şükela:  tümü | bugün
  • sosyal ağları hayır için kullanan güzel insanlardan birisidir. türkiye'de ulusal basında yazmış en genç yazar olarak tanınıyormuş. henüz 21 yaşında ama yaptığı faaliyetler, dokunduğu insanlar yaşının çok çok üstünde. bazı makamları işgal edip hiçbir değer üretemeyen insanları görüyorum bir de böyle pırıl pırıl gençleri görüyorum, dünyayı gençler kurtaracak diye inancım artıyor.

ben ismet özel okuyan ve seven biriyim. o "teknoloji benden aldıklarını versin ben onun bana verdiklerini geri vermeye hazırım" der. evet ne teknoloji bizden aldıklarını verebilecek ne de biz teknolojiye bize kazandırdıklarını geri verebileceğiz. ancak sosyal ağları, iletişim imkanlarını tam bir kepazelik içinde kullandığımız şu teknoloji dünyasında böyle örnekler görmek, insana "acaba?!" dedirtiyor.

henüz 21 yaşında ama milleyet, vatan, hürriyet ve istiklal'de çalışmış.

twitter'da kaba tabirle takipçi kastıran ve onlarca ahmakça iş yapan insan görüyorum. ancak iyilik ve güzelliğin de takip vesilesi olması güzel bir şey.
    twitter'i budur. ramazan ayında belki bir hayra vesile oluruz.

bu delikanlı ile beraber inşaallah bir de erkan akçora'yı anacağım. bunlar bizim büyük isimli, tabelalı kuruluşların ürettiğinden daha fazla değer üreten tek başına vakıf gibi çalışan insanlar. erkan eniştemdir. gıpta ediyorum gerçekten.
  • sosyal yardımlaşma uzmanı.
    tüm sosyal medya hesaplarını 12 yıldır insani yardımlar için kullanmaktadır. son döneme ihtiyaç sahibi yusuf bebek için 3 günde 305 bin lira para toplanmasına tek başına öncü olarak rekor kırdı, tedavi için gerekli yarım trilyon para ise toplanmak üzere. birkaç gün önce de minik ecrin, hüseyin ve tahsin için de yüz binlerce lirayı topladı. bedran adlı bir kardeşimizin 90 bin liralık tedavi parasını ise sanatçı ahbap kurucusu haluk levent ile el birliği ile topladı.
    kendisini yakından takip ediyoruz. röportajlarına bakılırsa çocukluk yılları bayağı zorluklarla geçmiş. şimdilerde ülkenin her tarafına gidip sosyal sorumluluğu anlatıyor. bize de bu kardeşimize destek olmak düşer. keşke herkes sosyal medyayı böyle etkili kullansa.
  • trt setinde vücudu yanan çocuk haberineki twite atılan en tepe cevaplardan karşıma çıkan bir insan. biosunda eski milliyet ve vatan gazetesi köşe yazarı yazıyor. 1994 doğumluymuş. twitlerine iki göz attım genellikle hayır işi twitleri var, ortalama 100-300-500 arası bi retweet oranı var.

hakkında bugüne kadar iki entry girilmiş. hemen üstümde göreceksiniz zaten. başlığına benden önce yazan iki şahsın profillerine tıkladığınız zaman içinize kadar yeni türkiyeyi hissedeceksiniz. zaten bir tanesi twitter profilini bağlamış hesaba. en tepede hilal kaplan falan var. öeh.

her neyse, şimdi ben niye neredeyse kimsenin tanımadığı hakkında iki adet entry girilmiş bir adamın başlığına yazdım?

abi adamın 1.5 milyon twitter takipçisi var 9.000 küsür twit ile. bot hesap rekoru olabilir bu.
  • sosyal medyada sosyal sorumluluk konularıyla ilgilenen eski bir köşe yazarı. birkaç saat önceki tweetinde birkaç günlüğüne geldiği bingöl'de yine bir deprem yaşadığını bildirmiş 2003 yılında yine bingöl'de depremde komşularını tanıdıklarını kaybetmiş. rüyasında depremi görüp uyanmış o esnada hastaymış diye ailesiyle hastaneye giderken kapıya indiklerinde saniyeler içinde gözlerinin önünde şehrin dümdüz olduğunu anlatıyor. deprem hakkında bir yazı da kaleme almış 2006 yılında.

hayret ve duygu ile okuyacaksınız.
  • "hayır' da yarışınız" hadisi şerifi anlayışı ile yarışa en önde devam edenlerden genç bir kardeşimiz. biz arka sıralardan kendisine hayır duası etmek ile kendimizi oyalayıp duralım. allah ( c.c) herkese nasip etsin
  • üstte yorum yapanlardan birisi kıskançlıkta zirve yapmış bu genç sosyal medyada güzel işler yapıyor, bu zamana kadar takipçileriyle el birliği ile ihtiyaç sahibi yüzbinlerce insana ulaştı. boşuna demiyorlar kedi ulaşamayacağı ciğere murdar der. valilik onaylı kampanyalara sürekli aynı günde yüz binlerce lira para topluyor, erzak, gıda, kitap, kan, burs derken toplumun her kesimine yetişmeye çalışıyor. her yardım duyurusu çok çabuk sonuç alıyor. insanların derdine derman olmak kadar güzel ne var?

sosyal medyada yardımlarla uğraşan haluk levent'i biliyorum bir de bu kardeşimizi. burada sallayacağına sen de hesabını güzel işler için kullansan keşke.

yazını gördüğümde hemen baktım verdiğin rakamlar hiç de öyle değilmiş. haluk levent'in tweetlerine de baktım ikisinin de gayet de yüksek ve neredeyse ikisinin de retweetleri aynı. aynı zamanda bu kardeşimiz günde çok tweet atıyor ondan paylaşımları arada kayıyor. sosyal medyada ya da haber sitelerinde hangi yardım duyurusuna baksam insanlar hep bu ikisini etiketler görüp çözsünler diye. bahsettiğin gönderiye de baktım bayağı etiketlenmiş bahsedilmiş hatta ne güzel yorumlar almış gördüğün halde ne hikmetse çekememişsin bu genci.

veri analiz sitesi twitteraudit'ten ve statuspeople'dan baktım bot göremedim. yardım harici ikisinin de etkileşimleri yüksek. demek ki yardımlar bu ülkede çok aşırı yüksek retweet almıyor. bu da bizim toplumun ayıbı olsun.

şöyle bir şey de var ikisinin de yardım retweetlerinin çok aşırı fazla olmama sebebi insanlar nasılsa takipçileri fazla herkes görüyor diye çözülüyor deyip üzerinde durmuyor da olabilir. zaten retweet atsalar ne atmasalar ne ikisinin de takipçisi yetiyor kampanyalara. ha çevremde gayet tanınan birisi.

haluk levent'in ekşi sayfası da hep eleştiri. ikisinin de etkileşimleri, beğenileri, retweetleri, twitter'da takipçisi 5 10 milyon olanlardan yani ünlüyüm diye geçinenlerden bir hayli hayli fazla. bırakın da bu insanlar topluma hizmet etsin.