şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski korgeneral, mit müsteşarı, lizbon büyük elçisi.
 • 12 mart muhtırası sırasında mit müsteşarı olan, mit'in asker kökenli mühim şahsiyetlerinden. istihbarat eğitimini reinhard gehlen'den almıştır. hemen ardından mah'ı bir dönem yönetmiş, sonra orduya dönmüştür. ikinci ve en önemli görevi 1966-71 arasında olmuştur. muhtırayı süleyman demirel'e önceden bildirmesi ile de ünlüdür. olay şöyle cereyan etmiştir. 11 mart'ta genelkurmay, mit müsteşarı olan fuat doğu'yu çağırmış, "muhtıra vereceğiz. bunu cumhurbaşkanına bildir" talimatı vermiştir. doğu bunun üzerine cevdet sunay'ı aramış, "böyleyken böyle" demiştir. bu bilgiyi alan sunay daha sonra tekrar fuat doğu'yu aramış ve "bunları demirel'e de söyle" demiştir. fuat doğu da ne yapsın, çaresiz süleyman demirel'i aramış ve "yarın muhtıra verecekler. isterseniz istifa edin" ihbarını yapmıştır. ancak demirel bu aşamada istifa etmemeyi tercih ettiydi. muhtıradan sonrasını söylememe gerek yok herhalde. doğu, 1971 sonrasında değişen dengeler içinde dışlanmış ve lizbon'a gönderilmiştir.
 • (bkz: fuat doğu)
 • kurtlar vadisindeki doğu bey yaratılırken bu şahıstan ilham alınmış olma ihtimali yüksek
 • (bkz: mehmet dogu)
 • deniz kuvvetlerinde astegmenken, görevli olarak kocatepe camisindeki cenazesine katıldığım eski korgeneral. kurtlar vadisinde doğu beyi seyrederken hep o cenaze gelir aklıma.
 • 02.03.1966 - 27.03.1971 tarihleri arasinda mit mustesari olarak gorev yapmistir.

  mehmet fuat doğu (1914-2004 )

  1914 yılında istanbul'da doğan mehmet fuat doğu, harp okulu mezunudur. türk silâhlı kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra, 14 eylül 1954 tarihinde kurmay yarbay olarak mah riyâseti emrine tayin edilmiş, burada çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, birinci defa 27 ağustos 1962 tarihinde kurmay albay rütbesi ile mah reisi olarak atanmış, bu görevde 25 ağustos 1964 tarihine kadar kalmış ve aynı tarihte sivas 59. tümen komutanlığı'na verilmiştir.

  mehmet fuat doğu, 1 mart 1966 tarihinde ikinci defa mit müsteşarlığı görevine tayin edilmiş ve bu görevi de 23 temmuz 1971'e kadar sürdürmüştür. bilâhare atandığı genelkurmay teftiş heyeti üyeliği'ne devam etmiş, aynı yıl korgeneral rütbesi ile türk silâhlı kuvvetleri'nden emekli olmuş ve 1978 yılına kadar 7 yıl süreyle lizbon büyükelçiliği görevinde bulunmuştur.

  mehmet fuat doğu, 31 mayıs 2004 tarihinde vefat etmiştir.

  kaynak: http://www.mit.gov.tr/mustesarlar.html
 • türkiye yakın tarihi, ortadoğu'da istihbarî durumu ve memleketlerle bilinmeyen gizli ilişkileri/aktörleri ve derin devlet tartışmalarında hep bir biçimde adı geçen kilit bir isim.
  ve fakat daha yakın zamanda vefat etmiş(2004) olmasına rağmen google'da cenâzesinin fotoğrafını bile bulamadım. allah rahmet eylesin. ama bu nasıl derinlikdir ki fotoğrafını bulamamayı geçtim(google'da 1 fotoğrafı mevcud) cenâzesinin bile nerde kılındığı, kimlerin katıldığına dâir ne haber var, ne bir fotoğraf..

  fuad doğu gizli yaşamış, gizli ölmüş.

  http://www.gazetevatan.com/…a-verildi-28985-gundem/
 • liderlik yapısına sahip ,hayatı vatan millet sakarya olan ,krizleri lehine çevirmesiyle bilinen asker ve istihbaratçı. binlerce olumlu hizmeti olması rağmen ,tek bir kötü hareketi ; 12 mart muhtarısı ile anılması ve yaptığı onca hizmeti olumlu yapılaşmayı şu anda hiç kimsenin bilmemesi ve dahi bilmeyecek kalması üzücüdür.
 • derler ki deniz baykal ve devlet bahçeli'deki cevheri görüp partilerinin başına geçmelerini sağlayan kişi kendisiymiş.