şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mehmet alkan* derslerine rehberlik hocası tadından başlar; birbirinizle konuşun, dost olun, çay kahve için, uyuşturucu kullanmayın kabilinden öğütler verir, samimidir. türk siyasal hayatı ve düşüncesi konularında yetkindir, öğrenciyi de derse katmaya uğraşır, hiç sıkılmazsınız derslerinde. ilk bakışta iri yarı cüssesiyle sizi ürkütebilir. ancak tek dersine girilirse ne kadar sevimli olduğu idrak edilebilir, öğrenciye değer verir ve dinler. daha ne olsun.
 • tam adı mehmet öznur alkan olan değerli hocamız. son olarak prens sabahattin'in bütün eserlerini bir araya getiren bir çalışma hazırladı.
 • genel olarak sınavlarında verdiği okuma listesinde bulunan makalelerin isimlerini ve yazarlarını yazmanızı isteyen türk siyasal hayatı dersini veren hoca. 50 puanlık bir soru olur bu ve okumanız gereken 22 tane makaleyi yazmanız gerekmektedir.
 • hayatım boyunca gördüğüm en yardımsever, en öğrenci dostu hocalardan biridir kendisi... gidin odasına, sorun ne isterseniz, binlerce kitaptan oluşan kütüphanesinde mutlaka bir şey vardır sizin için ve üşenmeyip arayıp bulacaktır onu.. yalnız doğal olarak, az biraz dalgındır, çünkü kafasında hep bir takım yazılar, fikirler olacaktır, burda hareket sizden gelmeli...

  odası çiçeklerle doludur bir de hep, bayram olup da okula gelemediğinde susuz kalmasın çiçekceğizler diye, sulama tertibatı dahi hazırlar. çay, kahve ikram etmekten hiç geri durmaz, rebul marka lavanta kolonyası da tabii...

  her sene, dersini alanlarla okulda bir tur atar, tarihi hikayeler anlatır öğrencilerine ve onun anlattıkları kesinlikle ve kesinlikle unutulmaz.. etrafa da başka gözlerle bakarsınız, artık gevher minarenin hikayesini, kubbelere neden koca koca avizeler asıldığını, ilk yangın kulesinin ahşap olduğu için yandığını bilirsiniz...

  beni tek üzen, hocamın bir derste söyledikleri, hatırlattığı bir gerçek olmuştur: "benim hiç kendime ait mülküm yok, hayatım boyunca ne kazandıysam kitaplara yatırdım ve devlet baba, ancak buna yetecek kadar para ayırdı bana..."
  abuk subuk pazarlama stratejileri denetleyen ceo'lar paraları çuvalla kaçıradursun, biz sizi seviyoruz hocam...
 • bazı insanlar gerçek üstü bir naiflik, samimiyet ve temizlik taşır; insana mutluluk ve umut aşılarlar. mehmet hoca da böyle bir insandır işte. çok severiz kendisini, çoook..
 • kendisi benim dersime hiç girmemiş olsa da arkadaşlarımın anlattıklarıyla kendi dersimi bırakıp onun sınıfına girmiştim iyi ki girmişim!böyle hocaları görünce diğerleri için umudum tekrar yeşeriyor!
 • şöyle bir insan düşünün; inanılmaz kibar, samimi, yardımsever, bir de üstüne alanında gayet yetkin. öğrencileri böyle bir hocaya sahipler işte.
 • uluslararası suç ve ceza film festivali dahilinde, türk tarihinde askeri darbeler konulu panele konuşmacı olarak katılmasıyla tanıdığım kadife sesli hocadır. bu adamın ne anlattığı önemli değil sanki, anlatsın, konuşsun, biz de ninni gibi dinleyip gevşeyelim yeter diye düşündürür insana. en azından bana düşündürmüştür.
 • televizyon kanallarında tarih üzerine yapılan tartışmasız en başarılı program olan eski defterler'i kotaran üç tarihçiden biri. harikulade bir ses tonuna ve konuşma üslubuna sahip. gerek tarih ve sosyal bilimler alanındaki donanımı gerekse karmaşık olaylara getirdiği çok katmanlı ve aydınlatıcı yorumlarla bir şeyler öğrenme gayesiyle programı izleyenleri ziyadesiyle memnun ettiğini buraya not düşelim. birikim sahibi birçok akademisyende insani deformasyona neden olan ukalalıktan ve ego kabarmasından mustarip olmadığını ve bu "eksikliğin" onu daha değerli kıldığını da belirtelim.

  fakat kendisinin gözden kaçırılmaması gereken başka bir önemli karakteristiği daha var. bu da türkiye'de maalesef yine çok az tarihçide/sosyal bilimcide görebileceğiniz bir terkibi gerçekleştirebilmiş olması: ideolojilerden olabildiğince arındırılmış bir hakikat arayışı ve ona eşlik eden (ve birçok saptamasında izlerini görebileceğiniz) bir adalet ve özgürlük yönelimi. türkiye'de pek sık rastlanmayan bu nadide ve kırılgan sentez, akademisyen kimliğinin ayırıcı niteliklerinden biri ve onun koskoca bir çölün ortasında bir mücevher gibi parıldamasının esas sebebi.

  kendisini ilgiyle takip ediyoruz.