şükela:  tümü | bugün
  • bu çirkinliğin içinde fazla bile kalmış insandır. harbiden insandır.
  • tanrı-ahlak ilişkisi adlı kitabında:
    "gerçek anlamda dindar olan bir kimsenin ahlak kurallarını hiçe sayması mümkün değildir. ancak bu, dindar olmayanın ahlaklı olamayacağı anlamına gelmez. ateistin hiçbir ahlaki ilkeye sahip olamayacağını ön sürmek gerçeklere ters bir tutumdur."

ve

"eğer bir insan ahlak kurallarına uyuyorsa farkına varmadan da olsa tanrı'ya inanmaktadır demek, savunulması güç ve gerçeklere ters düşen bir tutumdur."

cümlelerine yer vermiş bakan.
  • ben bu adama saygı duyuyorum. belki de kendisiyle ilk tanışmam, bir mircea eliade çevirisiyle olduğu içindir.
  • fuat köprülü'ye * benzettiğim ilim adamı. ilim adamı dedim, çünkü ilim adamlığı, siyasetinden önce gelir. aynı, fuat köprülü gibi; köprülü, siyasi yönü ile pek az tanınmasına rağmen, bilim yönünden daha çok tanınmaktadır.

ilerde, mehmet aydın'ın da siyasi yönünden çok, ilmi yönü ile konuşulacağına inanıyorum; şimdi siyasi yönü ile, konuşulsa da.

akademik kariyerini avrupa ve amerika'da yapan aydın, 28 şubat sürecinde de mgk'nın dini danışmanı idi.

hadise göre "allah, bir devlet adamının hayrını dilerse, o devlet adamına aklı başında danışmanlar verirmiş". hükümet, bu adama ne kadar, danışıyor? bilmiyorum. fakat, bir ara adı başmüzakereci için bile geçmişti; hatta cumhurbaşkanlığına bile adı geçmekte...

fazlur rahman'ı türkiye'ye tanıtan ve sevdiren de gene kendisidir...

ayrıca, "neden, din felsefesine yöneldiği" sorulunca, şöyle cevap vermiştir: "hadis, tefsir gibi ilimleri adeta yuttum, tatmin olmayınca felsefeye yöneldim."
  • hem felsefe hem de ilahiyat profesörü. bir çok kitabının yanı sıra özellikle akademisyenliği zamanında modernistlerden fazlur rahman başta olmak üzere pek çok kitap çevirdi. abant platformu nun bilimsel koordinatörlüğünü yaptı. bağnaz, gerçekçi temellendirmelerden uzak din adamı yerine demokrasiyle uzlaşan, realist tespitlerde bulunan, etkileyici, nazik, batı felsefesine hakim bir din adamı portresi çizmektedir. yabancılarla olan iletişimi sebebiyle ab sürecinde de hükümete katkıları oldu. nitelikli, dinlerken haz duyulacak bir din adamı ve "felsefeci".
  • "iyi felsefeci iyi bakan olabilir mi?" sorusunun cevabını oluşturacak kişi.
    kendisinin iyi felsefeci olmasının yanında iyi bir insan olduğu da söyleniyor bu kadar çok iyilikle nasıl politikacılık yapacak, nasıl bürokratlarla uğraşacak çok merak ediliyor. başaracağı umut ediliyor.
  • kendisi tübitak'tan da sorumlu devlet bakanıdır. tübitak'ın çıkardığı bilim ve teknik dergisinin mart 2009 sayısından charles darwin ile ilgili kapağın çıkartılarak sansürlenmesi konusunda şöyle bir şeyler söylemiş;

------------------------------------------------------------------------------------------------
    "bilime ambargo, darwin'e sansür koymak akla gelecek bir şey olmamalı. bilimi dini açıdan ele almak gibi kimsenin amacı olamaz. buradan bir politika üretmeye çalışanlar varsa, buradan bir şey çıkmaz" dedi. konuya belli bir anlam yüklenmeye çalışıldığını hissettiğini vurgulayan bakan aydın, tübitak'ın özerk bir kurum olduğunu ifade etti. aydın, "dışarıdan kimse, ben dahil konuyla ilgili kuruma karışacak değilim. kendi kararlarını kendileri verirler. orada bir yetki çatışması var. bir karar verme mekanizmasında usule uymama gibi bir durum var. derginin 14 ve 15. sayfalarında darwin'in tüm eserleriyle ilgili tanıtım yazıları yer alıyor. sansür olsa o sayfalar orada olmaz. tübitak bilimin önündeki tüm kapıları açmak için var, sansür koymak için değil." dedi. aydın, bir derginin, bir gazetenin çıkarılmasında belli bir hiyerarşi olduğunu, tübitak'taki bütün işlerin ilgili bilim kurulları aracılığıyla yapıldığını sözkonusu olayın ardından derginin sorumlu yazıişleri müdürünün işine devam ettiğini söyledi.

bakan aydın, şöyle devam etti: "teoriler doğrulanabiliyor mu, yanlışlanabiliyor mu? bunları bilim kurulları araştırır. darwin bir teori ortaya attı diye ambargo koymak tübitak'ın aklından geçmez. o tarafa çekilecek bir yorumu haklı görmem mümkün değil. darwin'in lehinde yazanlar da var aleyhinde yazanlar da. darwin ile birlikte çalışanlar bile zaman zaman onunla aynı fikirde değildi. ama bu tübitak'ın işi değil, bizi işin bilim tarafı ilgilendiriyor."

darwin'in ortaya attığı bir teoriye ambargo koymanın, tübitak'ın aklının köşesinden geçmeyeceğini belirten aydın, ''darwin'i bu ülkede, ilme, bilime, evrime, özellikle türlerin kaynağına meraklı olup da bilmeyen insan yok. bu kadar tanınan bir kaynağa, bilim adamına sansür koyamazsınız. öyle bir şey olmaz. zaten tübitak'ın görevi de bu değildir, işi de bu değildir. tam tersine bilime, ne kadar kendisi yanlış yapmış olursa olsun hizmet eden kim varsa, bilim adamı sıfatını almaya hak kazanmışsa, onun görüşlerinin anlatılmasıdır.'' şeklinde konuştu. (cihan)

(cihan haber ajansı) 10.03.2009 18:58"

kaynak: http://www.haberler.com/…ime-ambargo-sansur-haberi/
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bakanın sözleri iktidara yakın olan medyaya bu şekilde yansımış, bir de cihan haber ajansının nedense iletmemeye karar verdiği şu cümle de var;
    "... kimse bundan bir ideoloji okumaya çalışmasın. bizim darwin ile ne kavgamız olabilir. adamcağız ölmüş gitmiş."

söyledikleri ilk bakışta makul görünüyor ama bence satır aralarındaki bazı ifadelere dikkat çekmek gerekebilir:

- ilim kelimesi ile bilim kelimesinin yan yana kullanılması ve "ilim" ile ne kastedildiği. (bkz: ilim bilim farkı)
    - son paragraftaki bir ifade pek çok şeyi anlatıyor aslında: "...ne kadar kendisi yanlış yapmış olursa olsun...", yani teori kafasında çürütülmüş görünüyor.
    - ve tabiiki ciddiyetten uzak ve darwin'i küçültme niyetindeki son cümledeki "... adamcağız..."

bir de çiğdem atakuman'ın görevden alınması ile ilgili kendisi "böyle bir şey yok, raporlu olduğu için işe gelmiyor" demiş ama gazetelere çiğdem atakuman tarafından yapılıdığı söylenen "görevden alındı" açıklaması da ortada.

aslında bu açıklamasının tamamını bir yerlerde bulmaya çalıştım ama nedense ulaşamadım, intenette bu kadar gezinip, bazı haber sitelerindeki okuyucu yorumlarına bakınca kendisinin de işinin zor olduğunu anladım;

http://www.habername.com/…i-mehmet-aydin--18666.htm
    http://www.8sutun.com/haber?id=29010

sonuç olarak kendisine bağlı özerk olduğu iddia edilen bilim kuruluşuyla ilgili, uluslararası bilim çevrelerinde aşağıdaki minvalde yorumlar çıkmış bir bakandır kendisi:

http://www.nature.com/…0310/full/news.2009.150.html
    http://blogs.discovermagazine.com/…e-gets-censored/
    http://www.france24.com/…nder-fire-censoring-darwin
  • (bkz: #29729176)

ayrıca (bkz: abdülkadir aygan/@shelbyl)
  • cok degerli bir bilim adami olmasi sebebiyle hep siyasette olmasina sasirmistim kendilerinin, gerci kendi bakanligi döneminde de ismi en ufak bir yanlis olayla yahut gafla anilmamisti.

artik siyaseti birakmasi gerektigine karar vermekle bence en dogrusunu yapmistir. yazacagi kitaplari merakla bekliyorum.
  • keşke cumhurbaşkanı olsa.