şükela:  tümü | bugün
 • hdp batman milletvekili. ysk seçim kararını güzel bir perspektiften okumuş.

  https://twitter.com/…tatus/1128646099663818753?s=21
 • ilk defa gördüğüm, konuşması durumu çok güzel anlatan hdp vekili.
 • kızıl sakal yerine eş-genel başkan olması gereken hdpli.
 • 31 mart seçimleri sonrası yaşanan aymazlığı, hukuksuzluğu ve hırsızlıkların nasıl olduğunu özetleyen 15 mayıs'taki şu "siz çaldınız" konuşmasıyla bence meclis tarihine geçmiştir. konuşmayı defalarca tekrar tekrar dinledim. dinledikçe yasama, yürütme ve yargının içini boşaltıp kendi yan şirketine çeviren nasıl bir şebekenin ortasına düştüğünüzü daha iyi anlıyorsunuz.
  https://odatv.com/…caldiniz-konusmasi-15051949.html

  işte tbmm tutanaklarına da yansıyan o konuşma ve akp'lilerin cevapları şöyle:

  mehmet rüştü tiryaki - ne diyorsunuz? "çünkü çaldılar." diyorsunuz. ben şimdi kimin neyi çaldığını size anlatacağım. seçimlerin iptali için başvurduğunuzda dediniz ki: “20 bin zihinsel engelli oy kullandı.”

  recep özel (ısparta - aynı zamanda akp'nin ysk temsilcisi) - "kullanma ihtimali var." dedik.

  mehmet rüştü tiryaki (devamla) – öyle demedin recep bey, aynı toplantıdaydık.

  recep özel (ısparta) – öyle dedik, öyle dedik.

  mehmet rüştü tiryaki (devamla) – "kullandı." dediniz, çünkü "ihtimal" olsa delil olmayacağı için onu söyleyemezsin, aynı toplantıdaydık.

  lütfü türkkan (kocaeli) – recep yalan söyler arada, bilirim ben.

  mehmet rüştü tiryaki (devamla) – şimdi, size bir kanun maddesi okuyacağım, kişisel verilerin korunması kanunu madde 6: "kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel verilerdir. özel nitelikli kişisel verilerin ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır." siz sağlık bakanlığından kişisel verileri çaldınız. çalan biri var; sizsiniz! zihinsel engellilerin, 20 bin zihinsel engellinin verisini hukuka aykırı biçimde sağlık bakanlığından aldınız.

  ben mehmet tiryaki olarak, bir avukat olarak, vekil olarak gidip sağlık bakanlığından türkiye’nin herhangi bir ilinin, herhangi bir ilçesinin zihinsel engellilerinin listesini istesem alabilir miyim? alamam. neden? kişisel verilerin korunması kanunu’na aykırı. işte, siz sağlık bakanlığıyla iş birliği içerisinde bu verileri çaldınız, suç işlediniz. bu verileri alamazsınız, bu verileri alamazsınız; hiç kimse sizinle paylaşamaz.

  recep özel (ısparta) – içinden oy kullanan da çıktı ama oy kullanan da çıktı.

  mehmet rüştü tiryaki (devamla) – dediniz ki: "5 bin kısıtlı var, 5 bin kısıtlı, 5 bin küsur kısıtlı." daha sonra bir liste daha verdiniz, 5.515 kişilik kısıtlı listesi "10 bin kısıtlı oy kullandı." dediniz. bu kısıtlıların tc kimlik numarası, hangi mahkemede kısıtlılık kararı verildiği ve bunların ne zaman kesinleştiği bilgisinin tamamını adalet bakanlığından aldınız, çaldınız! yine kişisel verileri aldınız. (hdp ve chp sıralarından alkışlar) çalan birisi var ve sizsiniz!

  recep özel (ısparta) – hadi oradan!

  mehmet rüştü tiryaki (devamla) – başka şeyleri de çaldınız. neyi çaldınız? sandık kurulu başkanlarının listesini aldınız. şimdi, sandık kurulu başkanlarının listesini hiçbir siyasi parti ilçe seçim kurullarından alabilir mi? alamaz, ilçe seçim kurullarından alamaz. siz ilçe seçim kurullarından bütün sandık kurulu başkanlarının, istanbul’daki 31 sandığın sandık kurulu başkanının listesini aldınız, içişleri bakanlığından bunlara ait bütün verileri aldınız; ben şimdi ne verileri aldığınızı söyleyeceğim.

  sandık kurulu üyelerinin, 9 bini aşkın sandık kurulu üyesinin isimlerini aldınız, tc kimlik numaralarını aldınız, bunların nerede çalıştığına dair bilgileri sgk’den aldınız, bağ-kur’dan aldınız; bütün verileri aldınız, devletin bütün olanaklarını kullandınız. bunun hiç kimseyle paylaşılması mümkün değilken içişleri bakanlığını kendi yan şirketiniz gibi kullandınız, bütün verileri aldınız. daha başka şeyleri aldınız, bunların ailelerine ilişkin bilgileri aldınız. dilekçelerinizde var, o valiz valiz, bavul bavul getirdiğiniz dilekçenin ekinde var. dilekçelerinizde yazıyor, deniliyor ki: “bu sandık kurulu başkanının eniştesi fetö’den alındı, kayınbiraderi fetö’den yargılandı.” bu ne demek? sadece sandık kurulu başkanlarının değil, sadece sandık kurulu üyelerinin değil, yetmiş yedi sülalelerinin verilerini aldınız içişleri bakanlığından. işte, çalma budur. siz bütün kişisel verileri çaldınız, sonra da itiraz ettiniz. hukuka aykırılık varsa en büyük hukuka aykırılık budur.

  şimdi, size başka bir şey söyleyeceğim. bütün bunları üst üste koyup ne dediniz? dediniz: “orada bir şeyler oldu, o yüzden iptal edildi.” ben size şunu söyleyeyim: 81 ille ilgili, 900 ilçeyle ilgili aynı bilgileri içişleri bakanlığı, sağlık bakanlığı, sosyal güvenlik kurumu başkanlığı ve diğer bakanlıklar, burada zeki 600 milletvekili var, herhangi birisine versinler, bir hafta içerisinde sizin yazdığınız dilekçenin aynısını yazmazsa ben hiçbir şey bilmiyorum. siyaseti de bırakırım, avukatlığı da bırakırım, milletvekilliğini de bırakırım diyorum."
 • yukarıda linki verilmiş konuşmasında akp nin seçim sonrasında içişleri bakanlığını nasıl kullanıp kişisel verilerimizi çaldığını ortaya dökmüş avukat milletvekili.
 • bu ayakta alkışladığım konuşmasında istanbul seçimlerinde nelerin çalındığını "bilale anlatır gibi" anlatmış. helal olsun.