şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • kurtuluş savaşı'na verdiği fetva desteği nedeniyle, kemalistler tarafından sevilen sayılı din adamlarından biri olagelmiştir.

  ancak kemalistlerin rıfat börekçi'yi sevmeleri için tek neden bu değildir. zira börekçi, büyük millet meclisi'nin açılmasından itibaren, hz. muhammed'den dahi önce mustafa kemal'e sadık kalmış olan eşine ender rastlanır türden bir din adamıdır. bu durumuna bir örnek vermek gerekirse, şapka devriminden şikayet etmek üzere kendisine gelen din adamlarına, "efendiler, onun her yaptığı doğrudur. eğer dininizi değiştirin derse, tereddüt etmeyin, onda da bir hikmet vardır" diyebilmiştir. (kaynak: ünder, hasan. 2001. "atatürk imgesinin siyasal yaşamdaki rolü." modern türkiye’de siyasi düşünce. cilt 2: kemalizm, ed. ahmet insel. istanbul: iletişim yayınları. 155.)

  bu sadakat karşılıksız kalmamış ve börekçi, hilafetin kaldırılmasının hemen ardından kurulan diyanet işlerinin başına getirilmiş ve vefat ettiği 5 mart 1941 tarihine kadar bu görevde kalmıştır. mustafa kemal'in yanında olduğu yıllar boyunca, türkçe ezandan arapça kuran satışlarının yasaklanmasına, şapka devriminden hilafetin kaldırılmasına kadar din eksenli her konuda mustafa kemal'in girişimlerini destekleyen ve gerekçelendiren açıklamalar yapmıştır. (örneğin, ilk şapkayı giyen insanlardan biridir.)

  tarihçe-i hayatının özeti için bkz.: http://tr.wikipedia.org/wiki/mehmet_rifat_börekçi

  ana tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
12 entry daha