. yargılandığı bir dosyadan zaman aşımıyla kurtulan ağca, iki gasp suçundan ise 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ağca türkiye'de sadece 5.5 yıl tutuklu kaldı."

  e. mavioğlu, a. şık, kırk katır kırk satır 1. cilt, s.32, 2010.

  ayrıca (bkz: kırk katır kırk satır/@shelbyl)
 • delidir ne yapsa yeridir. ccc malatya lı hemşerim... bizdeki bir deli dünyayı karıştırır. elazığ da o kadar deli var daha bi bok yaptıkları yok...
 • ülkücü terörün marka ismi.
 • şu aralar hayatını film yapmaya çalışan ve bunun için "1 milyon koyacağız 10 milyon alacağız"diyen şark kurnazı. direk niyetini açıklamış. öyle gerçekleri açıklayacağım, neden, nasıl falan değil 1 milyona 10 milyon.e

  neyse biz geçmişe dönelim. ağca papayı vurduktan ve hüküm giydikten iki yıl sonra papa john paul'a ağca'nın onu kimin emri ile vurduğu sorusunun cevabını bulacağına dair bir söz verildi. bu sözü veren papanın çok güvendiği bir rahipti. ünvanı, nunzio apostolica con incarichi speciali idi adı, luigi poggi idi. avrupa'da istihbarat toplamakla görevli bir papalık ajanıydı ve aylardır mossad ajanları ile irtibat halindeydi. bunu papa'ya söylediğinde papa devam etmesini istedi.

  1983 kasımında poggi bu toplantılardan birinden vatikan'a dönüyordu. sorunun cevabı da yanındaydı.

  amerika'lılara (cia'ye göre) papa'nın vurulmasının altında kgb vardı. papa'nın komünizm karşıtı konuşmaları ve cia ile yakınlığı ile açıklıyorlardı bunu. evet papa ile cia arasında çok yakın bir ilişki vardı ve cia raporuna göre bu kremlin’i rahatsız ediyordu. “agca’s attempt to kill the pope: the case for soviet involvement (ağca’nın papayı öldürme girişimi: sovyetler’in olaya karışma olasılığı)” adında bir rapor hazırlamışlar ve papayı perde arkasında sovyetlerin olduğuna inandırmışlardı.

  oysa mossad lideri admoni suikast planın arkasında başka bir cevap bulmuştu. ona göre komplo tahran’da ayetullah humeyni’nin tam onayı ile hazırlanmıştı. papayı öldürmek hristiyan değerlerine karşı girişilen cihadın açılışı olacaktı.

  mossad’ın yaptığı analizlerden birinde papanın türkiye’ye düzenleyeceği gezi için ağca tarafından gazetelere yollanan tehdit mektubu inceleniyordu. mektupta “türkiye’nin ve din kardeşi olan islam ülkelerinin orta doğu’da önemli politik, ekonomik ve askeri güç haline geleceğinden korkan batılı emperyalistler, böylesine hassas bir dönemde haçlılar’ın dini lider görünümündeki kumandanı papa john paul’u türkiye’ye gönderiyorlar. eğer bu ziyaret iptal edilmezse, kumandan papa’yı kendi ellerimde öldüreceğim.” diyordu.

  mossad bu mektubun tahran’da yazıldığına kesinlikle emindi. mossad bilgisayarları humeyni’nin konuşmaları ile mektup arasında benzerlikleri tespit etmişti. ayrıca hapisten kaçtıktan sonra ağca’nın iran’a kaçtığı ve aylarca orada eğitim görerek beyninin yıkandığını da biliyorlardı.

  aslında cia’in suçladığı soğuk savaşta olduğu rusya, mossad’ın suçladığı ise daimi düşmanı irandı her istihbarat örgütü kendi çıkarına göre papa suikastine yaklaşıyordu.

  23 aralık 1983’te papa hapishaneye giderek ağca’yı ziyaret etti.

  t4 numaralı hücrenin kapısında belirdiğinde ağca ayakta duruyordu. papa yüzüklü elini uzattı. ağca tokalaşma için bir an tereddüt etti ve eğilip papanın yüzüğünü öptü sonra papanın elini tuttu ve anlına bastırdı.

  “mehmet ali ağca sen misin?” diye sordu papa italyanca.

  “evet”

  “burada mı yaşıyorsun.”

  “evet”

  papa sandalyeye, ağca yatağının kenarına oturdu.

  “kendini nasıl hissediyorsun?” diye sordu papa.

  “iyiyim iyiyim.”

  ağca papanın sol kulağına fısıldayarak konuşmaya başladı. papa hafifçe başını öne arkaya sallıyordu. ağca bir an durakladı ama papa eli ile konuşmayı sürdürmesini işaret etti. başları birbirlerine değecek kadar yakınlardı. bir den john paul’ün yüzünde acı bir ifade belirdi. gözlerini kapattı. bir süre bu şekilde konuşmaya devam ettiler. yirmi dakika sürdü konuşmaları.

  ayağa kalktıklarında papa cübbesinin cebinden üzerinde papalık mührü bulunan bir kutu çıkarttı. ağca kutuyu şaşkınlıkla açtı ve içinden sedef kakma bir tespih çıktı.

  “teşekkür ederim.” dedi ağca.

  “niente. niente” dedi papa. (teşekküre gerek yok, bir şey değil)

  bu görüşmenin ardından vatikan sözcüsü ağca’nın belli bir seviyeye kadar bilgisi olduğunu, bir komplo yapıldıysa profesyoneller tarafından gerçekleşmiş olduğunu ve onların iz bırakmayacağını açıkladı. oysa papa öğrenmek istediğini almıştı.

  papanın kendisine düzenlenen suikast girişimin ardında sovyetler değil, tahran olduğunu öğrendiği iddialar arasında. buna inanan papanın hem islam’a hem de kendisine yardım eden mossad’a bakış açısında değişmeler olmuştur. etrafındakilere yaklaşan çatışmanın batı-doğu veya abd-rusya arasında değil islam ve hristiyanlık arasında olacağını söylemeye başlamıştı.

  peki mossad neden bu suikasti çözmek için bu kadar istekliydi. zamanın israil başbakanı golda mair vatikan ile diplomatik ilişkiler kurmak istemiş ama başarısız olmuştu. israil vatikan ile iyi ilişkiler kurmak istiyor ve vatikan'ın yaser arafat ile olan muhabbetinden rahatsızlık duyuyordu. papaya aradığı cevapları verme isteklerinin altındaki neden basitçe bu şekildeydi.
 • yaşamı, yaptıkları ve tahliyesiyle skandallara konu olmuş ilginç bir tarihsel şahsiyet, nükhet ipekçi'nin yerinde benzetmesiyle milli katilimiz. abdi ipekçi cinayeti dışında 12 eylül öncesi birçok siyasi cinayet ve gasp olayına adı karışmış, 12 eylül sonrası askeri cezaevinden kaçırılarak milliyet gazetesi'ne papa'yı öldüreceğine dair bir mektup bırakmış, sonrasında da papa'ya suikast düzenlemiş ancak başarısız olmuştur. kimilerince devletin içerisinde konumlanmış uluslararası bağları bulunan gizli bir şebekenin piyonu olduğu iddia edilmektedir. italya'daki 20 yıllık cezasını dahi tamamlamadan (19 yıl 1 ay yatmıştır) papa affıyla türkiye'ye dönmüş, italya'da yaptığı açıklamalara ve itiraf ettiği suçlara rağmen türkiye'de sadece abdi ipekçi cinayetinden yargılanmış ve rahşan affı ile idam cezasının kaldırılmasına ek olarak italya'da başka bir suçtan yattığı süre türkiye'deki suçuna eş tutularak serbest bırakılmıştır. ayrıca yıllar evvel malatyaspor tribünlerinin tezahüratlarına da konu olmuştur; "malatya'da doğdu, papa'yı da vurdu, helal olsun sana mehmet ali ağca, mehmet ali ağca"... bu konu, çok haklı ve yerinde bir şekilde fransız le figaro gazetesinde yazılmış ve türkiye demokrasisi eleştirilmiştir.
 • ülkücülerin bir dönemki simge ismi. onu yetiştiren öyle bir bataklık ki kurumak bir yana ogün samast gibi taze ürünler vermeye devam ediyor... polat alemdar gibi olmak isteyen onbinlerce terörist adayı var belki de.
 • adam 30 yıl yatmış ama,şuanda eminimki. türkiyedeki biçok insandan daha kral şartlarda yaşıyor.bizzat gördüğüm için iletiyorum bunları.adamın hayatının filmini yapmak için bir çok ülke şuan devrede.
 • abdi ipekçi suikastinden sonra girdiği hapishaneden kaçıp abdullah çatlı'nın evinde saklandığı sıralarda milliyet gazetesine kendi kendini ispiyonladığı bi mektup yazan katil. hani bunların ve akıl vericilerinin davasının hikmeti ne, o da meçhul de, sığır zaten imla ne bilmiyor, yalan yanlış türkçesi ile kitap da yazıyor ya la. mektubu aynen şöyle;

  "milliyet gazetesine

  türkiye'nin kardeş islam ülkeleri ile ortadoğuda yeni bir siyasi, askeri ve ekonomik güç oluşturmasından korkan batılı emperyalistler hassas bir dönemde dini lider maskeli haçlı kumandanı john paul'ü acele türkiyeye gönderiyorlar. bu zamansız ve anlamsız ziyaret iptal edilmezse papayı kesinlikle vuracağım. cezaevinden kaçmamın tek nedeni budur. ayrıca abd ve israil kaynaklı mekke baskının hesabı sorulacaktır. ayrıca kansız, sessiz ve basit bir kaçış olayını rica ederim büyütmeyin.
  saygılarımla."

  amca bi de hapishaneden kaçışını da büyütmemelerini rica ediyor.