şükela:  tümü | bugün
  • urartulara ait çavuştepe kalesi'nde 42 yıldır bekçilik yapan ve kendi çabalarıyla urartuca'yı öğrenen ve uzman olan kişi. hikayesi belgesel sinemacılar birliği tarafından belgesele çekilecek.
  • çavuştepe'de, kale girişinin sağ tarafında, eskiden kazıevi olarak kullanılan taş kulübede, bazalt üzerine haldi ve urartu'nun hikayesini nakşederken bulabilirsiniz kendisini. bir rehberden, bir bekçiden ziyade bizzat o kalede yüzyıllar öncesinde yaşamış bir urartulu, o kaleyi tarihin derinliklerinden bugüne elleriyle çıkarmış bir arkeologla, hatta daha fazlasıyla karşılaşıyorsunuz. azim ve sevdayla neler yapabilirmiş insan ve diploma dediğin bir kağıt parçasıymış işte o zaman anlıyor insan.
  • yarın 19.30'da kadıköy'deki tepe nautilus'ta açılışı yapılacak erciş van göl diyarı fotoğraf sergisine gidebilenler, dünya'da urartuca okuyup yazabilen 38. kişiyle yani urartu mehmet adıyla tanınan mehmet kuşman'la tanışma fırsatını yakalayabilirler. kendisi de van depremi mağduru olarak 14 yakınıyla birlikte geçici durumda istanbul'da bulunuyor... o da bir ağustos böceği sayılır... karıncaların desteğine ihtiyacı var...
  • urartu krallığı'na ait çavuştepe kalesi'nde 40 yıldır bekçi olan mehmet kuşman da artık bir depremzede...

ören bekçiliği yaparken kendi merakıyla urartuca öğrenip, dünyada bu dili bilen 38 kişi arasına girmiş olan ve "urartu mehmet" olarak da anılan kuşman; son erciş van depreminde mağdur oldu. önce çadırda yaşamaya başlayan kuşman ailesi, kar yağmasıyla birlikte van'ı terk etmek zorunda kaldılar.

van'ın gürpınar ilçesinde m.ö 760-730 yılları arasında yapılan, urartu medeniyetinin eyalet merkezi olarak kullanılan kalede 40 yıl önce bekçi olarak işe başladıktan sonra urartu dilini öğrenen kuşman, süreci 2003 yılında basına şöyle anlatıyordu: "kaleye kazıya gelen ve urartuca bilen bilim adamlarından yardım istedim. urartu alfabesini alıp, harfler üzerinde çalıştım. inguş ve çeçen dillerine yakın olduğunu öğrenince, bu dillere ait lügatleri okudum. 25 yıl sonunda urartu metinlerini hem okuyup hem yazabiliyorum. urartucayı türkiye'de 23, dünyada 38 kişi biliyor. diğerleri bilim adamı. onlarla bazı toplantılarda buluşup görüş alışverişinde bulunuyoruz. en büyük hedefim bu dili yaygınlaştırmak. emekli olunca, devletin desteğiyle bir eğitim atölyesi açıp, 30 gönüllüye bu dili öğreteceğim."

urartucayı ve urartu devletinin savaşları, inançları, yönetim biçimi, yaşam tarzları ve tanrı haldi, tanrı şivini ve tanrı teshuba ile ilgili şekil ve yazıları hatay ve diyarbakır'dan getirdiği özel taşlara işleyen kuşman, bunları satmaya çalışıyor.

şu anda 14 kişilik ailesiyle b. çekmece'de bir evde hayata yeniden tutunmaya çalışan kuşman, bu akşam 19.30'da tepe nautilus'taki "erciş van göl diyarı fotoğraf sergisi"nin açılışına katılacak. sergide ercişli fotoğrafçıların (ali dağer, abdulselam elçi, kenan aşçıoğlu, nihat çavuşoğlu ve i. mısırlıoğlu) deprem öncesine ait fotoğrafları var. fotoğrafların satışından elde edilen gelir, ercişli deprem mağduru fotoğrafçılara ve urartu mehmet gibi sıra dışı kişilere destek amacıyla kullanılacak.

www.ercisnet.com, www.istanbulist.net, yake jeans, eganis danışmanlık, photoworld fotoğraf merkezi ve tepe nautilus tarafından desteklenen sergi 5 - 18 aralık 2011 tarihlerinde tepe nautilus'ta açık kalacak.
  • hakkında çıkan bir haber daha
    insan kendi kendine çivi yazısını nasıl söker ki diye düşündürttü bir süre.
  • öğrenmek yada üretmek isteğinin sınır tanımadığının kanıtı insan.
  • bilgi sahibi insan. şahsen özel bilgisine saygı ve hayranlık duyduğum insan.
  • urartuca okuyor.
    kulağa ilginç geliyor.

http://alkislarlayasiyorum.com/…n-bekci-mehmet-amca
  • van'ın gürpınar ilçesine bağlı çavuştepe köyündeki urartulardan kalma çavuştepe kalesinde 40 yıldır bekçilik yapan ve bu süre zarfında kendi çabaları ile urartuca çivi yazılarını öğrenen ve rüyalarını bile urartuca görebilecek kadar bu dili söken urartu mehmet lakaplı bir adam. ayrıca kendisine ait küçük bir dükkanda kendi yazdığı urartuca çivi yazılarını satarak para kazanıyormuş. urartuca'yı oğluna öğretecek kadar da bu dile önem veriyor.

kendi ifadesine göre urartucayı öğrenme aşamasındayken modern çeçence ile karşılaştırmalı olarak öğrenmiş.

urartular ne yapmış? urartu mehmet'ten dinleyelim: http://alkislarlayasiyorum.com/...