şükela:  tümü | bugün
 • türk yazar ve çevirmen.

  ankara üniversitesi, dil ve tarih-coğrafya fakültesinden mezun oldu (1993). mütercim-tercüman olarak çalıştı (1993-1998). gazi üniversitesi bünyesinde yaptığı yüksek lisans tezinde mısırlı yazar yahya hakkı’nın öykücülüğünü inceledi (1998). arapça-türkçe çeviride eşdeğerlik sorunları ile ilgili doktora tezini aynı üniversitede bitirdi (2004). university of manchester, the centre for translation and ıntercultural studies’de misafir akademisyen olarak çalıştı (2006).

  ilk ve ortaöğretim düzeyinde seçmeli ve zorunlu arapça dersi öğretim programlarını hazırlayan komisyonda akademik danışman ve komisyon başkanı olarak görev aldı. söz konusu programlar, diller için avrupa ortak başvuru metni esas alınarak yapılandırıldı.

  teda projesi türkçe-arapça çeviri atölyeleri (türapçat) moderatörlüğünü yürütmektedir.

  'arabic booker' olarak bilinen uluslararası arap roman ödülü (ıpaf)'nde beş kişilik jüriden biridir.

  kısa öykü ve şiir çevirileri son duvar, edebiyat güncesi, kurgan, dünyanın öyküsü'nde yer aldı. akademik çalışmaları çeviribilim, arap dili ve edebiyatı, yabancı dil öğretimi ve dilbilim alanlarına odaklanmaktadır. hâlen gazi üniversitesi, gazi eğitim fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

  kaynak: wiki.
 • tercüme ettiği nizar kabbani'nin aşkın kitabı ile türkiye yazarlar birliğince verilen “yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri”nde "çeviri ödülü"ne layık görülmüş çevirmen, akademisyen.
 • türkiye'deki önemli ve kıymetli arabistlerden biridir. gazi üniversitesi arapça öğretmenliği'nde hocadır. mehmet hakkı suçin'in arapçadan türkçeye amme cüzü çevirisi, adonis, nizar kabbani, hulud el mualla, halil cibran, ahmed eş-şehavi, mahmud derviş çevirileri gibi çalışmaları bulunur. mehcer edebiyatı ve ortadoğu'ya dair entelektüel bilgisi ufuk açıcıdır. diledebiyatceviri.com adlı blogunda arap edebiyatı, kültür çalışmaları üzerine makaleler, duyurular yayınlamaktadır. güzel bir insandır. değerinin anlaşılması dileğiyle...
 • 20 ekimde boğaziçi üniversitesinde nazım hikmet konferansları kapsamında "arap şiirinde nazım hikmet etkileri" konulu konferans verecek olan akademisyen.