şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiye atom enerjisi kurumu'nun şu andaki başkanı...
 • kendileri eskilerden bir hoca olmakla beraber babacan tavirlari ile sevecenlik yumagidir adeta,cok idealist yaklasimlari ve u3 de verdigi mikrofonlu dersleri tartismaya aciktir ve hocanin verdigi cevaplar what the hell are you talking aboutdahi olabilir.biraz cok bilenlerdendir kanaatimce ama iyi bir fizik hocasidir.
 • o bir 109*cu. o bir 110*cu. o bir u3lerin efendisi. odtu fizikin guleryuzlu, eli mikrofonlu hocasi.
 • zamanında makine mühendisi olacakken birden fizikçi olmaya karar veren, bu kararınıysa; "insanlara birşeyler öğretmenin dayanılmaz hazzı" ile açıklayan, odtü'nün en kral profesörüdür. her dersini "are you happy now? if not, try to be happy." diyerek noktalar, söylenecek söz bırakmaz.
 • 100 üzerinden yaptığı klasik sınavlarda genellikle notların 5 ve 5'in katları olarak veren akademisyen. odtü fizik bölümünün tartışmasız, kağıda en iyi not veren ilk üç hocasındandır. odasına gidildiğinde tavrı oldukça serttir fakat aldanmamak aynı tavrı hocaya sergilemek koşulu ile karşısında ayakta durulabilmektedir aksi takdirde karşısında ellerin ve ayakların titremesi olasıdır.
 • o mükemmel bir eğitmen, hakettiğinden fazlasını alırsın ondan hep, cesaret verir, bazen kızar ... bazen bakışlarıyla çok şey anlatır.. sınav kağıdınıza bakmaya gittiğinizde iyi almışsanız en ufak hatanız için kızmaya başlar, korkmayın amacı iyi aldım bidahakine çalışmasam da olur anlayışınızı köreltmektir, kötü aldıysanız daha iyi muameleyle karşılaşırsınız genelde, bu davranışın sebebi ise kötü aldım zaten battı balık yan gider anlayışınızı yok etmektir..dediğim gibi o birşey yapıyorsa sebebi vardır... sözünü dinleyin kazançlı çıkarsınız.
  ha bir de çözemediğiniz bi soruyu direk götürmeyin, çözün önce saçma sapan da olsa adım adım bişeyler yazın,uğraşmış olun gitmeden,, yoksa bakmaz bile..
 • 1945 yılında izmir'de doğdu, 1968'de odtü'den mezun oldu. takip eden iki yılda fizik dalında yüksek lisansını yale üniversitesinden, sonraki iki yılda ise doktorasını 1972'de kansas state üniversitesi'nden aldı. aynı yıl odtü'ye dönüp, öğretim elemanı olarak çalışmalarına başladı. 1979'da doçent, 1989'da profesör oldu.

  1983 yılında isveç'in linköping üniversitesi'nde konuk eğitmen olarak, 1982-1987 yılları arasında ise italya'da international centre for theoretical physics'de (uluslararası teorik fizik merkezi) görev aldı. yönetim işleri olarak odtü fizik bölümü başkanlığı ve odtü fen fakültesi dekanlığı görevlerinde bulundu. türkiye atom enerjisi kurumu'nun başkanlığını yürüttü. bugüne kadar 15'ten fazla phd tezin danışmanlığı yaptı, ve bugün öğrencileri türkiye'nin ve dünyanın farklı üniversitelerinde değişik pozisyonlarda yer almaktadır. prof. dr. mehmet tomak 1995 yılında m. parlar yılın eğitimcisi ödülü'nü kazandı.

  electronic structure of semiconductors, impurities, many-body effects in low-dimensional structures ve the molecular dynamic simulation of metals alanlarında 100'e yakın akademik yayına sahiptir. teorik yoğun madde fiziği alanının türkiye'deki etkili isimlerinden biridir.

  tüm bunlar bir kenara kendisi gerek eğitimci kişiliği gerek insani yanı ile odtü'nün en sevilen, en harika hocalarından biridir, birincisidir.
 • odtü fizik bölümünün emekli olmasına azıcık kalmış çok kıymetli bir üyesi.

  çalışma alanı teorik yoğun madde fiziğidir. bu alandaki çalışmalarının yanısıra eğitimci kimliği ve iyi öğrenci yetiştirmeye verdiği önem ile de bilinir ve sevilir.

  herkesin hayatında önem verdiği ama ne yapacağını çok da bilmediği konularda karşısına çıkan ve ufkunu bir anda açıveren ilham verici bir insan bulunur ya, mehmet tomak birçok fizik öğrencisi için tam da bu konumdadır. aynı zamanda ağır, oturaklı ve sert mizacının arkasında bir melek yatan insanlar vardır ya, mehmet tomak bir de tam böyledir. akşama kadar o konuşsun, sizi terbiye etsin istersiniz.

  yıllardır verdiği doktora istatistiksel mekanik dersini son kez bu dönem verdi. küçücük bir döneme 400 sayfalık bir kitabın "cover" ettiği kocaman bir içeriği sığdırıyor. ensemble theory lisansta yalanıp yutulması gereken bir başlık olduğundan ve ama kimsenin birşeyi yalayıp yutması bahis olmadığından, aslında dönemin yarısında ancak tüketilen bu konu yüzünden asıl mevzu hep biraz güme gidiyor. bunun o da farkında ya, elden ne gelir. istatistiksel termdinamik gibi fiziğin ta kendisi olan bir alanı mehmet tomak'tan dinlemek bundan sonraki nesillere nasip olamayacak. ondan devralınanla devam eden birilerinin yerini doldurabilmesi dileği ve ümidi ile... iyi emeklilikler.

  bir de allah'ım, şu mükemmelliğe bi bakar mısınız?

  http://tinyurl.com/85p2uak
 • çok iyi bir fizikçidir fakat ne yazıkki iyi bir hoca değildir. bir kere derste sizi dinlemez, göz göre göre yanlış yaptığı bir şeyi karşı tarafı dinlemediği için kabul etmez. birde '' there is no such a stupid thing as inertia '' sözünden kastı ne acaba çok merak etmiştim. velhasıl kelam, atalet fiziğin en temel taşlarından biridir. yine de babacan tavırlarıyla öğrencinin gönlünü alır.
 • u3'teki 106 dersi esnasında arada "are you happy?" diyerek öğrencilerinin mutluluğunu kontrol eden ton ton, birikimli, iyi fizikçi.

  notları oldukça özdür ve pek çok püf noktası içerir yani doğal olarak dersleri de aynı şekilde püf noktaları doludur.

  tabi çalışana böyledir, benim gibi gelip oturup oturup giderseniz sihirli değnek dokundurmuyor.