şükela:  tümü | bugün
  • artık 20-30 sene öncelerde kaldığını sandığımız bir hikayenin öznesi, pırlanta gibi bir genç.

http://www.yenisafak.com/…avda-derece-yapti-2772879
  • eğer hikayesi doğruysa, damarlarında kan yerine azim dolaşan adamdır.

--- spoiler ---

2011 yılında ısparta'da bir liseden mezun olan mehmet çilenger isimli bir kişi, 'ben kazanamam' diyerek üniversite sınavlarına girmedi. elma tarlalarında çalışan ve babasına yardım eden çilenger, daha çok para kazanma umudu ile il il gezerek dolaştı ve son olarak uzman erbaş olmaya karar verdi.

uzman erbaş olmak için sınavlara giren çilenger'in renk körü olduğu anlaşılınca bu hayali de suya düştü. daha sonra ise vatani görevini yapmak için hakkari'ye giden çilenger'e yardım komutanında ngeldi. komutanı, okumanın yaşı yok diyerek onun tekrar sınavlara hazırlanmasını istedi. komutanının bu tavsiyesine uyan çilenger, askerlik görevini bitirdikten sonra memleketine döndü.

iş bulma hayali ile istanbul'a giden çilenger, bulduğu işte sertifika istenmesi üzerine meb kurslaına yazıldı. kursa giden çilenger, bu kursta üniversite hazırlık kursları da olduğunu öğrendi. bu kurslara hemen kayıt yapan mehmet çilenger'in ne parası ne de kalacak bir yeri vardı. 2.5 ay süre boyunca geceleri kütüphanede gündüzleri parklarda kalan çilenger, yoksulluğunu kimse anlamasın diye 2 pantolonu 3 gömleğini sabah namazından önce camilere gidip kirli çamaşırlarını yıkadı. öğleden sonra ise kurslara katıldı. akşamları 24 saat açık kütüphanelere gidip ders çalıştı, kafasını buradaki masalara koyup yattı. hiç kimseye durumunu anlatmadı. bu durumu çok sonra öğrenen öğretmenleri ve kurs arkadaşlarının hiçbir yardımını kabul etmedi.

mehmet çilenger, aralık 2016'da başvurduğu süpermarkette işe alındı ve ilk maaşıyla kurstaki arkadaşlarına meyve suyu ve kurabiye hediye etti. arkadaşları, kâğıthane'de suriyeli mültecilerin kaldığı tek göz odalı, tuvaleti bile olmayan bir daire ayarladı. çuvallardan yatak ve ders çalışma masası yaptı. bu arada halk eğitim merkezindeki bir öğretmeninden fransızca dersi de almaya başladı. ileri düzeye kadar geldi. fransızca kitaplar okumaya bile başladı.

tam 9 ay boyunca hiçbir zorluğa yenik düşmeyip azimle çalışan mehmet, üniversite sınavını dereceyle kazandı. ilk 2 bine giren muhteşem mehmet, tercihlerinin ilk sırasına yazdığı ibn haldun üniversitesi ilahiyat bölümü'ne girmek için gün sayıyor.

"islamiyet bir ilim dini. ilim öğrenmek dinimizde farzdır. tüm dünyada yanlış tanınıyor, eksik biliniyor. üniversiteyi bitirip islamiyet'i doğru bir şekilde tüm dünyaya tanıtmak istiyorum."

http://www.kpsscafe.com.tr/…ce-yapti-h72901.html--- spoiler ---
  • tam bir ailelerin kendi evlatlarına örnek gösterip ''ne hayatlar, ne insanlar var. utan kendi halinden'' diye kafa açmasına sebep olacak bir hikaye. tabi işin diğer boyutu islamiyet falan olduğu için kimse sallamamış. solcu falan olsa deli pr kasarlardı.

helal olsun ama hayata bu kadar tutunan insanlar desteklenmeli.
  • üniversite sınavına girip ilahiyat fakültesini kazanmış kişi. bütün olay bu.
    tebrikler, ne diyelim!
  • hala fake olduğu düşüncesindeyim.

tanım: üniversite sınavında yüzde1 ilk dilime girmiş kişi.
  • hikayesini okurken gözlerimi dolduran güzel insan.

hikayesi film olacak kadar çarpıcı. hayat bundan sonra kolaylıklar çıkarsın karşısına.

bu arada mehmet'i askerde gazlayan komutana ayrıca selam olsun.
  • tek olayı üniversite sınavına girip ilahiyat kazanmak demiş suserin biri. demek ki sadece ilk ve son cümleleri okumaya tenezzül etmiş.