şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 76 yaşında bugün vefat etmiştir. allah rahmet eylesin.

  çanakkale mahşeri, yemen ah yemen gibi tarihi pek çok eser bırakmış yazar. kitapları akıcı ve oldukça vurucudur.
 • ötüken neşriyat kurucularından olan yazarımız. 11 mayıs'ta vefat etti.
 • 8 nisan 1942 yılında sakarya’nın akyazı ilçesinde dünyaya geldi. ilk ve ortaokulu akyazı’da okuduktan sonra lise öğrenimi için istanbul’a geldi.

  lise öğrenimi için istanbul’a gelen mehmet niyazi özdemir liseyi istanbul haydarpaşa lisesi’nde tamamladıktan sonra istanbul üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisi olarak öğrenim hayatına devam etti. fakat felsefe bölümünden mezun oldu.

  felsefe sertifikasını aldıktan sonra bu alanda araştırma yapmak isteyen mehmet niyazi özdemir almanya’ya giderek kendini bu alanda geliştirmeye başladı. felsefede söz sahibi olabilmek adına goethe enstitüsünde almanca dersleri alarak almanca öğrendi. daha sonra marburg üniversitesinde “türk devletlerinde temel hürriyetler” adlı konu ile doktora tezi çalışmalarına başladı.

  mehmet niyazi özdemir gerek çalışma alanı gerekse eserleri ile görüşlerinden oldukça fazla faydalanılan bir aydındır. eserleri tarihi, felsefi ve edebi olarak üç ayrı sınıfta incelenebilir. mehmet niyazi özdemir felsefi eserlerinde genellikle türkiye’nin sosyal yapısı hakkındaki görüşlerini ve araştırmalarını yayınlamıştır. felsefeye duyduğu ilgi gibi tarihe de ilgi duyan mehmet niyazi özdemir bu alanlarda da eserler vermiştir. eserlerinde genellikle milli konuları işlemektedir.

  yazdığı kitapların dışında bir dönem gazetede köşe yazarlığı da yapmıştır. dönemin önde gelen gazetelerinde kendi görüşlerini ve araştırmalarını okuyucular ile paylaşmıştır.

  pek çok eseri bulunan mehmet niyazi özdemir’in adı çok fazla duyulmamış olsa da iz bırakmayı başarmış bir düşünür, yazar ve aynı zamanda aydın bir insan olarak görüşleri ve araştırmaları ile tarihe ışık tutmuş değerlerden bir tanesidir. yazdığı pek çok eser ödüller almıştır. mehmet niyazi özdemir 8 mayıs 2018 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  mehmet niyazi özdemir’in 20 ye yakın eseri bulunmaktadır. işte bunlardan bazıları

  var olmak kavgası (roman)

  bayram hediyesi (hikâye)

  iki dünya arasında (roman)

  plevne (tarihi roman)

  türkiye’nin meseleleri

  türk devlet felsefesi

  türk tarih felsefesi
 • plevne adlı tarihi romanında efsanevi plevne savunması ve gazi osman paşa ile birlikte mehmetçiklerin ne kadar büyük bir fedakarlık ile canlarını ortaya koyarak savaştıklarını çok güzel anlatmıştır.
  osmanlı son dönemi savaşlarını ve plevne savunmasını merak edenler için kesinlikle tavsiye ederim.
 • eserleriyle ardında hoş bir seda bırakmış, çok değerli bir kişiydi.

  allah rahmet eylesin.