şükela:  tümü | bugün
443 entry daha
  • adam king türkiye de sanırım daha ötesi yok.

o kadar net anlatıyor ki köyde ki adamlar bile virüs hakkında makale yazacak düzeye geldi.

depremde ahmet mete ışıkara neyse salgında da bu adam.

burayıda okuyorsa saygılarımı arz ederim.
  • mütevazi, sorulan soruya cevap veren, konukları sabırla dinleyen, polemiğe girmeyen, alanı olmayan konularda yorum yapmayan gerçek bir bilim adamı.
  • covid-19 hakkında türk tvlerinde gerçekçi yorumları yapan sayılı insanlardan biridir. 02.04.20deki cnntürk programında mortalite oranını mükemmel bir şekilde açıklayıp sağlık bakanının bile bu oranı yanlış söylediğini belirtmiştir.

sağlık bakanı ve diğer herkes ölüm sayısı/mevcut vaka sayısı olarak hesaplayıp mortaliteyi %1.5 civarlarında söylüyordu. oysaki hocanın söylediği gibi bugün ölen insanlar aslında 7 gün önce tespit edilmiş vakalar.(ölenler hastalık tespit edildikten sonra ortalama 7 günde ölüyorlarmış) yani mortaliteyi hesaplamak için bugünkü ölü sayısı/7 gün önceki vaka sayısını hesaplamalıyız mehmet hoca bu rakamın 1 nisan verilerine göre %7 olduğunu söyledi.

hocanın formülüne göre bugün için mortaliteyi hesaplayacak olursak 2 nisan ölü sayısı=356 / 26 mart vaka sayısı=3629 denkleminden %9.8 gibi korkunç bir oran ortaya çıkıyor. sağlık sisteminin henüz patlamadığı bir ortamda %9.8 ölüm oranı boğazıma yumru gibi oturdu.

02.04.20 itibariyle vaka sayısı 18.135 eğer 7 gün sonra 09.04.20de ölü sayısı 1800lerde olursa hocanın dediği doğru demektir.

nisan ve mayıs ayı boyunca günlük vaka sayısı sabit kalırsa günlük ortalama +2.500-3000 artışla 160.000-190.000 insan enfekte olur sağlık sistemi yükü kaldırır ve mortalite oranı artmazsa mayıs sonu 16-19bin vefatımız olur.

umarım hoca yanılıyordur ya da ben yanlış anlayıp yanlış yorumlamışımdır.
  • oldu olacak koronanın kung fu'ya etkisini konuşalım diyerek sesli güldürmüştür.
  • mehmet ceyhan hocanın bir kanaldaki çağrılan konuklarla ilgili tepkisini görünce hakkında ne biçim bilim insanı bu diye düşünmüştüm. yaptığı hareket belki kendince haklı sebeplere dayanmaktadır ama ben hala o günkü davranışı konusunda aynı fikirdeyim, keşke biraz daha sakin olsaydın hocam o gün. ama kendime sorduğum 'ne biçim bilim insanı' sorusu konusunda çok büyük utanıyorum kendimden bugün. bu adam bilim insanı nasıl olmalı sorusunun cevabı resmen. donanımlı, bilgi sahibi olduğu konuda çok net, basit ve bilgilendirici konuşuyor ama bilgisi veya herhangi bir veriye sahip olmadığı konularda ise atıp tutmuyor. hocam burayı okursan o gün önyargılı davrandığım için özür dilerim ayrıca sakin olduğun zaman şeker gibi adamsın :)
  • mehmet ceyhan hoca’ya karşı inanılmaz bir saygım oluştu son günlerde. çıktığı her programda merak edilenleri o kadar ince ve anlaşılır bir dille anlatıyor ki, her kelimesi bilgi dağarcığımıza katkı sunuyor.

acaba sözlükte hoca hakkında neler yazılmış diye merak ederek başlığını buldum ve bir çok yazarın benimle aynı fikirde olduğunu görüp çok mutlu oldum.

okuduğum yorumlarda daha önceki bir tv programında (bkz: oytun erbaş) ile haberturk’te yapmış olduğu bir tartışma olduğunu görüp merak edip youtube’dan onu izledim. youtube linki:

oytun erbaş’ı resmen itin götüne sokmuş, çıkarmış. daha sonra tekrar sokmuş. 20 gündür oytun tv’lerde gözükmüyor ya hani, işte hala mehmet hoca’nın bıraktığı yerde.
  • son katıldığı programda belirttiği hesaplama şekline benzer bir hesaplamayı geçen 8 gün üzerinden yapmıştım, şimdi onun verdiği "iyi ihtimali" (yani süreyi 7 gün almak) dikkate alıp bir de öyle yaptım.

haftalardır yaygın test yapan almanya (%2,5) ile güney kore'de (%2,1) bu hesaplamaya göre %2-2,5 arası bir ölüm oranı söz konusu. yani biz bu iki ülkenin yaptığı yoğunlukta ve sayıda (nüfusa oranla) test sayısına ulaşmış olsaydık gün itibarıyla 70-95bin arası vaka tespit etmiş olacaktık. elbette bu ülkeler elimizdeki maksimum örnekler ve muhtemelen bunların da ötesine geçilebilir. ancak istatistiksel olarak ülkemizde tarih itibarıyla en az 70-95bin vaka olduğu kesin gibi.

bu arada aynı oran gün itibarıyla abd için %7,1 gibi bir seviyede, yani abd de hayvan gibi test yapmasına rağmen henüz tespit etmediği en az 500.000 kişi var.

dikkate alınabilecek bir diğer nokta: ufak bir nüfusa sahip olmanın faydasıyla diğer ülkelere kıyasla nüfusunun önemli bir kısmını hem şüpheli örneklemleri hem de rastgele örneklemler üzerinden test etmiş olan izlanda'da aynı hesaplamaya göre ölüm oranı %0,5 ile %1 arası bir düzeyde, ama ülkede vaka sayısı (1300) ve cididi durumdaki hasta sayısı (44 hastanede, 12'si yoğun bakımda, o da güncel verilere göre) az olduğu için bu ne kadar dikkate alınabilir bilmiyorum.

edit: bi hata yapmış olabileceğimi fark ettim. sanırım türkiye ve abd'ye dair yaptığım tahminleri, o geriye gidip vaka sayısına baktığımız gün için yapmamız lazım. yani kesin sayı olarak belirttiğim 70-95 bin ve 500bin sayıları daha az olabilir. kafam karıştı, pes ettim, kendiniz karar verin.
  • ne kadar saygın bir bilim insanı olduğunu belirtmeyeceğim zaten bahsedilmiş. kendisini dinleyebiliyor olduğumuz için, ülkemizden böyle değerli insanların çıkması sebebiyle şanslı hissediyorum. öte yandan bu bilgi sözlükte yok sanırım benden bir ekleme olsun. kendisi elazığlıdır, baba tarafımdan akrabamdır. hayat koşuşturmacası nedeniyle çocukluk yıllarından sonra görüşemeseler de çocukluğumda kendisinden gururla bahsedilirdi evimizde. şimdilerde kendisini televizyonda gördüğümüzde babam çocukluğuna döner. evimizde mehmet ceyhan fanatiğidir. kaçırmadan, sıkılmadan her programını izler. mehmet ceyhan'la uzaktan akraba olduğum için, kesin ben de zeki miyim diye hayal kurmaktayım geceleri uyumadan önce. şayet okursa bir gün burayı, saygılar sevgili hocam.
  • an itibariyle yine yargı dağıtan kıymetli
    hoca. eksik olmasın.
  • biz üç hafta önce maske takılması gerektiğini, semptomsuz hastaların maske takılmasın önerisine uyarak etrafa virüs yaydıklarını avaz avaz bağırırken herkesin öve öve bitiremediği bu kişi kesinlikle maske takmayın diyerek bütün ülkeyi yanlış yönlendirmiş ve hastalığın bu kadar yayılmasında ana sebeplerinden biri olmuştur. en sonunda o da dün itibariyle artık maske takılmasını savunuyorum dedi. vaka sayımız 18 bini geçtikten sonra...