1. mehmet alkan* derslerine rehberlik hocası tadından başlar; birbirinizle konuşun, dost olun, çay kahve için, uyuşturucu kullanmayın kabilinden öğütler verir, samimidir. türk siyasal hayatı ve düşüncesi konularında yetkindir, öğrenciyi de derse katmaya uğraşır, hiç sıkılmazsınız derslerinde. ilk bakışta iri yarı cüssesiyle sizi ürkütebilir. ancak tek dersine girilirse ne kadar sevimli olduğu idrak edilebilir, öğrenciye değer verir ve dinler. daha ne olsun.
  2. tam anlamıyla yetkin bir hoca. öğrenci dostu, iyi anlatıcı, konusunda bilgili. açıkçası dersini almaktan en zevk aldığım kişilerden biri.
    ve bugunkü dersinde öğrencilerine verdiği tavsiyeleriyle farkını yeniden fark ettirmiş kişi; bugun şöyle dedi mehmet alkan;
    "gençsiniz,birbiriniz gözlerine bakın,birbirinizi sevin. ama sadece cinsel dürtüleriniz için bir kimseyle beraber olmayın,isterseniz dışarda onu yapabilecek bir çok kişi var. şunu unutmayın; elinizi tutacak kişi, bunu hak etmeli."
  3. nasıl olmuşta atlamışız, mehmet hoca denince akla ilk gelecek şey sanırsam lavanta kokusudur. koridorda gezerken lavanta kokusunu koklaya koklaya odasına ulaşabilirsiniz,odası da tâbi ki tamamen lavanta kokmaktadır.
    ayrıca kendisini,kızıyla beraber, kadıköy burger king'de görmüşlüğüm vardır; bunu kendisini söyleyince de "kız isteyince mecburen gidiyoruz." demişti. ayrıca çok iyi bir hocadır,onu da eklemeden geçemiyeceğim.
  4. tam adı mehmet öznur alkan olan değerli hocamız. son olarak prens sabahattin'in bütün eserlerini bir araya getiren bir çalışma hazırladı.
  5. istanbul üniversitesindeki sayılı mülkiyelidendir. ders haricinde verdiği bilgilerle üniversitenin meslek okulu olmadığı hissiyatını besler. öğretecek çok şeyi vardır. rengini pek belli etmez, merakta bırakır.
  6. genel olarak sınavlarında verdiği okuma listesinde bulunan makalelerin isimlerini ve yazarlarını yazmanızı isteyen türk siyasal hayatı dersini veren hoca. 50 puanlık bir soru olur bu ve okumanız gereken 22 tane makaleyi yazmanız gerekmektedir.
  7. hayatım boyunca gördüğüm en yardımsever, en öğrenci dostu hocalardan biridir kendisi... gidin odasına, sorun ne isterseniz, binlerce kitaptan oluşan kütüphanesinde mutlaka bir şey vardır sizin için ve üşenmeyip arayıp bulacaktır onu.. yalnız doğal olarak, az biraz dalgındır, çünkü kafasında hep bir takım yazılar, fikirler olacaktır, burda hareket sizden gelmeli...

odası çiçeklerle doludur bir de hep, bayram olup da okula gelemediğinde susuz kalmasın çiçekceğizler diye, sulama tertibatı dahi hazırlar. çay, kahve ikram etmekten hiç geri durmaz, rebul marka lavanta kolonyası da tabii...

her sene, dersini alanlarla okulda bir tur atar, tarihi hikayeler anlatır öğrencilerine ve onun anlattıkları kesinlikle ve kesinlikle unutulmaz.. etrafa da başka gözlerle bakarsınız, artık gevher minarenin hikayesini, kubbelere neden koca koca avizeler asıldığını, ilk yangın kulesinin ahşap olduğu için yandığını bilirsiniz...

beni tek üzen, hocamın bir derste söyledikleri, hatırlattığı bir gerçek olmuştur: "benim hiç kendime ait mülküm yok, hayatım boyunca ne kazandıysam kitaplara yatırdım ve devlet baba, ancak buna yetecek kadar para ayırdı bana..."
    abuk subuk pazarlama stratejileri denetleyen ceo'lar paraları çuvalla kaçıradursun, biz sizi seviyoruz hocam...
  8. bazı insanlar gerçek üstü bir naiflik, samimiyet ve temizlik taşır; insana mutluluk ve umut aşılarlar. mehmet hoca da böyle bir insandır işte. çok severiz kendisini, çoook..
  9. kendisi benim dersime hiç girmemiş olsa da arkadaşlarımın anlattıklarıyla kendi dersimi bırakıp onun sınıfına girmiştim iyi ki girmişim!böyle hocaları görünce diğerleri için umudum tekrar yeşeriyor!

mehmet ö. alkan hakkında bilgi verin