şükela:  tümü | bugün
  • elazigli girnata üstadı

harput musikisi ve sanat müziği icra ederler.
  • "ben bunu çalmasam daha ihtiyar olurum, ömrüm oldukça üfleyecem, allah nefes verdiği müddetçe."

"ben istanbul, ankaraya gidersem elazığ nolacak?"

samimiyetiyle, 70 yaşında gözünde muhafaza ettiği çocuksu muzipliği ile uzun ömürler dilediğim memleketin yetiştirdiği kıymetli sanatçı.
    çukurova senfoni orkestrası ile yaptıkları konserden halay
  • an itibari ile hayatını kaybeden elazığlı klarnet ustasıdır. klarnete üflemesiyle bir çok araştırmaya konu olmuştur ancak tarzı başta serkan çağrı olmak üzere hiç bir müzisyen tarafından çözülememiştir. henüz çocuk yaşlarda klarnet çalmaya başlamıştır. uzun süre klarnetten ses çıkaramamış ancak bir gece nasıl çalınacağına dair rüya gördüğünden ve sabah kalktığında klarneti eline aldığında artık çalabildiğini farkettiğini bir çok dost meclisinde ve trt'de anlatmıştır. gerçek soy adı çeçen değildir. neden gerçek soyadını kullanmıyorsun denildiğinde bi kere çeçen dediler elazığ da küçük yer olduğundan kulaktan kulağa çeçen diye diye öyle kaldı diye cevap vermiştir. özel bir nedeni olmadığını söylemiştir. çocukları müzik öğretmenidir. tarzı tıpkı bağlama üstadı mehmet erenler gibi yürekten gelen duygularla beslendiği için çözülememiştir. mehmet şerif de mehmet eren'ler gibi aynı eseri bir defa yorumlar. aynı eseri tekrar çaldığı zaman bir öncekinden farklı tınıları hissetmek mümkündür. kültür ve turizm bakanlığı, elazığ valiliği, ankara elazığ kültür ve tanıtma vakfının tertiplediği; çukurova devlet senfoni orkestrası ve elazığ mahali sanatçılarının ortak çalışması ile şefliğini bujor hoinic'in yaptığı harput senfonisinde yer almıştır ki icrasıyla dinleyenleri mest etmiştir.
    mehmet şerif hakkında söylenecek çok şey var. umarım trt arşivlerini açar da muzaffer ertürk, mustafa keser, muzaffer gündoğdu, serkan çağrı, hüsnü şenlendirici ve birçok sanatçının yer alacağı vefa belgeseli hazırlanır. erkan oğur'un diyeceklerini de duymak isteriz tabi. bakalım yarın kimler cenaze namazına yetişecek.
    allah rahmet etsin.
  • bazı akşamlar kafam bozuk olunca açar arif sağ ile mehmet şerif çeçen' in beraber icra ettikleri elazığ dikini dinlerim, bu akşamda öyleydi, arka planda iki üstat döktürüyor ben sosyal medyada dolaşıyordum ve haberi gördüm. bütün sevdiğimiz adamlar birbir gidiyor, çokmu erken yaşlandık, çokmu geç tanıdık bu adamları bilmem..
    hakkı rahmetine kavuşmuş değerli kişi, allah rahmet eylesin.
  • hakk'ın rahmetine kavuşmuş üstad. ellerinden öpülesiydi mekanı cennet olsun. gırnatanın boynu bükük bundan sonra.
  • kendisini keşfedip dinlemem maalesef vefatı vesilesiyle gerçekleşmiştir. toprağı bol olsun.
  • yıllar önce pek çoğu gibi arif sağ ile yaptığı dem bu dem'deki elazığ dik halayı icrası sayesinde kendisinden haberdar olduğum, yöresinin çalış tavrının hakkını veren, vefat haberiyle üzmüş olan klarnet ustası.
    toprağı bol olsun.