şükela:  tümü | bugün
  • 1970 doğumlu, hacettepe mezunu, amerika birleşik devletlerinde girişimsel kardiyoloji ve kalp-damar hastalıklarının radyolojik görüntülemesi üzerine çalışan türk profesör.

ntv yayınına katılarak koronavirüs konusunda kalp-damar hastalarının vücutlarının bu strese dayanamayacağı ve yoğun bakıma alınan hastaların yüzde 50'sinin kaybedildiği şeklinde çok korkutucu yorumlar yaptı. koronadan ölmese bile ekran karşısında korkudan ölür insan. o derece söyleyeyim...

edit: başlığını açtığıma açacağıma pişman oldum. adam şovmenin teki çıktı rıza baba!

üslup sıfırın altında! yazık... kendi alanı olmayan konularda o kadar çok ve boş konuşuyor ki; kendi alanında söylediği tek tük doğru şeyler de auta çıkıyor. başkalarına saygısızlık yapma ve kendini aşırı övme huylarına ise değinmiyorum bile. koskoca profesör olmuşsun ama...
  • çin'in, virüsün yayılmasına izin verdiğini belirtiyor.
  • tıp disiplininde başarısını duyurmuş ancak uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi konusunda yorum yapmaması gereken, zira çok kısıtlı bilgisi olan amerikan sevdalısı tıpçı.
  • yakında epey meşhur olacak prof. doktor.
  • tebrik ediyoruz hocam. habertürk yayınında abd hakkında söylediklerinizle ve milliyetçiliğinizle gurur duyduk.
  • kimseyi dinlemeyin, maske takın uyarısıyla ülkemizde maske takmayın, gerek yok diyenlere gereken cevabı verdiğini düşündüğüm hekim. teşekkür etmek gerek kendisine.

bu maske olayını evire çevire bir hal oldular. yazık. maskenin az olması başka bir durum ama insanları yanlış yönlendirmek hoş mu? cerrahi maskeyi bile takmayın diyorlar. toplu taşımada nasıl gidildiğinden haberi yok çoğu televizyon ünlüsü olma yolunda ilerleyen bilim insanının. sosyal mesafeyi koruyun demekle olmuyor. toplu taşımada yüzde elli uygulaması yeni geldi. bu insanları dinleyip virüs varken metrobüste, marmarayda üst üste giden insanlara ne oldu acaba? kolaysa gelin metrobüste sosyal mesafeyi koruyun. bir de bir metre, iki metre arası mesafe yeter diyorlar. bu kadar toplumdan uzak olmamak gerek. daha geçenlerde bu kadar olaylar hatta ölümler varken sırada dibime giren teyze ben hafif yan konumdayken öksürdü. maskesi yoktu ve dirsek içiyle falan ağzını kapatmak hak getire. maskem olmasa ne olacaktı? nereden bileyim ben kim sağlam kim değil? maske, gözlük, şapka ve eldivenle çıkıyorum valla. yüzeyleriyle hiç temas etmeden birkaç kat poşete koyup güzelce de atıyorum. neymiş maskenin önüne dokunuyorlarmış. o dokunanın problemi. o insanlara bakarak neden genel konuşuluyor? bir de uzun süre maske takınca nemlenme oluyor diyorlar haklı olarak fakat o da bir maskeyle saatlerce gezenlerin problemi. maske ve benzeri şeyleri kullanmayın demek yerine doğrusunu anlatın da bilmeyen insanlar doğru şekilde kullansın o zaman. bir de saatlerce, tüm gün aynı maskeyle gezilmesini eleştirenler hekimlere maske verme konusunda da cömert davransalar keşke. kimi parayla maske almak zorunda kaldı.

çin kızılhaç başkanı da italyanları maske takmadıkları için uyarmıştı. hafif atlatan insanlar da oluyormuş. bence herkes kendisini virüs taşıyor gibi düşünerek ona göre hareket etmek zorunda. en azından takarak etraftaki insanları bile korusam böyle bir ihtimalde yine iyi bir şey.

edit: bugün resmi kurumların yaptığı konuşmalarla kendisinin maske konusundaki haklılığı görüldü. şimdi sokakta aylardır korunaklı gezdiğim için garip bakanlar düşünsün. hepsi zorunlu olarak maske takacak. maske takmayın, şunu bunu yapmayın yazan çok bilmiş sözlük yazarları bu söylediklerim sizi de kapsıyor. hepiniz teek teek maske takmak zorunda kalacaksınız gerekli yerlerde. hadi orada da görevlilere maske takmakla ilgili televizyonlardan duyduğunuz, ezberlediğiniz yorumları söyleyin.
  • en başa ekleme, disclaimer: tek bir önerisini ve çin'in hesap vermesi konusunda söylediklerini beğenip yazmıştım ama adam çok acayipmiş. izledikçe dehşete düştüm, utandım. bu da bana ders olsun, silmiyorum o yüzden.

habertürk'te çok güzel konuştu, çin hükümeti sars-cov-2 için hesap vermelidir çünkü bu salgının bu kadar yayılmasında hastalığın muhteviyatını gizlemesinin büyük payı vardır diyor.

gerçek ortada, bunun bilim dünyasında da dillendirilmesi çok önemli.
  • az once haberturk'te sokaga cikan herkesin maske takmasi gerektigini, mutlaka evde kalinmasi zorunlulugunu, bu virusun cok uzun sure basa bela olacagini, cin'in bu olayda tazminat odemek zorunda oldugunu ve (yeme) aliskanliklariyla dunyayi tehdit ettigini soyledi.
  • g20’nin bir araya gelip çin’den tazminat istemeli demiştir. bütün virüslerin doğudan geldiğini söylüyor. batının beş yüz yıldır doğunun iliğini kemiğini sömürdüğünü de söyleyecektir eminim. mantalitesine yakışıyor zira : eklektizm böyle bir şey hocam işte. sıkıntı bugün çin yarın hindistan sonra bilmiyorum neresi: batı birkaç yüzyıldır doğunun zenginliğini kendi ülkesine aktararak ülkesinde kurduğu huzurlu yapı bugün dünden daha çok tehdit altında, kapitalizm bunu bir biçimde aşacaktır. bu yüzden g20 tazminat alması değil ödemesi gereken merkezdir.
  • çin'in salgını saklayıp bunu duyurmaya çalışan doktora soruşturma başlattığını ve asıl bomba olan milyonlarca çinlinin yılbaşı tatilinde sağa sola dağılmasına izin verdiğini bilmesek çin'i mağdur duruma sokacakları dobralığı ile döven doktor.

edinburgh'dan moskova'ya, istanbul'dan lyon'a, salem'den köyceğiz'e kadar bütün dünya kepenk kapatmış, korkudan anksiyete nöbetleri geçirip ölmemek ve ekonomik olarak en az hasarla bu dönemi geçmek için dua ediyor ama bütün bunların sorumlusu olan ülkeye hala toz kondurulmuyor amk.