şükela:  tümü | bugün
 • recep tayyip erdoğan'ın belediye başkanlığı yaptığı dönemdeki danışmanı. islamcı bir yazar.
 • muhterem vakti zamanında neşe düzel'e verdiği mülakatta da dediği gibi gözü kara bir radikal islamcıydı seksenlerde. o sıralar eline bir laik geçse kıtır kıtır keserdi herhalde. bir de çoğu radikal islamcıda olduğu gibi entelektüel islamcı takılma tripleri vardı. yeni zemin, yeryüzü ve bilmemne isimli islami entelektüel dergilerde önemli pozisyonlarda kendince birşeyler yapıyordu işte. doksanlara geldiğimizde ise hafiften evrilmeye başlamıştı. e serde kürtlük de vardı. işte ifade özgürlüğü, hak, hukuk filan. rte istanbul büyükşehir belediye başkanı olduğunda beyfendiye bir makam açmıştı danışman kadrosundan. ama o cenahtan duyduğum bir iddiaya göre ters bir durumdan ötürü rte cebirle kovmuş belediyeden bu arkadaşı. refah'ta mı fazilette mi yoksa her ikisinden birinde mi ne yöneticilik de yapan hazreti bir gün hadep genel başkan yardımcısı olarak gördük. ikibinlere gelindiğinde ise iyice omurgası esnemiş, tam bir takkeli liberalimsi prototipi olmuştu. geçmişinden nedamet getiriyor, fırsat bulduğu basın yayın organlarında ağlak ağlak demokrasi, özgürlük yazıları yazıyordu. bıyıklarını da budamıştı. birgün'de nasıl yazdırıldığını havsalam hiç almamıştı. zira bu şahıs, ne solcu, ne islamcı, ne de kürtçü idi. sadece kendini göstermeye çalışan ve bir yerlerde kendine yer edinmeye çalışan bir fenomendi.

  not: daha önce yazmış olduğum bu entryi yasal nedenlerle törpüleyebildiğim kadar törpüleyip tekrar yazdım.
 • son gunlerde ozellikle kurt meselesine dair tv'deki tartisma programlarında resmi ideolojinin bilindik soylemlerini tekrar eden burokratlarin, askerlerin, akademisyenlerin karsisina bu adamin cikarilmasi bence cok buyuk talihsizlik. eskiden kurt meselesini tartisma alani bu kadar serbest degildi; simdi resmi ideolojiye alternatif yaklasim sunan insanlar hic degilse gecmise gore daha fazla seslerini duyuruyorlar. boylesine gorece elverisli bir durumda kurt meselesinin alteratif kanadini, bu konuyu iyi bilen, tahlil eden ve yillaridir bu konuya turlu cefa cekerek, baski gorerek emek vermis aydinlarin, akademisyenlerin degil de tarihsel/analitik bir bakistan yoksun, akp hayrani ve sozleri "birbirimizi sevelim, sayalim"dan oteye gitmeyen bir sahis olarak mehmet metiner'in temsil etmesi cok yazik. bugun katildigi bir programda "ben devleti de seviyorum barzani'yi de" demistir. sevgi pitircikligiyla herseyin cozulecegini iddia eden mehmet metiner her konustugunda ulusalci/milliyetci cenah karsilarinda kolay bir lokma bulmus olmanin hazzı, gazı, ve rahatlıgıyla daha bir coşar daha bir saldirganlasirlar.
 • daha dün tayyip erdoğan'ın yanında ortaçağı kılığı ile gezerken,bugün ezberlediği birkaç şematik lafla en büyük demokrat olduğunu sanan, her önüne gelene demokrasi dersi vermeye kalkan,tayyip erdoğan desteğiyle gazetede yazarlık,üniversitede hocalık yaptırılan her dinlediğimde üniversitede hocalık yapmak kimlere kalmış diye hayıflanmama neden olan bir akp amigosu.
 • sözde kürt aydını, akp yardakçısı.
 • ne hikmetse kürt meselesiyle ilgili hemen her programda yer alan barzani'nin yılmaz savunucusu,akp neferi.
 • iran da yaşamak istediğini düşündüğüm yazar. ya da iran ı türkiye de mi yaşamak istiyor, anlamadım.
 • kürdi olamayacak kadar yüreksiz, islamcı olmayacak kadar kıvrak, herhangi bir şey olmayacak kadar da pragmatist'tir.. bu yuzden, her şeye dair hiçbirşeyleşme üzerine bilmem ne özel üniversitesinde ders vermektedir..
 • bildiğin niyazi gül.
 • 25 aralık 2008 günü yapılan siyaset meydanı programında, pkk'yı nasıl telaffuz edeceğini şaşırmış gazeteci-yazar.