• başkent üniversitesi'nin kurucusu ve şu andaki rektörü olan profesör. kendisi tıp doktorudur, 1975 yılında türkiye'deki ilk böbrek nakli ameliyatını gerçekleştirmiştir.
 • kendisi rize*li olur...
 • nasıl kurulduğu tartışmalı bir hastanenin* başında bulunan bu şahsın hüsamettin özkan ile hayli yakın ilişkilere sahip olduğu da bilinmektedir. dolayısıyla hüsamettin özkan'ın istifasından iki gün sonra bülent ecevit'in bu hastanedeki tedavisini bırakması ve son bir-iki aydır ölmeyişi kimi çevrelerde mehmet haberal ile ilgili soru işaretlerini artırmıştır. olayın perde arkası tam olarak açıklığa kavuşmamıştır.
 • oktay sinanoğlu da türk aynştaynı kitabında mehmet haberal'dan bahseder.
  aslında haberal yabancı dille eğitime karşıdır. bu mesele ile ilgili sinanoğlu'na görüşme teklif eder. ancak sinanoğlu başkent üniversitesi'ne gittiğinde karşısında bambaşka bir haberal vardır. işte böyle...
 • hastane, üniversite, otel, dergi ve radyodan sonra artık bir de televizyon kanalına sahip profesör.
  (bkz: kanal b)
 • camlihemsinlidir.
 • okulunu(baskent üniv.) tam anlamiyla bir ticarethane olarak gören, ögrencilerin okullar arasi düzenlenen aktivitelere katilmasina izin vermeyen, illa ki her kaynagin kendisinde olmasi gerektigini düsünen (mol gida ne için var zannediyosunuz), bu kaynaklari gereksiz derecede pahaliya satan, daha cok para kazanmak için televizyon kanali açan ve ögrencilerden aldigi paralari bu kanalda batiran, hatta sirf bu yüzden okulun tenis takimini turnuvalara göndermeyen veya bahar senliginde sanatci getiremeyecek olan insan.
  ha ayrica ismi söylendiginde karsinizdaki kisinin yüzünü burusturdugu ve efsane gibi dilden dile dolasan kötü yönlerine bir yenisinin daha eklenecegi bir hikayeyi anlatmaya basladigi insan. inanin baskent ile bagi olan herkes bu hikayelerden en az bir tane biliyordur ve gün geçtikçe bunlara yenileri eklenmektedir.
 • bütün başkent üniversitesi öğrencilerinin nefret ettiği şahıs. sadece kendini düşünen, gelecekte siyasete atılması çok muhtemel olan insan. keşke bu üniversite işine hiç bulaşmasaydı da, doktor olarak hayatına devam etseydi. hakkını yemeyelim doktor olarak çok önemli başarılara ve hatta ilklere imza atmıştır.

  (bkz: fareli köyün kavalcısı)
 • sıradan bir doktorken ankara acil yardım ve trafik hastanesi'ne başhekim olan ve demirel iktidarlarında yıldızı parladıkça parlayıp, üniversite,televizyon, oteller sahibi olan büyük halk kahramanı, bazı mahfillerin başbakan ve cumhurbaşkanı adayı.
 • bir çok söyleşisinde "ben mehmet haberal. odun ışığında ders çalıştım, şimdi lazerle ameliyat yapıyorum." diyen, örnek alınası rektör.
hesabın var mı? giriş yap