şükela:  tümü | bugün
 • bildigim kadar balkanlarda namaz kilan* son padisahtir. 3 temmuz 1918'de ölmüştür.
 • (bkz: reşat altini)
 • sultan mehmed reşad 2 kasım 1844 tarihinde istanbul'da doğdu. babası sultan birinci abdülmecid, annesi gülcemal kadın efendi'dir. annesi çerkezdir. çocukluğu, padişah olan babasının yanında geçti. eğitim ve öğrenimine gereken önem gösterildi.

  sultan mehmed reşad, amcası sultan abdülaziz zamanında rahat bir şehzadelik yapmasına rağmen ağabeyi sultan ikinci abdülhamid zamanında sarayda hapis hayatı yaşadı. veliaht olduğu için devamlı kontrol altında tutuluyordu. sultan mehmed reşad günlerini haremde geçirir, şiir ve kitap okurdu.

  sultan beşinci mehmed reşad, ittihat ve terakki partisinin desteğiyle tahta çıktığında 65 yaşındaydı. sultan ikinci abdülhamid'in padişahlığı sırasında devlet işleriyle yeterince ilgilenmemişti. padişahlığı sırasında yönetim daha çok ittihat ve terakki partisinin ileri gelenlerinden enver paşa, talat paşa ve cemal paşa'nın eline geçmişti.
 • doğu kültürünü iyi bilen, farsça'ya hakim, mevlevi tarikatına mensup biridir. "reşad" mahlasını kullanmıştır. hastalıktan kalkınca kendisine "çok yaşayın" diyenlere:

  bin yıl yaşasak yine cihan bu
  gerdiş bu zemin bu asuman bu

  beyitiyle cevap vermiştir ki buna birçok tahmisler yapılmıştır.
 • beşinci mehmet'in tipi, çağdaşı ingiliz kralı beşinci george'a acayip benzer, acaba -özellikle 1. dünya savaşı zamanı- bu benzerliğe (ve ikisinin de 5. olmasına) atıf yapılmış mıdır hiç dönemin basınınca, karikatürlerde filan?

  5. mehmed: http://www.ermenisorunu.gen.tr/…bu/j7_por040_05.jpg
  5. george: http://www.archives.gov.on.ca/…inggeorge3097_lg.jpg
 • (bkz: mehmet reset)
 • o mahrur bakışlarının altında aslında her şeyi görebilecek bir zekaya sahip olan ziyadesiyle sakin hükümdar.. ne enver paşa nın dangalaklıklarına bir çift laf etmiş ne de kötü olaylar karşısında sert bir tepki göstermiştir.en büyük korkusu tahttan indirilmektir (ki kardeşleri ikinci abdülhamit ile beşinci murat ve amcası sultan abdülaziz bu akıbete uğramışlardır); bu yüzden de devletin hiçbir işine karışmamış, herşeyi ittihatçılara bırakmıştır; lakin bir dönem padişahın başkatipliğini yapmış bulunan halit ziya uşaklıgil in anlattığına göre; ''birgün ittihatçılar, devletin balkan savaşına girmesi konusunda zamanın hükümetini tazyik için bir miting düzenlemişler ve arapların, arnavutların karıştırıldığı bir kalabalığı dolmabahçe saray bahçesine yığmışlardı. kalabalık arasında o zaman henüz paşa olmamış bulunan talat bey ve halaçyan efendi, uzun bir direğe takılmış bulunan osmanlı bayrağını birer elleriyle tutarak var güçleriyle sallıyorlar ve avazları çıktığı kadar, 'harp isteriz,harp' diye bağırıyorlardı. bu öncülüğü, halkım kıyamet koparırcasına yaygarası izliyor ve ''filibe sofya-filibe sofya'' tempoları göklere çıkıyordu. nümayişçilere hayretle bakan ve ömründe ilk defa böyle bir olaya tanık olan yaşlı ve hasta sultan reşat bir süre merakını çeken bu oyunu seyrettikten sonra, nüöayişçilerin elebaşlarının huzura kabul edilme isteklerini duymazlıktan gelerek savuşturdu ve bu gibi belalı anlar için kullanmaya alışık olduğu; 'memnun oldum mahzuz oldum' klişesini basarak dairesine çekildi.''
 • osmanlı padişahlarının otuz beşincisi ve islam halifelerinin yüzüncüsü. 1890 senesinde ingilizlerin yardımıyla kurulan ve padişah aleyhdarı türk, rum, ermeni, arnavut ve yahudiler birlikte bulgar, sırp ve yunan çeteleri tarafından desteklenen ittihat ve terakki cemiyeti, 1909 yılında sultan abdülhamid hanı tahttan indirdi ve yerine kukla bir vaziyette mehmed reşad hanı geçirdi.
  kendsinin halim, selim ve merhametli bi şahsiyet olduğu, terbiye ve nezaketili biri olduğu rivayet edilir.. meşrutiyet anayasası çerçevesinde devleti idare etmek istedi. yalnız ittihatçıların osmanlı devleti aleyhindeki etkinlik ve icraatlarının önüne geçecek kudrette değildi malesef. hükümeti ele geçiren ittihatçıların bazıları, üstelik din işleri başkanı olan şeyhülislam musa kazım bile masondu. bu sebeple sultan reşad hanın saltanat devri, ittihatçıların keyfi ve mesuliyetsiz icraatları neticesinde büyük olaylar birlikte geçti. neticede 3 kıta yedi denize hakim olan osmanlı devleti, dünya çapında etkinlik gösteren yıkıcı ve bölücü teşkilatların, planlı, sinsi çalışmaları sonucu yok olma noktasına getirildi.
 • tahta çıkış bakımından en geç yaşta ( 65 ) tahta çıkmış osmanlı haşmetlimizdir .