• türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
  mehmet bekaroğlu, rize
  findikli - 1954, ihsan, müzeyyen - ankara üniversitesi tıp fakültesi,
  erzurum atatürk üniversitesi tıp fakültesi psikiyatri uzmanlığı - ingilizce
  - psikiyatri prof. dr., öğretim üyesi - ingiltere aston üniversitesinde
  misafir araştırmacı, karadeniz teknik üniversitesi tıp fakültesi öğretim
  üyesi ve psikiyatri anabilim dalı başkanı - evli, 7 çocuk.
 • 3 kasım 2002 tarihli seçimin ertelenmesi, sonra ertelenmemesi sonra tekrar ertelenmesi (bkz: gider bu) yönünde elinden geleni ardına koymamış, televizyonda röportaj vermenin suyunu çıkarmış milletvekili profesor. umarım ve -tahmin ederim ki- önümüzdeki dönemde kendisini mecliste göremeyiz.

  edit: yıllar sonra, yanıldığımı bana gösteren, yanılttığı için de sevindiren şahıstır. omurgası olan, dik duran bir adammış. umarım bu yönü değişmez ve yolu, varsa kendisi gibilerle kesişir.
 • içinde bulunduğu parti*nin bir uçbeyliği
  türkiye'nin üstünde bir demokrat
  tek anlaşılamayan yanı erbakan'la siyasete devam etmesi
  vekilliği döneminde işkencenin üzerine gitmesiyle takdir edilmiştir.
  12 eylül sonrası da, cezaevlerinde askerin gölgesine rağmen psikiyatrlık yapmaya çalışmış,
  pek çok işkenceyi belgelemiştir.

  keşke varlığı, partisine oy verebilmeye yetse.
 • yıldırım türker 21.01.2002’de yayımladığı yazısında doğruyu söylemiş: “millet meclisi'nde mahsur kaldınız. hava da karardı. yolunuzu bulup kendinizi dışarı atamıyorsunuz? tehlikelerle dolu bir ormanda kaybolmayı yeğlerdiniz. ama işte onca milletvekiliyle birlikte kalakaldınız. birbirlerine dokunmazlar, tamam, ama siz yabancısınız. böyle bir felaket karşısında kime sığınacaksınız? fazla seçeneğiniz olmadığını biliyorsunuz. evet. şahsen sığınabileceğim çok az insan var, o çatının altında. biri ve önde geleni, mehmet bekaroğlu. hipokrat yeminli milletvekili. yeminli insan. mehmet bekaroğlu sizin hikâyenizi anlatıyor. teşhislerinde yanılmıyor. bekaroğlu, ölüme tapan bir toplumun gözlerinin içine bakıyor. bekaroğlu'nun meslek hayatı, tıbbın devletle suç ortaklığına direnerek geçiyor. bekaroğlu, siyasete atılana dek, siyasi görüşleri ne olursa olsun meslektaşları tarafından sevgi ve saygıyla anılan bir doktor oldu. kültürel konulara ağırlık veren çalışmaları ve dürüst kişiliğiyle siyasete yolcu edildi. ölüme karşı hayatı savundu. küçük siyasi hesaplara hiç yüz vermedi. belki bir tek düşüncesini bile paylaşmadığı insanları şefkatle kucakladı. onları ölüme karşı savundu. sadece hipokrat değil, insanlık yeminine de sadık kaldı. hâlâ çırpınıyor. susanlara, yok sayanlara, görmezden gelenlere, suç ortaklıklarına gerekçe bulanlara nefes aldırmıyor.
  mehmet bekaroğlu, gözlerimizin içine bakıyor.”
 • aslında yıldırım türker özetlemiş her şeyi. gündelik politika dilinin kimi yapışkanlıklarını telaffuz etse de sorumlu ve vicdanlı bir hekim olarak, özellikle işkence üzerine yaptığı girişimlerle bilinmektedir.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=26923
 • saadet partisi'nden istifa etmiş farklı siyasetçidir. istifa gerekçesi olarak, partisinin küresel saldırganlığa karşı gerekli araçları oluşturamamasını göstermiştir. istifasından sonra, toplumsal muhalefetin içinde yer alacağını ve bunun için yeni yapılanmaların imkanlarını araştıracağını belirtmiştir. aydın kimliği, siyasetçiliğinin önündedir.
 • 9-13 kasım 2005 tarihleri arasında istanbul'da gerçekleşecek olan uluslararası doğu konferansı etkinliklerini programlayan müthiş insan. (bkz: #8446763)
 • radikal ikideki 19 kasim 2006 tarihindeki hangi cumhuriyet elden gidiyor? yazisi mukemmel:
  http://www.radikal.com.tr/…r.php?ek=r2&haberno=6434
 • milli gorus hareketi icerisinde yer almalarina ragmen mukadder basegmez ile birlikte sevgi ve saygiyla andigim iki insandan birisidir. saygin akademik kimligi, olum oruclarini durdurmak icin gosterdigi kararlilik, hekim sorumluluklarinin gerektirdigi bicimde mahkumlara elinden geldigince yardimci olmasi, insani yonunun ne kadar kuvvetli oldugunu gosteriyor.
  milletvekili secilmesi kuvvetle muhtemel olan akp'ye gecmeyerek rant pesinde olmadigini da ispatlamistir,

  sahte demokratlari gordukce, bunlar gibi dostum olacagina boyle dusmanim (siyaseten) olsun diye dusunduruyor.
 • (bkz: #10293464)