şükela:  tümü | bugün
  • yeniçağ gazetesi yazarı. edebiyat, sanat ve basın hakkında yazılar yazıyor. galiba haftalık sinema sayfasını da o hazırlıyor. (bir ara atilla dorsay, yeniçağ'ın sinema sayfasını türkiye'deki en iyi sinema sayfalarından biri olduğunu söylemişti.)

internet sayfası: http://www.mehmetnuriyardim.com/

özgeçmişi (kendi sitesinden alıntıdır: http://mehmetnuriyardim.com/….asp?nereye=biyografim)

gazeteci, yazar ve edebiyat araştırıcısı. 23 nisan 1960 tarihinde siirt merkezde doğdu. ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1980’de girdiği istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü’nden 1985’te mezun oldu. ilkokul yıllarında edebiyata duyduğu ilgi zamanla arttı. 13 yaşında, henüz ortaokul üçüncü sınıfta iken ilk şiiri günlük bir istanbul gazetesinde yayınlandı. 1980’de köprü dergisinin menkıbe yarışması’nda “hasiye nine” isimli yazısıyla birincilik ödülü kazandı. 1979 yılında başladığı gazetecilik mesleğini yeni asya, doğuş, tercüman, türkiye, hürriyet, zaman, bizim gazete, haber fatih, orta doğu gazetelerinde devam ettirdi. çalıştığı gazetelerde daha çok kültür sanat sayfaları hazırladı, yazılar yazıp röportajlar yaptı. bazı yayınevlerinde çalıştı. türkiye çocuk dergisinin haber müdürü oldu (1994). hâlen yeniçağ gazetesinde salı ve perşembe günleri kültür sanat ve edebiyat yazıları yazıyor, milliegitim.net sitesinde makaleleri yayınlanıyor.

ilesam (ilim edebiyat eserleri meslek birliği) ile tyb (türkiye yazarlar birliği) yönetim kurulunda görevli olan yardım, aynı zamanda tgc (türkiye gazeteciler cemiyeti), basın konseyi ve küsad (kültür sanat habercileri derneği) üyesi bulunuyor. bazı ödüllere sahip olan yazar, ahmet haşim ve ziya osman saba’nın mezarlarının kayıp oluşuyla ilgili haberi (mezarı kayıp şairler) münasebetiyle “2000 yılı türkiye gazeteciler cemiyeti kültür sanat başarı ödülü”ne lâyık görüldü. yardım’ın fatih kerem (1990) ve ömer faruk (1995) isimli iki oğlu bulunuyor. kubbealtı akademisi kültür sanat vakfı müdürlüğü'nü yürüten yazar, yazıişlerini yürüttüğü kubbealtı akademi mecmuası, yedi iklim, hece, defne, türk edebiyatı, size aktüel, tarih ve düşünce, sur, bizim külliye, kişisel gelişim ve kitaphaber dergilerine yazıyor. kahraman yayınları’nın 44 kitaptan oluşan islâm klasikleri’nin, boğaziçi yayınları’nın yayımladığı şairler-yazarlar dizisinin ve hikmet neşriyat’ın 30 kitaptan meydana gelen türk klasikleri serisinin editörlüğünü yaptı. mehmetnuriyardim.com adıyla kişiye özel sitesi bulunan yazarın elektronik posta adresi şöyle: info@mehmetnuriyardim.com

yayınlanmış kitapları

araştırma-inceleme-röportaj:

* edebiyatçılarımızın çocukluk hâtıraları (nesil yayınları, genişletilmiş 5. bs., istanbul 2003)
    * safahat (kahraman yay. istanbul 1996)
    * yunus emre divanı (kahraman yay. istanbul 1997)
    * romancılar konuşuyor (kaknüs yay. istanbul 2000)
    * türk şiirinden portreler (burak yay. istanbul 2001)
    * kelâm ve kalem (perşembe kitapları, 2001)
    * yazar olacak çocuklar (selis yayınları, istanbul 2004)
    * edebiyatımızın güleryüzü- ahmet yesevi’den yahya kemal’e (selis yayınları, genişletilmiş 3. bs., istanbul 2002)
    * edebiyatımızın güleryüzü – ahmet haşim’den günümüze (selis yayınları, genişletilmiş 3. baskı, istanbul 2004)
    * ömer seyfettin ve hikâyeleri (nesil yay., istanbul 2004)
    * unutulmayan edebiyatçılar (nesil yay., istanbul 2004)

biyografi:

* yahya kemal beyatlı (erdem yay. istanbul 1986)
    * mustafa necati karaer’e armağan (ortak, istanbul yay. 1997)
    * ömer seyfettin (1. bs. boğaziçi yay. 1998, 2. bs. hikmet neş. istanbul 2002)
    * refik halit karay (1. baskı boğaziçi yay. 1998, 2. baskı hikmet neş. istanbul 2002)
    * ziya osman saba (hikmet neş., istanbul 2002)
    * sait faik abasıyanık (hikmet neş., istanbul 2002)
    * safiye erol kitabı (benseno yayınları, istanbul 2003)
    * ziya osman saba sevgisi (nesil yayınları, istanbul 2004)

çocuk yayınları:

* karagöz ve hacıvat (erdem yay., istanbul 1985)
    * doğu klasikleri (erdem yay. 10 kitap, istanbul 1998)

yazdığı kitaplara şuradan ulaşılabilir: http://www.kitapyurdu.com/…90841819325524678&logid=

ayrıca (bkz: ukte)
    ukteyi veren: (bkz: llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll)
  • türk edebiyatı alanında yaptığı çalışmalarla tanınan kişi. kubbealtı akademi mecmuası'nın yazı işleri müdürü. http://www.sanatalemi.net/'in editörü ve aynı zamanda edebiyat sanat ve kültür araştırmaları derneği'nin genel başkanı.
  • edebiyata tam mânâsıyla gönül vermiş bir isim; başkanlığını yaptığı eskader aracılığıyla yazarlarla okuyucular arasında bir köprü oluşturuyor: unutulan edebiyatçıların ve kültür insanlarının yâd edildiği ya da hayatta olan yazarlarla okuyucuların buluşturulduğu sohbetler düzenliyor, bu konuda tâbiri câizse arı gibi çalışıyor.

kendisinin (çoğu yaşıtıyla karşılaştırıldığında) şaşırtıcı gelen bir özelliği de var ki, o da sosyâl medyayı (özellikle de facebook'u) gerçekleştirdikleri kültür faaliyetlerini tanıtma konusunda ziyâdesiyle aktif kullanması, edebiyatseverlere bu yolla da ulaşması, ilgilerini çekebilecek sohbetlerden haberdâr etmesi...

biyografi, röportaj ve edebiyat araştırmaları konularında birçok çalışması olan yazarın kitapları arasında hâtıralarından izler taşıyan üç kitabı önemli bir yer teşkil ediyor:

(bkz: yıldızlarla uyumak)
    (bkz: sefertası)
    (bkz: halim selim efendi)
  • röportajında da dediği gibi "mesaisini meçhul meşhurlara teksif etmiş" bir kültür sanat insanı.
    siirt doğumlu,79'da gazeteciliğe başlamış. 1979'da gazeteciliğe başladı. yeni asya, doğuş, tercüman, türkiye, hürriyet, zaman, bizim gazete, haber fatih, ortadoğu ve yeniçağ gazetelerinde çalışmış. halen milat gazetesinde yazıyor. eskader'in köşe başlarından bir tanesi.
  • istanbul'un yüzleri serisine "istanbul'un 100 yayınevi" ile katkıda bulunmuş olan yazar.

böyle bir kitabı, ondan başkası yazsa yakışmazdı zaten!