şükela:  tümü | bugün
  • kendisinde bulunan kafadan bir tane de bende olsa kafamdaki bunca soru işeretinden eser kalmazdı. böyle bir insandır anladığım:
    http://www.youtube.com/watch?v=70td-wnfp7c
    http://www.derindusunce.org/…i-mehmet-fatih-citlak/
  • adam ayri bir dunyada yasiyor. uc kelimesinden biri mana. ve an itibariyle de tempo tv de akil-kalp-mesnevi-isitmek-duymak ekseninde seyircileri cok fena bir kafa acma sekansina tabi tutmakta. adam gozumun onunde manalarin icinde kayboldu. sunucu rolundeki tilmizin islevi ise eyvallah deyip feyizlenmekten ibaret. su an program tum hiziyla devam ediyor kacirmayin.
  • an itibariyle tvnet kanalında itinayla sacmalamakta. ben bile bundan daha iyi konuşurum. zavallı sunucu, onbes dakikadir ne konuştuğunu anlamaya çalışıyor. cübbeli hoca görse kiciyla güler.
  • az once surekli yerli yersiz eyvallah diyen adamin karsisinda "engilis" (mesnevi'de incil olarak kullanilan farsca kelime neyse o; kelimeyi yanlis yazmis olabilirim)kelimesi ile incil kelimesinin benzemesini farsca ile ingilizce'nin cok benzemesine ornek gosterdi. bible ise biberon kelimesine benzediginden bence turkce ile ingilizce de cok ortak oh yeah. bu dini sohbet dinleyenleri ayakta becermek ne ala is oldu memlekette.
  • agnostisizmin karanlık sokaklarında, türlü vesveselere gark olmuşken, haliyle oruç da tutmuyorken, geceleri sahur programlarını izlediğim fıkıhçı fok abimizdir.

konyalı galerici formundaki bedeni ve nuranî yüzü ile nazar-ı dikkatimi celp eden ve vukufiyetiyle tüm agnostiklerin gönlünde taht kuran bu abimiz, noyan noyan’ın keliyle birlikte, zat-ı âlimin dine doğru dümen kırmasına vesile olmuştur.

o dönemlerde, gece geç saatte masada oturmuş ve hiçbir zekere faidesi olmayan siyasi meseleler üzerine tartışma döndürürken, masadan kalkıp, çıktığı kanalı açıp, türlü at hırsızının bakışları altında, bob marley’nin küllerini üçlü edip ciğerime çekmiş gibi kitlenir ve televizyonu izlerdim.

o yıllarda “çıtçıt” olarak andığım bu abimizin, aslında dünya çapında bir mevlana ve mesnevi uzmanı olduğunu çok sonra öğrendim. allah vekil, mevlana’ya da elif şafak zırtosu yüzünden soğuğum. ama olsun, çıtçıt, çıtçıt’tır.

allah razı olsun...
  • hoca imiş. demin trt kanalında din imanla ilgili ahkam kesiyordu. kanal de sahur programcısıymış aynı zamanda. aptes alırken burna ne kadar su verilmesi gerektiğini anlatıyor. rte nin akrabası olduğunu duydum. tasavvuf kitapları varmış. pelin çitf adlı hatun, hocam ölüler bizi görüyor mu diye sordu, o da, görmez mi yedi kuşak geçmişle görüşüyorlar...dedi. hocam bir programda anlatır mısınız...diye devam eden hatuna, tabi , kabir alemi ooo büyük alemdir, anlatırım.... dedi.

süper lan. valla. şöyle bir kafamız olmadı. kabir alemini hangi bilgiye dayandırarak açıklayacak bilmiyorum. biliyorum aslında. mesela gazali nin ihyasının 4. cildinde uzun uzun anlatıyor. adam o kadar emin ki her şeyden. dünyayı da tamam etmiş ahreti de...

dışarıda çöl tozları, haziran ortalamasında sıcak, bok gibi bir şehir, bıkılan bir hayat. bi tabancam olsa kendimi vuracağım.