şükela:  tümü | bugün
 • istanbul barosu başkan yardımcısı. avukat. aklı hala ortaçağ'da kalmış, 1930'ların faşizmine özlem duyan laik kafalı bir avukat. istanbul barosu'nun adliyelerde uyguladığı başörtüsü yasağını savunmuş ve "cübbe ile başörtüsü bir arada olmaz" demiş. 21. yy türkiye'sinde hala böyle örümcek beyinli insanların olmasını, toplumda saygın kabul edilmesini anlayamıyorum. umarım en kısa süre bu yasak ortadan kalkar ve bu yasakçı zihniyet hakkında soruşturma açılır ve layık olduğu cezayı alır.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25306374
 • kanunun kendilerine vermiş olduğu hakkı taraflı olarak kullanan baro başkan yardımcısı. kılık kıyafet genelgesinden anladığım kadarıyla avukatlar stajyerlik eğitimi alırken eğitim gördüğü derslikte cübbe giyemiyorlar. yani meslek kuralları bu noktada zaten devrede değil. o zaman verdikleri eğitimde insanları aşağılarcasına türbanlı girilemeyeceğini dersliklerinin girişine asmaları dayanaksızdır. zaten açıklamaları tamamiyle tezatlarla doludur. başörtüsünü siyasi bir simge olarak görmek en başından bir kategorizasyona tabii tutmaktır ki meslek etiği ve hukuki olarak yanlıştır. başörtüsü bir rozet veya siyasi bir simge değildir aslında hiçbirşey simgesi değildir. kendi genelgelerindeki düzenlemeler gibi -etek boyu ve kravat- bir düzenlemenin yansımasıdır sadece. ayrıca avukat ve savcıların cübbe giyme zorunluluğunun kaldırılması gerekmekte, bu toplumsal bir katman oluşmasına ve bir zümrenin tahakkümüne ve kutsileştirilmesine sebep olmaktadır. sonuç itibariyle parayla bize hizmet veren zümrenin kendini üstün görmesi kabul edilebilir birşey değildir. bu söylem camide cemaate hizmet eden imamlar ve diyanet işleri başkanı için de geçerlidir. hüküm verme mercii olarak hakimlerin tekelinde bulunan bu kudsiyet savcı ve avukatlardan alınmalı. ayrıca barolar ve barolar birliğinin yapılanması homojenleştirilmeli çoğunluk demokrasisi yerine daha temsili bir sisteme geçilmeli. başkanlık seçimi evet çoğunluk oyuyla olabilir fakat yönetim kurulunda belirli sayıda oy alanların da söz hakkının olması gerekir. ve bu seçimlerde belediye ve il genel meclisindeki gibi nisbi temsil değil ayni temsil olmalıdır. yani baraj bulunmamalı. (bkz: belediye meclisi)
 • ümit kocasakal'ın yerine, stajyer avukatların ruhsat törenindeki konuşmaları yapan, istanbul barosu yönetim kurulu üyesi olan hukukçu. persembe gunlerı olan ruhsat töreni konusmalarında, her hafta aynı konusmayı degıstırmeden yapar.
 • mehmet durakoğlu'nun, dönemin yasaları çerçevesinde yapmış olduğu bir açıklamayı böylesine kişisel algılamak ve taraflı olarak eleştirmek son derece yanlış. bugün, mahkeme kararı ile yasa değişti ve baro, türban kullanmak isteyen avukatlara da ruhsat vermeye başladı. sadede gelirsek, tarihi, dönemin koşulları içinde ve objektif olarak değerlendirmeye gayret etmeliyiz. bunu yapamıyorsak da susmalıyız. ne de olsa, tek taraflı düşünmek bizi geliştirmez, aksine yozlaştırır ve kişileri hedef olarak görmemize, göstermemize yol açar. bu yolla da bir yere varamayız.
 • istanbul barosu'nun yeni dönemdeki başkanı.

  http://www.istanbulbarosu.org.tr/…amuoyuna-aciklama
 • şu anda izlemekte olduğum cnn türk yayınında doğru örnekler vermediği için anlatmak istediğini kimsenin anlamadığı kişidir. diyor ki, baro bir meslek kuruluşu olduğu için, avukatın mesleğinden dolayı, yani avukatlık görevini ifa ederken işlemiş olabileceği bir suçtan dolayı baro ona gereken hukuki desteği verir. ancak avukatın mesleği ile ilgili olmayan, yani ideolojik suçlar gibi özel hayatına ilişkin meselelerde bir meslek kuruluşu olan baro bu tür bir hukuki destek vermez ve olaya karışmaz. örneğin bir avukat alkollü bir şekilde birine çarptığında bu onun özel hayatına ilişkin bir konudur, baronun alanına girmez. ideolojiyle ilgili olan konularda da böyledir. ama bir avukat, örneğin mesleğini icra ederken bunu layıkıyla yerine getirmediği iddiasıyla görevi kötüye kullanma suçundan yargılanırsa, bu durum mesleğiyle ilgili olduğundan baro devreye girer ve gereken desteği verir. bu durumda özel hayat/mesleki meseleler ayrımı yapılmaksızın desteklenmesi gerektiği görüşü ileri sürülebilir, ama konunun yanlış anlaşılmadan bu kapsamda eleştirilmesi gerekir.
 • yeni istanbul baro başkanı. %55 civarı bir oy ile kazanmasını bekliyorum. ümit kocasakal'ın desteğini alması zaten direk %34-40. ümit kocasakal demişken yıllardır kazandığı tekrar aday olsa ceketinin %60 oy alacağı önemli bir seçimde koltuğu devretmesi yıllardır girmiş oldukları tüm seçimleri kaybeden muhalefet partisi liderlerine ders olsun.
 • istanbul barosu'nun yeni başkanı.
  demek ki ümit kocasakal'ı chp genel başkanı olarak hazırlama evreleri tamamlandı.