şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki önemli ve kıymetli arabistlerden biridir. gazi üniversitesi arapça öğretmenliği'nde hocadır. mehmet hakkı suçin'in arapçadan türkçeye amme cüzü çevirisi, adonis, nizar kabbani, hulud el mualla, halil cibran, ahmed eş-şehavi, mahmud derviş çevirileri gibi çalışmaları bulunur. mehcer edebiyatı ve ortadoğu'ya dair entelektüel bilgisi ufuk açıcıdır. diledebiyatceviri.com adlı blogunda arap edebiyatı, kültür çalışmaları üzerine makaleler, duyurular yayınlamaktadır. güzel bir insandır. değerinin anlaşılması dileğiyle...
  • ibn hazm'ın güvercin gerdanlığı kitabını türkçeye çevirmiştir. kapı yayınlarından çıkmıştır. başkaları tarafından da türkçeye çevrilen bu kitabı okumak isterseniz muhakkak mehmet hakkı suçin hocanın çevirisiyle okuyun. çünkü daha önce muhammed bennis, adonis ve mahmud derviş çevirilerini okudum. orjinal dilinde okuyormuşsunuz gibi bir tat bırakıyor size.
    güvercin gerdanlığı kitabının arka kapak yazısı da şöyle:
    “…halife saraylarının halıları üzerinde yürüdüm, sultanların meclislerinde hazır bulundum; ama sevgilinin sevgiliye olan görkeminden daha görkemli bir şey görmedim. prensleri mağlup eden fatihlerin zaferini, vezirlerin nüfuzunu, mevkilerinin keyfini süren devlet ricalini gördüm; ama sevgilisinin gönlüne sahip olduğundan, onun ilgisinden ve aşkından emin olan bir sevenin mutluluğundan daha coşkulu bir sevince şahit olmadım.”

sevdin diye kınıyor beni aşk nedir bilmeyenler

konuşmuşlar susmuşlar ne önemi var?

umurumda olmaz ayıplamaları beni aşk için

ister yüzüme konuşsunlar ister köşelerde fısıldaşsınlar

elinizdeki eser pek çok dünya diline çevrilmiş bir aşk klasiğidir. arapçada “güvercin gerdanlığı” deyimi “kişinin devamlı yanında taşıdığı, hep birlikte olduğu ve hiç ayrılmadığı şeyler için kullanılan bir ifade” şeklinde tanımlanır. nasıl ki güvercinin boynundaki halka şeklindeki tüyler onu farklı kılan ve ondan hiç ayrılmayan bir özellikse, aşkın mahiyetini ifşa eden bu kitap da okuyucunun bir gerdanlık gibi boynuna taktığı yoldaşı ve aşk kılavuzudur.