şükela:  tümü | bugün
 • içerisinde yüzme havuzu, aerobik bölümü, dans pisti bulunan ve belirli günlerde bunları zorla çalışanlarına uygulatan, her gün türkçe olarak kuranı kerimden bir meal okuyarak çalışmaya başlanan türkiye'deki en garip fabrikanın sahibi
 • 80'lerin sonlarinda kurdugu feza film adli sirketle dindar-muhafazakar kesime yonelik filmler yapan produktor, sonralari yonetmen. aslinda, kendisi sonradan zengin olmus bir isadami.
  feza film tarafindan cekilen berhan simsek'in basrol oynadigi minyeli abdullah filmi o donem gise rekorlari kirmisti turkiye'de. sonra 1992'de bulut aras'in basrolunde oldugu surgun adli bir filmi yonetti. bana oldukca ilkel gelen bu filmin, pek cok irili ufakli film festivalinden odulle donmesi de, beni sahsen cok sasirtsa da, islami medyayi epey mesgul etmisti bir donem.
  sonradan eski isi olan isadamligina dondu, sanirim.
 • "varolmanın yolunda zengin olmak" isimli otobiyografik kitabın yazarı. 2.9 ytl'den satılan kitap 100 bin adet basılmış lakin hangi yayınevi onu bilemedim.
 • filmleri - yönetmen (2 film)

  sürgün öğretmen - 2000
  sürgün - 1992

  filmleri - yapımcı (6 film)

  garip bir kolleksiyoncu - 1994
  sürgün - 1992
  çizme - 1991
  benim zaferim - 1991
  minyeli abdullah - 1990
  minyeli abdullah - 1989

  filmleri - müzik (1 film)

  gökkuşağı - 1995

  filmleri - senaryo (1 film)

  sürgün - 1992

  ödülleri

  45. salerno film festivali, (1993) en iyi 2. film
 • şu aralar hür adam filmini çeken yönetmen.
 • son filminin adı hür adammış.
  icazet alarak film çeken yönetmen hür müdür peki ya filmi hür müdür?

  1/ sinemaya adım atmak için icazet alan şahısmış.

  ".. abisinin de yardımıyla işini kısa zamanda iyi seviyelere yükselten tanrısever artık sinemayı düşünmeye başlıyor. ağabeyi ali rıza bey bir gün onu bir sohbete çağırıyor. o sohbette fethullah gülen hoca efendiyle tanışıyor. hoca efendinin sohbeti onu çok etkiliyor ve ondan sonra daha da hoca efendinin peşinden ayrılmıyor. nerede bir himmet toplantısı var, mehmet tanrısever orada oluyor. iş artık neredeyse inada biniyor. allah ona verdikçe o hizmetlere veriyor, o hizmetlere verdikçe allah malına mal katıyor. kendi kendine deli dediğine bakmayın. aslında parmakla gösterilecek kadar akıllı. çünkü işin sırrına vakıf olmuştur.

  tanrısever bir gün hoca efendinin huzuruna çıkar. artık büyük hayalini gerçekleştirip sinemaya adım atacaktır. hoca efendiden film çekmek üzere icazet ister. hoca efendi zinhar reddeder bu talebini. “insanlar ne der? bunlar artık sinemacı, filmci oldu demezler mi?” diye tepki verir. aradan bir hayli zaman geçtikten sonra tanrısever en büyük hayali için bir kez daha hoca efendinin karşısındadır. bu defa hoca efendi ona minyeli abdullah kitabını uzatır. işte mehmet tanrısever feza film imzasıyla yaptığı minyeli abdullah filmiyle sinemaya böyle ilk adımını atar."

  http://www.risalehaber.com/…icle_detail.php?id=8178

  2/ onay almaya hala devam eden yönetmen şahısmış.

  "..abd’de yaşayan fethullah gülen’in senaryoyu okumadığını ama gülen’e böyle bir film çekmeyi istediğini söylediğini gülen’in de çekmesine onay verdiğini belirten tanrısever, filmi vizyona girmeden amerika’ya giderek fethullah gülen’e izlettireceğini de söyledi."

  http://haber.gazetevatan.com/…-oldu/331179/1/gundem
 • 5n 1k programına "hür adam" filmini tanıtmak için gelirken "bmw 5.20" aracına ehliyetsiz bir tır şöförünün yandan çarptığı için geciktiğini söyleyen yönetmen ve senarist. detaycı bir kimse olmalı.
  heyecanlanmayın, mehmet beyin söylediğine göre tır şöförünün ehliyeti olmasa da şöförün yanındaki adamın ehliyetini almış!
  onun yalancısıyım.
 • hür adam filmini fethullah gülen ile beraber amerika'da izletmiş, gülen isminin teşekkürler kısmından çıkartılmasını istemiş ve çıkartılmış. sahne çıkarılmasını istememiş ama yönetmene "isteseydi çıkarır mıydınız?" diye sorulduğunda tereddütsüz "evet" diyor.

  sonra 'hür'lükten bahsediyor.
 • ilk defa bir insanın kendisini ''yapımcı, yönetmen ve sanayici'' olarak tanıttığını görmeme sebep olan insan. zengin olmakla ilgili de bir kitabı var ki dillere desten. tam bir ego patlaması kendisi.
 • (bkz: tanrısevici)