şükela:  tümü | bugün
  • tabula rasadan, evrim teorisinden, dini inanışlardan, geleneklerden, embriyolojiden, çakırkeyiflikten komaya doğru alkol almaya devam edilirken olanlardan vb. dem vurarak şiir gibi bir nöroanatomi anlatışı olan tıp insanı. anlattığı konular aslında zordur ve ilk anlaşılan onun dünyada bulunma amacının birilerine akılda kalıcı birşeyler anlatmak olduğudur. iyi ki vardır.
  • "insanlarla ilişkilerimde minimum temas maksimum haz ilkesini benimsemişimdir", "aşk karşı konulamayan üreme isteğidir" şeklindeki aşırı rasyonel vecizelerin sahibi olsa da çok iyi kalpli, iyi niyetli bir hocadır. anlattığının anlaşılması için gerçekten uğraşır; anatomi gibi ezbere dayalı bir dersi bile gerek embriyolojiyle gerek klinikle harmanlayıp size olayın mantığını özümsettirir. sevmeyeni de pek bulunmaz, bütün cerrahpaşanın facebookunda eklidir heralde. derslerinde anfi dolar taşar.
  • mehmet yıldırımın adı bilinir her yerde ama aslında cerrahpaşa'nın en iyi anatomi hocası selman hocadır ve türkiye'nin de en iyi anatomi hocalarından biridir muhakkak. muhabbetine doyum olmaz, saatlerce konuşsa bile sustuğunda üzülebilirsiniz. her anlamda kendini geliştirmiş, birikimli, yani kısaca hoca gibi hocadır. sohbet eder tarzda ders anlatışı, anatomiyi katlanılabilir kılan hatta sevdiren tek şeydir o formaldehit kokusunun içinde. her sözlüden önce öğrencilerin tümü selman hoca'ya denk gelmek için dua eder. çok kolay sorduğundan veya beleşten puan dağıttığından mı, hayır yok öyle bir şey. ama o kalabalık kadronun içinde, öğrenciyle nasıl diyalog kurması gerektiğini en iyi bilen, halden en çok anlayan, sizi teskin eden ve karşısında kendiniz gibi olmanız için sizi en çok cesaretlendiren selman hocadır ve bu nedenle de gönlümüzde yeri ayrıdır. cerrahpaşa'ya dair en iyi şeylerden biridir.
  • pili biten lazere "pilibit" olmuş bu deyip yaran anatomi hocamdır.

derste erkek çocuğun nasıl yapılacağını ayrıntılarıyla anlattığı da vakidir**.
  • kendisi ile aynı tus dersanesinde uzun süre beraber çalıştık. benim dersim olmadığı bir gün, ya bu adam ne anlatıyor diye dersine girdim. o nasıl bir tekniktir!, nasıl bir bilgidir! çok etkilendim ve kendisine şu soruyu sordum: “ya hocam bende fakültede anatomi almıştım, ama çok iğrençti, anatomiden sadece nefret ettim, sen nasıl oluyorda böyle eğlenceli anatomi anlatıyorsun?”
    yanıt çok ilginçti. önce nereden mezun olduğumu sordu, ardından açıkladı. “bu dersi anlatanların büyük kısmı klinik bilmiyorlar. bu nedenle anatomiyi izole bir bilgi gibi anlatıyorlar. oysa anatomi tıbbın son derece içindedir. benim yaptığım sadece anatomiyi klinik içinde anlatmaktan ibarettir.”
    sadece ders anlatma tekniği değil mütevaziliği de ayrıca etkilidir!
  • almanlardan sonra belkide öncede olabilir zira inanılmaz bir üslubla anlatmak istediği şeyleri sizin beyninize adeta usb 3.0 ile yükleyen embriyoloji,anatomi,nöroanatomi ve beşibenzeri bilgileri size acaip bir sevgi,neşe ve bilgelikle yükleyen... anatomi bilgisiyle klinik bilgisini muhteşem,inanılmaz ve hayal gücü ile iyi bir şekilde harmanlayıp size aktaran hocadır. işin tattlı bir mizahı olsada yazdıklarımın şiddetle arkasındayım. insana öyle bir işliyor ki anlattıkları. vay be diyip anatomi üzerinde yoğunlaşasınız geliyor. aynı zamanda nadir bulunur babacan ve entellektüel biridir saygılar...
  • bugün, profesör ünvanına kavuştuğunu öğrendiğim, uludağ üniversitesi mezunu, istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi anatomi ana bilim dalı öğretim üyesi. derslerini anlatırken belli başlı, tutturduğu esprileri ve anlatım şekillerini her sene uyguluyor olsa da anatomi gibi bir ezber dersini dinleten, akla sokan, sevdiren bir insandır. buna ek olarak üst ekstremiteyi selman hoca anlattığından mı yoksa kolay olduğundan mı daha iyi biliyorum hala çözebilmiş değilim ama sanırım ikisi de etkili *
  • yarın izmir tusem ağustos tus kampının finalini yapacak olan efsane anatomi hocası.

burayı okuyor mu gerçekten bilmiyorum ama eğer okuyorsa saygılar hocam.

edit: imla.
  • ilk kez baş başa kaldıysanız ve karşınızdaki burun kanadı solunumu yapıyorsa yakında öpücük gelecektir diye küçük tüyolar da vermektedir.

adam 53 yaşında saçı bile ağarmamış. oturduğu yerden vücut geliştiriyor olmalı. * *
    edit: öğretmenler günü kutlu olsundu.

edit2: kuşlar haber uçurdu. kendisi 52 yaşındaymış. ama bize 53 dediğinden eminim sanki. neyse bu bilgiyi silerim yakın zamanda.
    eşi hanfendinin öğretmenler gününü de kutluyorum.

edit3: hoca buraları hep okuyor ona göre yazın arkadaşlar.
    edit4: hocam gittiğiniz her yerde mi anlatıyorsunuz ya? her haftasonu yeni mesajlar alıyorum.
  • tıp fakültesi hayatımda gördüğüm en ufuk açıcı hocalardan biri. sadece tek bir dersini dahi dinleseniz aklınız başka çalışmaya başlıyor. keşke tüm anatomi hocaları böyle olsa ^^