şükela:  tümü | bugün
 • 58. hükümette görev yapacak olan dört devlet bakanından sadece biri.
 • özgürlüğe açılan eller, ışığın kavgası, halkın soluğu, şiirsiz kalmasın, yeryüzü sancısı, yürekte yanan dünya adında şiir kitapları olan, 58. hükümetin bakanıyla isim benzerliği bulunan şair kişi
 • "iyi felsefeci iyi bakan olabilir mi?" sorusunun cevabını oluşturacak kişi.
  kendisinin iyi felsefeci olmasının yanında iyi bir insan olduğu da söyleniyor bu kadar çok iyilikle nasıl politikacılık yapacak, nasıl bürokratlarla uğraşacak çok merak ediliyor. başaracağı umut ediliyor.
 • bab-i ali nin sado-mazo ruhlu muhabirleri arasinda pek bi sevilen eski istihbarat seflerinden
 • tanrı-ahlak ilişkisi adlı kitabında:
  "gerçek anlamda dindar olan bir kimsenin ahlak kurallarını hiçe sayması mümkün değildir. ancak bu, dindar olmayanın ahlaklı olamayacağı anlamına gelmez. ateistin hiçbir ahlaki ilkeye sahip olamayacağını ön sürmek gerçeklere ters bir tutumdur."

  ve

  "eğer bir insan ahlak kurallarına uyuyorsa farkına varmadan da olsa tanrı'ya inanmaktadır demek, savunulması güç ve gerçeklere ters düşen bir tutumdur."

  cümlelerine yer vermiş bakan.
 • yoklamalarda esnek davrandigi icin cogunlukla kimsenin derse istirak etmedigi fakat gerek edebiyat bilgisi gerek yasam tecrubesi ile kendisinden cok seyler ogrenebileceginiz bilkentte turkce dersleri veren hoca.
 • fuat köprülü'ye * benzettiğim ilim adamı. ilim adamı dedim, çünkü ilim adamlığı, siyasetinden önce gelir. aynı, fuat köprülü gibi; köprülü, siyasi yönü ile pek az tanınmasına rağmen, bilim yönünden daha çok tanınmaktadır.

  ilerde, mehmet aydın'ın da siyasi yönünden çok, ilmi yönü ile konuşulacağına inanıyorum; şimdi siyasi yönü ile, konuşulsa da.

  akademik kariyerini avrupa ve amerika'da yapan aydın, 28 şubat sürecinde de mgk'nın dini danışmanı idi.

  hadise göre "allah, bir devlet adamının hayrını dilerse, o devlet adamına aklı başında danışmanlar verirmiş". hükümet, bu adama ne kadar, danışıyor? bilmiyorum. fakat, bir ara adı başmüzakereci için bile geçmişti; hatta cumhurbaşkanlığına bile adı geçmekte...

  fazlur rahman'ı türkiye'ye tanıtan ve sevdiren de gene kendisidir...

  ayrıca, "neden, din felsefesine yöneldiği" sorulunca, şöyle cevap vermiştir: "hadis, tefsir gibi ilimleri adeta yuttum, tatmin olmayınca felsefeye yöneldim."
 • ben bu adama saygı duyuyorum. belki de kendisiyle ilk tanışmam, bir mircea eliade çevirisiyle olduğu içindir.
 • 1973 adana dogumlu. çukurova üniversitesi maden mühendisliği mezunu, balıkadam, şair ve ressam. www.sozmilletindir.com 'un yazarı.