şükela:  tümü | bugün
  • son derece sevimli, tonton ve basketbol bilgisi aşmış ntv'nin sempatik basketbol kişisi. genelde altyapıya ve gençlere çok önem vermesi ile bilinir. geçmişte kendisi ile konuşmuşluğumuz, görüşmüşlüğümüz vardı. şöyle ki;
    yıl 90'lı yılların ortaları, yer petro club antalya. basketbol oynamak için 3-5 arkadaşla toplanıp tatil köyünün sahasına gittik. orada yaşları bizden 3-4 yaş küçük gençler basketbol oynuyor. yanlarında da tonton mu tonton, pek sevimli bir ihtiyar bey var. onlarla beraber oynuyor, arada bir şeyler söylüyor, öğüt veriyor, şöyle yap böyle yap diyor. bizden bir arkadaş "amanın mehmet baturalp bu" diyor ve ustanın kimliğini bizlere ayrıntılı olarak ifşa ediyor.
    neyse efendim çoçuklar maç teklif ediyor, boy ve fiziksel üstünlüğümüz var ama kazın ayağı hiç öyle çıkmıyor. batur abi önderliğinde çocuklar bir oynuyor, daha ömr-ü hayatımda o kadar iyi savunulduğumu hatırlamıyorum, ne penetre etmeme izin veriyorlar, ne adamakıllı pas yapmamıza. pota altını göstermiyor bize çocuklar. tabii bu sırada batur abinin sesi duyuluyor, o da bizimle oynuyor ama daha çok taktik veriyor, çocukları yönlendiriyor, neler yapmaları gerektiğini söylüyor. biz tabii elimizden geleni yapıyoruz ama çocuklarda bir heyecan, bir arzu. olmaz böyle şey... mehmet baturalp çocukları bir yandan motive ediyor, özellikle bizden top kimin elindeyse ve onu kim savunuyorsa konuşması ve taktikler ona kayıyor. maçın sonuna kadar ensemde çocuğun nefesi. sanırsın eczacıbaşı genç basketbol takımı antremanındayız...
    neyse maçı güç bela 1-2 sayı farkla kazanıyoruz. daha sonra batur abiyle türk basketbolu hakkında konuşuyoruz, engin bilgisine bir kez daha hayranlık duyuyoruz. hey gidi günler be...
  • fenerbahçe'nin bi avrupa kupası maçında malesef yorumcu olarak bulunan ve o zaman kadrodaki zan tabak'a zagor diyen essiz yorumcu..

ayrıca turnikeye de plase dendiğini 10 senelik basketbol hayatım boyunca bi tek kendisinden duydum..
  • batur abiyle bir anı.. 4 haziran 2002'de abdi ipekçi'nin basın tribününde kendisiyle yan yana efes-ülker play off finalini izlemiştik. önümüzde istatistik kağıtları vardı, birbirimizinkilere bakarak eksik saptadıklarımızı tamamlıyorduk. bir yandan da tatlı tatlı sohbet ediyorduk. güneşli bir istanbul günüydü, maç da heyecanlıydı.

akşamüstü de trenle sirkeci'ye dönüp tophane'ye yürümüş, o güzel istanbul gününü nargile içerek, bir yandan da kıyak kafayla küçük bir şiir yazarak tamamlamıştım. kalbim, bu büyük spor insanıyla tanışmaktan dolayı kıvançla doluydu.

iyiliği yüzüne yansımış, çok babacan, tatlı dilli birisiydi batur abi. toprağında rahat, huzurla uyusun.

güle güle batur abi.
  • sabri ugan'la maç yorumladığı 90'lı yıllar, mustafa kemal bitim ve erdal bibo'yu övdüğü inanılmaz yılların -ve muhteşem yılların- batur abi'si. mekanı cennet olsun, çıkarcılıktan vıcık vıcık menfaat ilişkilerinden uzak şeker bir insandı. gidişiyle beraber bu dünyadan bir güzel insan daha azaldı.
  • "mahalle basketbôlü" ve "sokak basketbôlü" laflarina fazlasiyla takmis olan, kaya peker hayrani bi abidir kendisi a.k.a batur abi
  • savunma yerine mudafaa, onem yerine ehemmiyet kelimelerini kullanan ve sıklıkla mudafaanin ehemmiyeti diyen basketbol dusunuru.
  • bir hayirseverin cekoslovakyanin artik cek cumhuriyeti ve slovakya adinda iki ulkeye ayrildigini soylemesi gerektigi, basketbol emektari koyu fenerbahceli basketbol adami
  • uzun zamandır ortalıklarda olmayan abi. ne vardı 2010 dünya basketbol şampiyonası'nda bir kaç maçımıza yorumcu olsaydı, "dün akşam ne güzel sokmuştu hidayet" diyip dursaydı...
  • artık iyice yaşlandı ve ne dediğinin kendisi de farkında değil bence. bugünkü maçta galatasaray antrenörüne ağlıyor dedi. fenerbahçe tv'de yorum yapıyorsun, taraflı olursun, atılan sayılara sevinir, hakemin verdiği kararlara kızabilirsin. bunları kesinlikle yadırgamam. sonuçta kulüp televizyonundasın. ama rakip takım antrenörünün yaptığı bir faul itirazına ağlıyor deyip, bunu bir kaç kez daha tekrarlarsan bu sana yakışmaz batur ağabey.
  • zamanında ntv'de basket maçlarında yorumculuk yapardı.tofaş'ın iyi olduğu zamanlardı.defans demez müdafaa derdi.babacan bir ses tonu vardı.allah rahmet eylesin.